Rewolucja w rejestracji domen?

NASK poinformował o zamiarze udostępnienia pod koniec marca br. rejestracji domen internetowych w modelu - "Registry-Registrar". Pozwoli on na całodobowe rejestrowanie domen ".pl" firmom partnerskim, z którymi wcześniej zawarte zostaną odpowiednie umowy.

Podmioty rejestrujące w ten sposób domeny będą mogły uzyskać znaczne upusty sięgające od 10 do nawet 50%.

"Wprowadzenie rejestracji domen przez firmy zewnętrze podzieliliśmy na dwa etapy", mówi kierownik działu domen w NASK-u, Andrzej Bartosiewicz. "Etap pierwszy, trwający od grudnia 2002 r. do chwili obecnej, potraktowaliśmy jako okres rozruchu, w którym podpisaliśmy pierwsze umowy z podmiotami rejestrującymi i wprowadziliśmy uproszczony system rejestracji z wykorzystaniem strony WWW i cyfrowo podpisanych e-maili. Etap drugi, który rozpoczynamy z końcem marca, to uruchomienie w pełni automatycznego systemu rejestracji opartego o protokół EPP (Extensible Provisioning Protocol). Przy tworzeniu nowego systemu rejestracji wykorzystaliśmy technologie Rational, Java i Oracle. Zainteresowani programem polscy rejestratorzy mogą już od połowy lutego testować nowy system, oparty na najbardziej popularnym języku wymiany informacji XML", dodaje Bartosiewicz.

Obowiązujące od grudnia 2002 roku tymczasowe rozwiązanie pozwala na uzyskiwanie rabatów do 20 proc., rejestracja odbywa się jednak tylko w dni robocze. Między połową grudnia a końcem lutego zarejestrowane zostało w ten sposób ponad 400 domen przez 5 firm, które podpisały "umowy partnerskie" z NASK. Domeny rejestrować można zarówno za pośrednictwem podmiotów rejestrujących (registrars), jak i bezpośrednio w NASK-u.

Demonstracja gotowego systemu odbyła się w grudniu ubiegłego roku podczas spotkania największych europejskich rejestratorów domen, gdzie został on bardzo wysoko oceniony. Firmy zainteresowane pośrednictwem w rejestracji domen testują go już od ponad miesiąca.

Od początku podłączenia Polski do światowego Internetu (1991 r.) w domenie ".pl" zarejestrowane zostało 198.000 domen, z czego utrzymywanych jest obecnie 164.000.

"Registry" oznacza instytucję zarządzającą głównym rejestrem nazw domenowych w domenie najwyższego poziomu (ccTLD - krajowej i gTLD - podstawowej). Taką jednostką w Polsce jest NASK (ccTLD), zarządzający rejestrem w domenie ".pl". "Registrar" oznacza pośrednika - instytucję świadczącą usługi rejestracji i utrzymania nazw domenowych u Registry (na podstawie szczególnej umowy z nim zawartej) dla "Registranta", czyli użytkownika końcowego (abonenta zarejestrowanej domeny) lub Registrara niższego poziomu. W szczególności Registry może i często pełni jednocześnie funkcje Registrara, bo sam również świadczy usługi rejestracji i utrzymania domen dla klientów końcowych (Registrantów - firm, osób fizycznych itd.), a nie wyłącznie dla pośredników (Registrarów).