Rewolucja w rejestracji domen?

NASK poinformował o zamiarze udostępnienia pod koniec marca br. rejestracji domen internetowych w modelu - "Registry-Registrar". Pozwoli on na całodobowe rejestrowanie domen ".pl" firmom partnerskim, z którymi wcześniej zawarte zostaną odpowiednie umowy.

Podmioty rejestrujące w ten sposób domeny będą mogły uzyskać znaczne upusty sięgające od 10 do nawet 50%.

"Wprowadzenie rejestracji domen przez firmy zewnętrze podzieliliśmy na dwa etapy", mówi kierownik działu domen w NASK- u, Andrzej Bartosiewicz. "Etap pierwszy, trwający od grudnia 2002 r. do chwili obecnej, potraktowaliśmy jako okres rozruchu, w którym podpisaliśmy pierwsze umowy z podmiotami rejestrującymi i wprowadziliśmy uproszczony system rejestracji z wykorzystaniem strony WWW i cyfrowo podpisanych e-maili. Etap drugi, który rozpoczynamy z końcem marca, to uruchomienie w pełni automatycznego systemu rejestracji opartego o protokół EPP (Extensible Provisioning Protocol). Przy tworzeniu nowego systemu rejestracji wykorzystaliśmy technologie Rational, Java i Oracle. Zainteresowani programem polscy rejestratorzy mogą już od połowy lutego testować nowy system, oparty na najbardziej popularnym języku wymiany informacji XML", dodaje Bartosiewicz.

Zobacz również:

Obowiązujące od grudnia 2002 roku tymczasowe rozwiązanie pozwala na uzyskiwanie rabatów do 20 proc., rejestracja odbywa się jednak tylko w dni robocze. Między połową grudnia a końcem lutego zarejestrowane zostało w ten sposób ponad 400 domen przez 5 firm, które podpisały "umowy partnerskie" z NASK. Domeny rejestrować można zarówno za pośrednictwem podmiotów rejestrujących (registrars), jak i bezpośrednio w NASK-u.

Demonstracja gotowego systemu odbyła się w grudniu ubiegłego roku podczas spotkania największych europejskich rejestratorów domen, gdzie został on bardzo wysoko oceniony. Firmy zainteresowane pośrednictwem w rejestracji domen testują go już od ponad miesiąca.

Od początku podłączenia Polski do światowego Internetu (1991 r.) w domenie ".pl" zarejestrowane zostało 198.000 domen, z czego utrzymywanych jest obecnie 164.000.

"Registry" oznacza instytucję zarządzającą głównym rejestrem nazw domenowych w domenie najwyższego poziomu (ccTLD - krajowej i gTLD - podstawowej). Taką jednostką w Polsce jest NASK (ccTLD), zarządzający rejestrem w domenie ".pl". "Registrar" oznacza pośrednika - instytucję świadczącą usługi rejestracji i utrzymania nazw domenowych u Registry (na podstawie szczególnej umowy z nim zawartej) dla "Registranta", czyli użytkownika końcowego (abonenta zarejestrowanej domeny) lub Registrara niższego poziomu. W szczególności Registry może i często pełni jednocześnie funkcje Registrara, bo sam również świadczy usługi rejestracji i utrzymania domen dla klientów końcowych (Registrantów - firm, osób fizycznych itd.), a nie wyłącznie dla pośredników (Registrarów).