Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 5-11.10

Dwa nowe zezwolenia telekomunikacyjne na eksploatację stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych wydał URTiP. TP SA zamierza dynamicznie powiększać liczbę klientów korzystających z ISDN. Według IDC, w przyszłym roku można spodziewać się znacznie szybszego wzrostu wartości światowego rynku oprogramowania. Doskonałe wyniki finasowe Yahoo! spowodowały znaczny wzrost cen akcji spółki.

Właśnie minął rok od wprowadzenia przez trzech operatorów komórkowych: Polskiej Telefonii Cyfrowej, Polkomtela i Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel procedury weryfikacji klientów, czyli systemu wymiany danych o nieuczciwych klientach. Rozwiązanie to okazało się skuteczną metodą odstraszenia nieuczciwych kontrahentów, a tym samym minimalizacji oszustw i nadużyć. W praktyce wszyscy nowi klienci decydują się na poddanie weryfikacji. Jedynie 500 klientów u wszystkich trzech operatorów zdecydowało się na wpłacenie kaucji i niepoddanie się weryfikacji. Dzięki weryfikacji w ciągu 12 miesięcy operatorzy odrzucili ponad 60 tys. nieuczciwych klientów. Trzykrotnie spadła też liczba klientów wyłudzających aparaty telefoniczne. "Nastąpiła istotna poprawa. Pierwsze rezultaty potwierdzają oczywistą prawdę, że zapobieganie jest prostsze i lepsze od ścigania oszustów" – mówi Ryszard Woronowicz, rzecznik prasowy Polkomtela, operatora sieci Plus GSM. W ostatnich latach operatorzy telefonii komórkowej tracili średnio 60 mln zł miesięcznie w wyniku wyłudzeń aparatów telefonicznych oraz nie zapłaconych rachunków.

Firma Neutron-IT, producent programu easySHOP, zawarła umowę partnerską z firmą Gate. Klientom kupującym program easySHOP, oferowany będzie system MyStats badający zachowania klientów odwiedzających sklepy internetowe. Mechanizmy dostępne w MyStats pozwalają na uzyskanie informacji o zachowaniu internautów podczas odwiedzin monitorowanej przez system witryny. MyStats umożliwia tworzenie zestawień obejmujących informacje nt. oglądalności serwisu, liczby ostatnich wizyt, najbardziej aktywnych pozycji w wyszukiwarkach z podziałem na okresy czasowe. System MyStat dostępny jako dodatek do programu easySHOP będzie sprzedawany o 10% taniej.

WirtualneMedia.pl - serwis poświęcony mediom, reklamie i telekomunikacji - zmienił szatę graficzną i wzbogacił zawartość. Firma BS4 wyposażyła serwis w autorski system administrowania treścią – BS4 On-Line. Efektem są łatwiej i szybciej dostarczane codzienne wiadomości ze świata mediów. Studio SITER natomiast przygotowało nową oprawę graficzną, dzięki której strona zyskała nową kolorystykę i bardziej czytelny układ elementów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie internautów utworzono dodatkowy dział prezentujący najnowsze wiadomości ze świata telekomunikacji oraz wyszukiwarkę ułatwiającą korzystania z całego serwisu. Niewątpliwą zaletą serwisu jest to, że można z niego korzystać za darmo, a dzięki subskrypcji - otrzymywać serwis informacyjny na prywatne konto e-mail.

Zarząd spółki Elektrim zapowiedział, że ewentualna sprzedaż 49% udziałów w Elektrimie Telekomunikacja mogłaby umożliwić pełną spłatę obligatariuszy Elektrimu. Jednocześnie szefowie Elektrimu ogłosił, że spółka nie sprzeda 49% akcji ET za mniej niż 450 mln. EUR. Elektrim będzie prowadzić także negocjacje w sprawie sprzedaży mniejszych spółek takich jak Elektrim Volt, Elektrim Megadex oraz Rafako. Zarząd Elektrimu zamierza pozbyć się tych spółek w ciągu roku. Bardzo prawdopodobne jest także to, że spółka zwróci się do swych akcjonariuszy o refinansowanie.

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, firma Kopernik.pl - operator wortalu zajmującego się e-biznesem - wyrzuciła na śmietnik dane osobowe czterdziestu osób. Akta zawierały imiona, nazwiska, adresy i życiorysy, a znaleźli je bezdomni na jednym z wrocławskich śmietników.

