Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

RIAA chce ugody. Oskarżona o piractwo odrzuca propozycję

Skazana za piractwo na karę 54 tys. dolarów Jammie Thomas-Rasset otrzymała (po cichu) propozycję od RIAA, która zakładała wycofanie zarzutów w zamian za zapłacenie przez nią o ponad połowę mniejszego odszkodowania. Kobieta nie zgodziła się na takie rozwiązanie.

Jammie Thomas-Rasset (źródło: musicindustryreport.org)

Czytaj także:

Przypomnijmy, że sądowa batalia 33-letniej obecnie kobiety z branżą fonograficzną trwa już niemal trzy lata. Zainicjowana została w 2007 r. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego, które oskarżyło Jammie Thomas-Rasset o pobranie i udostępnienie w sieci P2P (za pomocą programu Kazaa) 24 utworów. Kobieta nie wyraziła zgody na dobrowolną zapłatę odszkodowania i nie przyznała się do zarzutów organizacji.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie kobieta przegrała i została uznana w winną, za co miała zapłacić grzywnę w wysokości 220 tys. dolarów (9250 USD za każdy plik). We wrześniu 2008 r. wyrok został uchylony (sędzia Michael Davis wyraził wówczas wątpliwość, czy udostępnienie utworów do pobrania przez Sieć samo w sobie stanowi naruszenie prawa), natomiast później sąd federalny zasądził odszkodowanie dla wytwórni fonograficznych w wysokości...aż 1,92 mln dolarów.

Prawnicy kobiety zapowiedzieli wówczas złożenie apelacji, powołując się na nieproporcjonalność kwoty odszkodowania do rzeczywistych szkód. Następnie niemal 2-milionowa grzywna została zniesiona. Sedzia Michael Davis ustalił nową wysokość kary - 54 tys. dolarów (2250 USD za plik).

Serwis CNET.com podał właśnie interesujące informacje na temat dalszych zmagań Thomas-Rasset z RIAA. Wynika z nich, że organizacja próbowała porozumieć się ze skazaną proponując jej ugodę w zamian za zapłacenie o ponad połowę mniejszej sumy niż zasądzona przez sąd - 25 tys. dolarów. 33-letnia kobieta nie zgodziła się jednak na tą propozycję. Warto tutaj przypomnieć, że pomimo znacznego obniżenia kary, byłaby ona nadal dla niej bardzo dotkliwa - kobieta jest niezamożna i samotnie wychowuje dzieci.

Jammie Thomas-Rasset zamierza dalej walczyć przed sądem o obniżenie zasądzonego odszkodowania.