Qumak, HP i Microsoft nie wierzą w ASP

Integrator, producent oprogramowania i twórca sprzętu komputerowego zaoferują wspólnie rozwiązanie dla średnich firm. Nie wierzą przy tym, że usługi firm ASP są dla nich zagrożeniem.

Qumak International, Hewlett Packard i Microsoft zaoferują system Clientele wspomagający zarządzanie relacjami klientem. Microsoft udostępni platformę do jego działania, HP sprzęt, a Qumak wdroży oprogramowanie. Tyle, że ostatnio dużo więcej mówiło się o udostępnianiu tego typu oprogramowania przez Sieć. „Nie boimy się Application Service Providerów. Proszę zauważyć, że tak naprawdę nie ma obecnie w Polsce firm, które by na tym zarabiały. Może to się zmieni np. za pięć lat” - przekonywał Jan Goliński z Qumaka. Ale przyznał jednocześnie, że strony są przygotowane do udostępniania software’u przez Internet.

Pomysł pomyślany jest dla przedsiębiorstw średniej wielkości. Dla małych jest za drogi (podstawowa wersja kosztuje 25 tys. USD), dla dużych pomyślane są specjalne rozwiązania. „Obecnie mamy pięć wdrożeń CRM w Polsce i jedno w Czechach” – powiedział Jan Goliński.

Obecnie staramy się odejść wyłącznie od dostawy sprzętu również do świadczenia usług. Będziemy to robić przede wszystkim z partnerami. To jedno z tych przedsięwzięć” – powiedziała Rita Maciąg z HP Polska.