Od 8 października zmieniły się zasady korzystania z gier w nowym serwisie GryOnLine WP. Bez ograniczeń będzie można korzystać z kilku z nich. Pozostałe będą dostępne za opłatą. Przebudowie i modernizacji uległ cały dział gier w portalu WP. Dodano także kilka nowych gier. Opłaty nie są zbyt wysokie, a WP zapewnia że w najbliższym czasie nie wzrosną. Najtańsza opcja kosztuje 30 groszy dziennie, natomiast dostęp do serwisu dla użytkowników pakietów internetowych TP SA jest bezpłatny i nieograniczony.

Spółka Incenti zamknęła III kwartał br. z przychodami na poziomie 5,8 mln zł. Przychody firmy w roku 2002 osiągnęły dotychczas w sumie 9,6 mln zł. Zgodnie z prognozami z początku roku, przychody za III kwartał wzrosły w porównaniu z poprzednim okresem o ponad 50%. Zarząd spółki zakłada, że przychody w IV kwartale wzrosną o kolejne 50%, a być może nawet nieco więcej. Największy udział w przychodach firmy stanowią usługi hostingowe. Na razie Incenti nie przynosi jednak dochodów. Jak zapowiada zarząd spółki i jak oczekują jej udziałowcy – TP SA i Prokom - firma osiągnie próg rentowności w roku 2004.

Dwutygodnik „Media i Marketing Polska” ogłosił wyniki rankingu na „Witrynę Roku”. Wśród polskich dzienników online została nią witryna „GazetyWyborczej”. Jak twierdzą autorzy rankingu, „na razie nie wynaleziono na polskim rynku internetowych serwisów dziennikowych lepszego modelu”. Witryna „Gazety Wyborczej” jest ściśle powiązana z portalem Gazeta.pl. „Wyborcza” swoje strony w Internecie ma od 1994 r. Obecnie składa się prawie z 1,5 tys. serwisów, działów i raportów. Obok działów odpowiadających strukturze „Gazety”, jak kraj, świat, sport czy gospodarka, posiada także serwisy nie związane bezpośrednio z dziennikiem, takie jak fotografie, Unia Europejska czy 21 serwisów lokalnych. Każdego miesiąca strony „Gazety Wyborczej” odwiedza pół miliona osób, codziennie jest ich ok. 50 tys. Każdego dnia na stronach www.gazeta.pl/wyborcza pojawia się 700-800 nowych tekstów i ok. 80 zdjęć.

Prezes URTiP spotkał się we wtorek z przedstawicielami portali internetowych. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili zgodną opinię o pogarszającej się sytuacji rynku internetowego. Z analiz URTiP wynika, że potanienie dostępu do Internetu jest niezbędne aby wyciągnąć ten segment telekomunikacji z zapaści w jakiej się obecnie znajduje. Tymczasem coraz częściej portale żądają opłat za korzystanie z ich serwisów. "To krok wstecz. Szukajmy innych rozwiązań" - powiedział Graboś.

KGHM nie podejmie istotnych decyzji w sprawie Telefonii Dialog do momentu wejścia w życie nowego prawa telekomunikacyjnego. Prezes holdingu miedziowego, Stanisław Speczik, powiedział, że kupnem udziałów TD jest zainteresowanych dwóch inwestorów branżowych i kilku pasywnych.

Szacowana na 400 mln zł sprzedaż Aster City wkracza w decydującą fazę. W poniedziałek zakończyło się due diligence spółki; potencjalni inwestorzy złożyli oferty, z ich grona faworytem jest Enterprise Investors.

Niski popyt na komputery zmusza ich producentów do promocji. Dopiero w przyszłym roku – jak oceniają analitycy – dojdzie do ożywienia na globalnym rynku komputerów osobistych. W chwili obecnej sprzedawcy pecetów muszą oferować znaczne zniżki.

O zakup Telbanku, należącej do Narodowego Banku Polskiego firmy informatycznej obsługującej sektor bankowy, stara się kilka firm, ale tylko trzy z nich mają szanse na zakup spółki. Wartość transakcji szacuje się na co najmniej 400 mln zł. Niekwestionowanym faworytem jest Tel-Energo. Nieco mniejsze szanse ma Enterprise Investors oraz rosyjski Antel.

