Przegląd tygodnia 9-15.02

W tym tygodniu przed jednym z popularniejszych polskich portali stanęło widmo bankructwa.

Czeskie władze chcą rozdysponować cztery licencje pomiędzy, trzech działających na rynku, operatorów GSM i jeszcze jeden podmiot. Zostanie on wybrany w drugiej turze na zasadzie przetargu. Operatorom GSM rząd proponuje stałą cenę. Jeżeli któryś z nich zrezygnuje, to na aukcję w drugiej turze zostanie wystawiona jeszcze jedna licencja. Analitycy przewidują, że czeski przetarg przyniesie budżetowi ok. 405 mln USD (15 mld CZK), choć rząd spodziewa się uzyskać 540 mln USD. Firmy telekomunikacyjne są gotowe zapłacić połowę tej kwoty. Globalne kłopoty sektora telekomunikacyjnego mogą zmusić rząd do ustępstw. Operatorzy różnie oceniają zyskowność inwestycji w licencję. Najwięcej jest gotów zapłacić pierwszy czeski operator telefonii komórkowej EuroTel - 75 mln USD (2,8 mld CZK), ale już drugi co do wielkości RadioMobil oferuje 27 mln USD (1 mld CZK), a Cesky Mobil - 50 mln USD (1,85 mld CZK). Zdaniem Mario Mele, dyrektora rozwoju Cesky Mobil „oczekiwania rządu są nierealne w świetle okoliczności ostatnich przetargów w Europie i atmosfery wokół koncernów telekomunikacyjnych. Jest im bardzo trudno znaleźć fundusze”. Przedstawiciele EuroTelu stwierdzili, że licencja należy im się za darmo, biorąc pod uwagę, że firma odprowadza co roku ponad 80 mln USD (3 mld CZK) podatku, i że zainwestowała już 28 mln USD (1 mld CZK) w sieć GSM. Operatorzy uważają, że rząd mógłby uzyskać wyższą cenę za czwartą licencję gdyby opóźnił jej aukcję o 3 lata.

Kursy akcji Nokii spadły o 4,9% do najniższego poziomu od listopada 1999 r.: płacono za nie 31,8 EUR. Analityk sektora technologicznego z UBS Warburg Pip Cobum usunął Nokię z listy 10 najlepszych globalnych spółek technologicznych. W poniedziałek fiński koncern poinformował o redukcji zatrudnienia w USA, w ramach konieczności redukcji kosztów działania. W ostatnim tygodniu akcje wszystkich firm telekomunikacyjnych taniały m.in. z powodu niskiego popytu na walory Orange. W przypadku Nokii na spadek cen wpłynął niższy niż przewidywali analitycy wzrost sprzedaży telefonów komórkowych na świecie w 2000 r.

Rząd brytyjski zapowiedział wszczęcie 3 dochodzeń w sprawie niektórych komercyjnych przedsięwzięć BBC w Internecie. Chodzi o kontrolę, czy koncern medialny wyraźnie rozgranicza swoją publiczną misję od działalność komercyjnej, która powinna być realizowana wyłącznie za pośrednictwem BBC Worldwide. Władze obawiają się czy nie następuje przepływ funduszy od „publicznej” działalności BBC (która pobiera opłaty od abonentów) do komercyjnych przedsięwzięć firmy. Rząd nie uznał argumentacji BBC, że komercyjne działania pozwolą na obniżenie opłat subskrypcyjnych w Wielkiej Brytanii. BBC naraziło się władzom takimi projektami, jak komercyjna witryna informacyjna BBCNews czy darmowe udostępnianie treści Yahoo!

Koncern AOL Time Warner poczynił oszczędności rzędu 600 mln USD i podwyższył prognozy wzrostu przychodów w 2001 r. do 12-15%. Oszczędności dokonano przede wszystkim dzięki redukcji zatrudnienia. AOL TW po zatwierdzeniu fuzji zwolnił 2,4 tys. pracowników; niewykluczona jest kolejna redukcja o kilkaset osób. AOL TW zakłada także większy niż pierwotnie wzrost przychodu ze sprzedaży powierzchni reklamowej i handlu elektronicznego, mimo iż analitycy ostrzegają o kurczeniu się rynku reklamowego w USA. Stopa wzrostu wartości sprzedaży reklam ma wynieść 18-22% w 2001 r. Na korzystną korektę prognoz wpływ miał wzrost poziomu „ruchu" na stronach należących uprzednio do Time Warner. Analitycy AOL TW szacują ilość odsłon we wszystkich witrynach na 2,5 mld miesięcznie. Zdaniem przedstawicieli AOL TW szczególnie atrakcyjny jest rynek lokalnych telewizji kablowych. W tym roku osiągnie wartość 80 mld USD i będzie dynamicznie się rozwijał.

