RIAA oskarżona o praktyki gangsterskie

42-letnia Tanya Andersen ze stanu Oregon złożyła pozew sądowy przeciwko organizacji RIAA. Amerykanka zarzuca stowarzyszeniu, że stosuje ono praktyki gangsterskie i nielegalnie inwigiluje internautów.

Tanya Andersen jest jedną z blisko 15 tys. osób, podejrzewanych przez RIAA o nielegalne dystrybuowanie muzyki w sieciach P2P. W skierowanym przeciwko niej pozwie organizacja zarzuciła jej, że wykorzystując pseudonim "gotenkito" zalogowała się do sieci P2P i pewnej nocy (o godzinie 4:24) pobierała gangsta rap.

"Pani Andersen nie przepada za gangsta rapem, nic nie mówi jej pseudonim "gotenkito", zwykle nie wstaje o 4:24 i nigdy nie pobierała muzyki z Internetu" - czytamy w pozwie złożonym przez jej prawnika w oregońskim sądzie.

Organizacji RIAA zarzucono, że nielegalnie uzyskała dostęp do komputera pani Andersen i na podstawie zdobytych w ten sposób informacji usiłowała wymusić odszkodowanie - zdaniem prawników powódki, RIAA naruszyła w ten sposób obowiązujące w USA przepisy stworzone w celu walki z przestępczością zorganizowaną (tzw. ustawę RICO - Racketeer Influenced and Corrupt Organisation).

Warto wspomnieć, że stosowanie metod gangsterskich zarzucano RIAA już wcześniej - wszystkie pozwy jednak oddalono (sędziowie uznawali, że organizacja nikogo nie szantażowała, ani tym bardziej nie stosowała przemocy - a tylko w takich przypadkach zastosowanie mają przepisy ujęte w RICO).