Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Resort ogłosił zasady przetargu na UMTS

Przetarg na UMTS ruszy już za miesiąc.

Ministerstwo Łączności ogłosiło, że 2 października wystosuje zaproszenia do przetargu na pięć licencji na UMTS w Polsce. Minimalna cena jednej licencji wyniesie 750 milionów euro. Polski rząd spodziewa się, że zarobi na tym nawet 14 miliardów złotych - po 7 miliardów w roku 2001 i 2002. Oferty będą zbierane do 6 grudnia. Przetarg zostanie rozstrzygnięty 27 grudnia 2000 roku.

Spodziewana na ten tydzień decyzja udziałowców Areny.pl o wejściu na warszawską giełdę nie została podjęta. Nie udało się bowiem wybrać domu maklerskiego, który wprowadzi portal na rynek publiczny. Negocjacje trwają, a ich wyniku należy się spodziewać nie wcześniej niż w połowie września. Przedstawiciele portalu utrzymują, że termin wejścia na warszawską giełdę w pierwszym kwartale przyszłego roku jest jednak realny. Byłaby to pierwsza spółka internetowa notowana na polskim parkiecie.

Prokom kupił 10 procent akcji Softbanku. Spółki podpisały także umowę o daleko idącej współpracy. Na rynku od razu pojawiły się pogłoski o zbliżającej się fuzji informatycznych gigantów. Kupione akcje należały do branżowego inwestora Softbanku – ICL. Aleksander Lesz, prezes Softbanku mający 30,7 procent akcji spółki, oświadczył natomiast, że nie planuje sprzedaży swoich udziałów. Nie wiadomo też, czy Softbank nabędzie akcje Prokomu.

Od września platforma General Pocket Radio Services zaczyna działać w Warszawie, od października w największych miastach Polski w sieci Plus GSM. GPRS umożliwi znacznie szybszą transmisję danych przez telefony komórkowe, co ma ułatwić ich posiadaczom korzystanie z Internetu (np. odbiór e-maili przez telefon lub korzystanie na lepszym poziomie z przeglądarek WAP). Polkomtel, operator sieci Plus GSM, zamierza wprowadzić także opłatę nie za czas połączenia z Internetem, ale za przesłane pakiety informacji (np. po 25 kb). Nie jest to jednak początek komercyjnego działania GPRS – na razie brakuje odpowiednich telefonów.

Do końca roku na warszawskim parkiecie pojawi się kilka nowych spółek z branży IT, natomiast w przyszłym roku ok. 10 kolejnych. Obecnie na indeks TechWIG na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych składają się notowania 14 spółek IT (m.in. TP S.A., Prokom, Optimus czy Elektrim).

Wydawnictwo Murator, wydawca miesięcznika „Murator Plus”, postanowiło udostępnić go tylko w Internecie. Jest to pierwszy tego typu projekt. Przeważnie wydawcy publikujący w Internecie z czasem zaczynają wydawać pisma w tradycyjnej formie, tzn. na papierze. „Murator Plus” zamierza całkowicie zrezygnować z formy papierowej na rzecz nowo tworzonego wortalu. Tytuł zostanie ten sam, ale – jak zapowiada Tomasz Trusewicz, redaktor miesięcznika, a za chwilę wortalu – zawartość będzie ciekawsza.

Za 12 milionów złotych Polish Enterprise Fund, zarządzany przez Enterprise Investors, dokupi akcje wrocławskiej Tety – producenta oprogramowania do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwami. Po transakcji, która zostanie przeprowadzona do końca roku, udział EI w kapitale Tety zwiększy się z obecnych 40 do 54 procent. „Ta transakcja jest efektem prowadzonych inwestycji, w szczególności prac nad nowym oprogramowaniem” - tłumaczy Artur Stanejko, prezes zarządu Tety. Łączne inwestycje firmy w latach 1999-2000 wyniosą 18 milionów złotych.

Stany Zjednoczone wydadzą w przyszłym roku zagranicznym informatykom 200 tysięcy wiz wjazdowych z prawem do pracy. Amerykanie przyznają, że ich uczelnie nie są w stanie zaspokoić ciągle rosnącego zapotrzebowania rynku na specjalistów IT. Największe firmy informatyczne, m.in. Intel i Microsoft, zwróciły się do władz federalnych z prośbą o zwiększanie limitu wiz służbowych dla zagranicznych informatyków, dopóki sytuacja się nie zmieni. Rok temu Stany Zjednoczone wydały dla nich 115 tysięcy wiz, trzy lata temu 65 tysięcy. Teraz Kongres i prezydent Bill Clinton postanowili po raz kolejny zwiększyć limit.