Plus GSM, przy współpracy IBM organizuje konkurs na propozycję nowatorskich produktów i usługi dla sieci telefonii komórkowej. Wszystkie prace zostaną ocenione pod kątem nowatorstwa i wartości biznesowej. Konkurs adresowany jest do specjalistów z branży informatycznej i telekomunikacyjnej oraz studentów kierunków politechnicznych.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego realizuje projekt nowoczesnego portalu regionalnego, który jest pierwszym w regionalnym Polsce kompleksowym wdrożeniem Biuletynu Informacji Publicznej. Pisma do urzędu już dziś można składać drogą elektroniczną.

Ruszyła największa kampania reklamowa w historii portalu Onet.pl. Za jej pośrednictwem firma promuje swą usługę OnetKonekt – nowy ogólnopolski numer dostępowy do Internetu.

System komunikacji internetowej Gadu-Gadu zanotował we wrześniu rekordową liczbę 1,1 mld wiadomości przesłanych pomiędzy użytkownikami programu. Liczba wiadomości przesłana za pomocą komunikatora Gadu-Gadu przekracza wielokrotnie liczbę SMS-ów wysłanych we wszystkich sieciach GSM w Polsce. Z popularnego komunikatora, który można bezpłatnie pobrać z Internetu, korzysta obecnie ponad 1,5 mln osób, zaś każdego dnia - według twórców systemu - społeczność Gadu-Gadu powiększa się o kolejnych kilka tysięcy nowych użytkowników.

Portal Wirtualna Polska uruchomił nowy serwis finansowy. Finanse.wp.pl integruje wszystkie serwisy finansowe portalu: banki, emerytury, fundusze, giełda, podatki, ubezpieczenia, waluty oraz pasaż finansowy.

Portal Hoga.pl podpisał umowę z ARBOmedia Polska, na mocy której dom mediowy będzie reprezentować wybrane serwisy portalu Hoga.pl od strony sprzedaży powierzchni reklamowej.

Wortal Public Relations Piar.pl oraz portal Hoga.pl nawiązały na początku października współpracę dotyczącą wzajemnej promocji. Do końca roku na stronach obu serwisów będą się pojawiały materiały zachęcające do skorzystania z oferowanych przez nie usług.

Prezes URTiP Witold Graboś podpisał dwa kolejne zezwolenia telekomunikacyjne na eksploatację stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych. Otrzymały je Polska Telefonia Cyfrowa i oraz spółka Ogólnopolski System Przywoławczy Polpager.

Sejmowa Komisja Europejska rozpatrzyła sprawozdanie z prac nad rządowym projektem nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Posłowie wprowadzili do niej w sumie 70 poprawek. Jedna z nich wykreśla zobowiązanie operatorów komórkowych do rejestracji użytkowników telefonów pre-paid.

TP SA zamierza dynamicznie powiększać liczbę klientów korzystających z cyfrowego połączenia z Internetem ISDN. Za dwa lata ma ich już być ponad pół miliona. Do końca br. nasz dominujący operator zamierza mieć 170 tys. abonentów ISDN. 120 tys. mają stanowić klienci indywidualni, zaś pozostałe 50 tys. ma być klientami korporacyjnymi. Takich informacji udzielił wiceprezes TP SA Bertrand Le Guern, dodając, że już w roku 2004 spółka chce mieć aż 500 tys. klientów biznesowych. Warto dodać, że TP SA klientom biznesowym, których rachunki telefoniczne wynoszą średnio 1000 zł miesięcznie, zaoferuje możliwość bezpłatnej zamiany dotychczasowego łącza analogowego na cyfrowe ISDN. Tymczasem klienci indywidualni za taką samą zamianę muszą zapłacić 366 zł.

Sieć Plus GSM, jako pierwsza w kraju, umożliwia odsłuchanie tekstowych wiadomości e-mail oraz udzielenie na nie głosowej odpowiedzi. Usługa jest dostępna dla użytkowników sieci posiadających konto pocztowe „Plusnet”.

Polski oddział Siemensa otworzył w swoim Centrum Rozwoju Oprogramowania we Wrocławiu Dział Stacjonarnej Telefonii Bezprzewodowej. To pierwsza tego typu placówka utworzona poza granicami Niemiec.