Ericsson i IBM podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie rozwiązań dla „mobilnych” usług finansowych. Liczą na ich rozwój po uruchomieniu sieci UMTS. Obie firmy chcą opracowywać rozwiązania dla instytucji finansowych, które pozwolą im na obsługę klientów za pośrednictwem telefonów komórkowych. W grę wchodzą takie usługi jak sprawdzanie salda rachunków, składanie zleceń, przelewanie gotówki, handel internetowy. Oba koncerny liczą na rozwój „przenośnych” usług różnego rodzaju wraz z upowszechnieniem technologii GPRS i pojawieniem się telefonii UMTS.

Fabiola Arredondo, dyrektor zarządzający Yahoo! w Europie zrezygnowała „z prywatnych przyczyn” ze stanowiska. Przedstawiciele Yahoo! nie podali kim będzie następca obecnego dyrektora zarządzającego. Fabiola Arredondo nie odejdzie natychmiast. Oczekiwanie na nowego dyrektora może potrwać nawet kilka miesięcy. Fabiola Arredondo pracuje dla Yahoo! od 1997 r. i właśnie dzięki niej Yahoo! stało się w 2000 r. największym, paneuropejskim portalem.

Za 23 mln EUR duńskie TeleDanmark nabył 51% udziałów w należącej do Softbanku spółce ISP Net2Net, która zmieniła nazwę na Zillion. Stronami umowy podpisanej 2 lutego br. są Softbank i TDC Internet, które w 100% należy do duńskiego koncernu telekomunikacyjnego. Net2Net koncentruje działalność Softbanku w dziedzinie ISP. Należy do niego 6 firm dostarczających usługi internetowe: Polbox (100%), Multinet (100%), Pik-Net (100%), Polska Online (86%), IDS (56%), PDI (62%). W sumie należy do nich 6% polskiego rynku usług ISP. Warunkiem wejścia umowy w życie jest całkowite przejęcie przez Softbank tych firm ISP z grupy Net2Net. Jednocześnie strony umowy uzgodniły, że w ciągu 1,5 roku od zawarcia umowy TDC Internet będzie mogło nabyć dalsze 24% akcji Net2Net za 63 mln zł. Kolejny 25-proc. pakiet udziałów może trafić na giełdę.

Tel-Energo podpisało umowę z Alcatelem na kompleksowe wykonanie szkieletowej sieci transmisyjnej o przepustowości 320 Gb/s. Wartość kontraktu wynosi 7,9 mln EUR. W ramach umowy Alcatel zaprojektuje i zainstaluje sieć o łącznej długości blisko 2 tys. km (TP S.A. posiada 45 tys. km światłowodu w Polsce). Nowo instalowany system transmisyjny zwiększy pojemność istniejącej już sieci szkieletowej Tel-Energo, która docelowo połączy wszystkie główne miasta Polski: Gdańsk, Bydgoszcz, Łódź, Warszawę, Katowice, Wrocław i Poznań. Umowa przewiduje możliwość rozbudowy przepustowości sieci do 640 Gb/s. Budowa sieci rozpocznie się w I kw. br. a zakończy się w trzecim kwartale 2001 r.

Cadena Systems, poznański dystrybutor sprzętu komputerowego, zawiesił działalność. Nie są znane bliżej okoliczności fiaska operacji firmy, ale najwyraźniej nie wytrzymała ona rosnącej konkurencji na rynku dystrybucyjnym IT w Polsce. Prezes Cadena Systems Arjan Bakker przebywa nadal w Polsce, gdzie kieruje firmą QXL Poland, która jest właścicielem największego polskiego serwisu aukcyjnego Allegro.

Portal Ahoj popadł w poważne tarapaty finansowe. Belgijski fundusz Deficom Group wycofał się z inwestycji w Ahoj, ponieważ ten nie dopełnił warunku umowy o znalezieniu drugiego inwestora. Takowy ponoć istniał ale wycofał się w ostatniej chwili. Portal jak na razie szuka bezskutecznie kolejnego pośród firm medialnych i internetowych. Ahoj posiada środki na regulację bieżących należności jeszcze na ok. 6-8 tygodni. Jeżeli do tego czasu nie znajdzie partnera gotowego wyłożyć 20-25 mln zł prawdopodobnie zostanie zlikwidowany.