Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przemysł filmowy nie wierzy w pokonanie piractwa

Przedstawiciele MPAA, Fritz Attaway i Craig Hoffman, nie mają złudzeń, że uda im się kiedyś całkowicie zwalczyć piractwo komputerowe. Nie składają jednak broni i zapowiadają podjęcie wielu działań w celu ograniczenia nielegalnego kopiowania filmów.

Przemysł filmowy nie wierzy w pokonanie piractwa
MPAA to stowarzyszenie mające na celu dbanie o interesy amerykańskich studiów filmowych. Ostatnio było o nim głośno m.in. w sprawie serwisu torrentowego The Pirate Bay. MPAA wykorzystało pomoc zewnętrznej firmy, by zaatakować serwery "piratów". W konsekwencji, anonimowa grupa hakerska związana z 4chanem, przez kilka dni atakowała strony MPAA, RIAA i współpracującej z nimi firmy Aiplex Software.

Przedstawiciele MPAA twierdzą, że nielegalna wymiana filmów zmniejsza przychody producentów i artystów. Korzystanie z sieci P2P nazywają oni kradzieżą. Po drugiej stronie znajduje się wielu internautów, którzy jak kiedyś pożyczali sobie kasety wideo, tak teraz chcieliby łatwo i bezpłatnie wymieniać się plikami AVI i MPEG.

Podczas spotkania w sali Uniwersytetu Teksasu, Attaway powiedział, że głównym celem MPAA jest przygotowanie ciekawej oferty handlowej, która zniechęciłaby internautów do korzystania z nielegalnych sieci P2P.

Hoffman zwrócił też uwagę, że MPAA stosuje nieco inny sposób walki z piractwem niż RIAA [stowarzyszenie wydawców muzyki - dop.], które rozpoczęło walkę z poszczególnymi internautami dzielącymi się muzyką. Filmowcy starają się lepiej poznać rynek i dopasować ofertę do współczesnego odbiorcy.

W piątek, na wniosek RIAA, brytyjska policja zatrzymała twórcę programu do poszukiwania muzyki - Mulve. Zdecydował się on na ugodę z firmą, zgadzając się na usunięcie strony programu z sieci i zaprzestanie jego dalszego rozwoju. Nadal trwa również sprawa apelacyjna założycieli The Pirate Bay, którzy już raz zostali skazani przez szwedzki sąd na rok pozbawienia wolności i duże kary pieniężne.

Przeczytaj: wywiad z przedstawicielami MPAA [język angielski]