W Polsce połączenia do sieci komórkowych z sieci stacjonarnej wiodącego operatora jakim pozostaje TP SA, należą do najdroższych w Europie. Z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że możliwe jest obniżenie ich ceny nawet o 2/3.

Na czwartkowej sesji amerykańskiej giełdy ceny akcji największego amerykańskiego portalu internetowego Yahoo! wzrosły o ponad 21%. Na tak znaczny wzrost niewątpliwie wpływ miały ogłoszone przez zarząd spółki wyniki finansowe za ostatni kwartał. Przychód Yahoo! wzrósł w tym okresie o 50% i wyniósł 249 mln USD, zysk zaś osiągnął 28,9 mln netto. Warto pamiętać, że jeszcze przed rokiem Yahoo! zanotowało 24 mln USD stratę.

Jak wynika z raportu StatMarket, oddziału firmy badawczej WebSideStory, Windows XP jest obecnie używany przez 20% internautów na świecie. Tę popularność system uzyskał w ciągu niespełna roku - dokładnie od 25 października 2001 r., kiedy pojawił się na rynku. Windows XP jest w ten sposób drugim najpowszechniej wykorzystywanym systemem operacyjnym. Pierwsze miejsce nadal należy do Windows 98 z 37-proc. udziałem w rynku. System ten jednak odnotowuje gwałtowny spadek; w listopadzie ub.r. połowa internautów używała Windows 98. Jak przewiduje StatMarket, w ciągu najbliższych kilku miesięcy Windows XP wybije się na pozycję lidera.

Japoński operator NTT DoCoMo pracuje nad technologią telefonii czwartej generacji. W środę udało mu się przeprowadzić próbną transmisję z szybkością przesyłu 100 megabitów na sekundę z satelity i 20 megabitów na sekundę z Ziemi.

Deutsche Telekom zlikwiduje do 2005 roku 50 tys. miejsc pracy. Dotyczy to 35 tys. miejsc pracy w Niemczech i ok. 11 tys. za granicą. Obecnie operator zatrudnia około 250 tys. pracowników. Zadłużenie Deutsche Telekom sięga 64 mld USD.

Wielka Brytania: według najnowszych badań przeprowadzonych przez Barclaycard, ilość zakupów dokonywanych w Internecie rośnie w godzinach wieczornych. Jedna trzecia wszystkich transakcji zawieranych w wirtualnych sklepach ma miejsce między godziną osiemnastą a dziewiątą rano. Raport Barclaycarda zwraca uwagę, jak zmieniają się zakupowe trendy na Wyspach Brytyjskich. Coraz więcej osób korzysta z Internetu przy dokonywaniu zakupów, ponieważ w ciągu dnia pracy nie starcza im czasu na zakupy w tradycyjnych sklepach.

W Europie jest w tej chwili dwukrotnie więcej telepracowników niż trzy lata temu - wynika z raportu opublikowanego przez stowarzyszenie Bonn Empirica. Oznacza to, że na Starym Kontynencie "zdalnie" pracuje obecnie ok. 20 mln os. Do tej grupy zalicza się osoby, które przynajmniej przez część tygodnia pracują z domu - odsetek osób, które "telepracują" codziennie wynosi w Europie jedynie 2%.

Co trzeci mieszkaniec naszego kontynentu ściąga pliki MP3 – według ustaleń Forrester Research łącznie daje to rocznie ok. 2 miliardów plików muzycznych ładowanych na PC-ty użytkowników sieci P2P z Europy. Z raportu przedstawionego przez Forrester Research wynika, że co trzeci Europejczyk posiadający dostęp do Internetu ściąga zeń pliki z muzyką. Firma badawcza ocenia, że około 35 milionów Europejczyków ściąga z Internetu pliki muzyczne za pośrednictwem serwisów wymiany plików. Podczas każdej sesji europejski internauta ściąga około 6 plików muzycznych; takich sesji odbywa średnio cztery w miesiącu. W sumie, w ciągu roku daje to niebagatelną liczbę ponad 2 miliardów plików muzycznych załadowanych na dyski twarde PC-tów użytkowników serwisów P2P.

