Put.io - sieciowa przechowalnia filmów i muzyki z P2P

Trwają wewnętrzne testy usługi sieciowej Put.io, która reprezentuje innowacyjne podejście do korzystania z zasobów sieci bezpośredniej wymiany plików. Użytkownik płaci za 50 GB miejsca na serwerze, na które może pobierać media z Internetu - z RapidShare i BitTorrenta - a następnie odtwarzać je w postaci transmisji strumieniowej bezpośrednio w przeglądarce.

Put.io to dzieło tureckiej firmy działającej w Stambule. Nie wiadomo na razie, kiedy usługa zostanie uruchomiona - obecnie przechodzi stadium wewnętrznych testów, a wkrótce ma ruszyć program testów, do których zostaną zaproszone wybrane osoby. Redaktorzy serwisu TechCrunch mieli okazję sprawdzić możliwości Put.io.

Użytkownik usługi może wskazać, którymi treściami dostępnymi w sieci BitTorrent lub w serwisach typu RapidShare jest zainteresowany, a Put.io pobierze je automatycznie i zmagazynuje na serwerze. Co więcej, usługa obsługuje wątki RSS, dzięki czemu może śledzić nowości ukazujące się we wspomnianych źródłach.

Pobieranie plików będzie następować niemal błyskawicznie - zniknie bowiem ograniczenie w postaci przepustowości łącza internetowego użytkownika. Usługa Put.io będzie dostępna przez urządzenia mobilne, a pliki zmagazynowane na koncie będzie można też przekonwertować do formatu MP4, by odczytał je iPhone.

Zmagazynowane pliki można odtwarzać bezpośrednio w oknie przeglądarki, bez potrzeby pobierania ich na dysk komputera, jak również dzielić się nimi ze znajomymi.

Koszt użytkowania usługi pozostaje nieznany.