RIAA chce ugody. Oskarżona o piractwo odrzuca propozycję

Skazana za piractwo na karę 54 tys. dolarów Jammie Thomas-Rasset otrzymała (po cichu) propozycję od RIAA, która zakładała wycofanie zarzutów w zamian za zapłacenie przez nią o ponad połowę mniejszego odszkodowania. Kobieta nie zgodziła się na takie rozwiązanie.

Jammie Thomas-Rasset (źródło: musicindustryreport.org)

Czytaj także:

Przypomnijmy, że sądowa batalia 33-letniej obecnie kobiety z branżą fonograficzną trwa już niemal trzy lata. Zainicjowana została w 2007 r. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego, które oskarżyło Jammie Thomas-Rasset o pobranie i udostępnienie w sieci P2P (za pomocą programu Kazaa) 24 utworów. Kobieta nie wyraziła zgody na dobrowolną zapłatę odszkodowania i nie przyznała się do zarzutów organizacji.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie kobieta przegrała i została uznana w winną, za co miała zapłacić grzywnę w wysokości 220 tys. dolarów (9250 USD za każdy plik). We wrześniu 2008 r. wyrok został uchylony (sędzia Michael Davis wyraził wówczas wątpliwość, czy udostępnienie utworów do pobrania przez Sieć samo w sobie stanowi naruszenie prawa), natomiast później sąd federalny zasądził odszkodowanie dla wytwórni fonograficznych w wysokości...aż 1,92 mln dolarów.

Prawnicy kobiety zapowiedzieli wówczas złożenie apelacji, powołując się na nieproporcjonalność kwoty odszkodowania do rzeczywistych szkód. Następnie niemal 2-milionowa grzywna została zniesiona. Sedzia Michael Davis ustalił nową wysokość kary - 54 tys. dolarów (2250 USD za plik).

Serwis CNET.com podał właśnie interesujące informacje na temat dalszych zmagań Thomas-Rasset z RIAA. Wynika z nich, że organizacja próbowała porozumieć się ze skazaną proponując jej ugodę w zamian za zapłacenie o ponad połowę mniejszej sumy niż zasądzona przez sąd - 25 tys. dolarów. 33-letnia kobieta nie zgodziła się jednak na tą propozycję. Warto tutaj przypomnieć, że pomimo znacznego obniżenia kary, byłaby ona nadal dla niej bardzo dotkliwa - kobieta jest niezamożna i samotnie wychowuje dzieci.

Jammie Thomas-Rasset zamierza dalej walczyć przed sądem o obniżenie zasądzonego odszkodowania.