Według Dataquest, wydatki na produkty i usługi IT w 2002 roku wzrosną na świecie, w porównaniu z wydatkami poczynionymi w ub. roku, o 3,4%, do 2,3 bln USD. W roku przyszłym firma przewiduje 7-proc. wzrost. Największy, blisko 60-proc. udział odnotować ma w całości tej prognozowanej kwoty sektor usług i produktów telekomunikacyjnych. Wydatki w sektorze wzrosną o 4,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Głównymi „motorami” rynku telekomunikacyjnego są dostawcy usług telefonii mobilnej i stacjonarnej (kombinowana wspólna wielkość wzrostu tych segmentów względem ub. roku wyniesie w br. 8,8%). Wydatki na usługi IT wzrosną o 2,8%, a na oprogramowanie – o 3,6%. Dataquest przewiduje natomiast 1,3-proc. spadek wydatków na sprzęt. Spadki odnotuje segment serwerów unixowych i urządzeń typu palmtop; segment PC ma odnotować nieznaczny wzrost. Wchodząca w skład Gartner Group firma Dataquest przewiduje ponadto, że w 2003 roku wydatki na informatykę na świecie mają wzrosnąć o 7% (w porównaniu z rokiem bieżącym), do 2,46 bln USD. Wydatki na usługi i produkty telekomunikacyjne wzrosną 7,5%, na usługi IT – o 7,1%, na oprogramowanie (6,5%) a na sprzęt – o 4,8%.

Z roku na roku spada sprzedaż tradycyjnych aparatów telefonicznych. Coraz więcej nabywców znajdują jednak aparaty cyfrowe standardu DECT i ISDN. Producenci liczą, że operatorzy telekomunikacyjni upowszechniając usługi dodane wpłyną na dalszą poprawę sprzedaży sprzętu cyfrowego.

Rada nadzorcza WorldCom, stojącego nad otchłanią bankructwa amerykańskiego telekomu, rozważa możliwość odebrania emerytury byłemu prezesowi Bernardowi Ebbersowi. W kwietniu, kiedy Ebbers zrezygnował ze stanowiska, przyznano mu dożywotnio 1,5 mln USD rocznie.

Do końca tego roku ma być gotowy internetowy komunikator, oferowany firmom przez Yahoo. Jeszcze w tym kwartale udostępniona zostanie wersja demonstracyjna programu nazwanego Yahoo Messanger Enterprise Edition 1.0. Cenę za licencję na użytkowanie programu przez rok, skalkulowano na 30 USD.

Trend Micro, znany producent oprogramowania antywirusowego, zaoferował swoim klientom nowe, nietypowe zasady współpracy. Usługa Virus Response Service Level Agreement gwarantuje klientom, że firma w ciągu dwóch godzin dostarczy "szczepionkę" przeciw nowym wirusom lub, jeśli nie będzie w stanie jej przygotować, zapłaci wysoką karę.

Kampania reklamowa British Telecom, zachęcająca Brytyjczyków do korzystania z szerokopasmowego dostępu do Internetu, może doprowadzić do prawdziwej „wojny cen” pomiędzy dostawcami Internetu. Na pewno skorzystają na niej internauci. W reakcji na wielką kampanię reklamową dominującego na brytyjskim rynku BT dostawcy Internetu, tacy jak Tiscali i Freeserve, obniżają ceny. Tiscali, który posiada własną sieć i nie musi korzystać z sieci BT, zapowiedział znaczną obniżkę cen. Najniższy abonament internetowy oferowany przez Tiscali będzie o 8 GBP, czyli o niemal 13 EUR tańszy od najtańszego abonamentu BT i aż o 15 GBP (24 EUR) tańszy niż abonament oferowany przez AOL. Inny działający w Wlk. Brytanii ISP, Freeserve również zapowiedział znaczącą obniżkę cen.

Do roku 2005 aż trzykrotnie wzrośnie liczba niechcianych e-maili, określanych mianem spamu – donoszą najnowsze badania przeprowadzone przez MessageLabs. Obecnie na wysyłanie tzw. spamu przeznacza się w Europie 6,4 mld GPB (10,2 mld EUR) rocznie. Kwota ta przekłada się na 16 GPB, czyli 25,5 EUR, które są wydawane na dotarcie ze spamem do każdego internauty. Do roku 2005 kwota ta ma być aż trzy razy większa – ocenia brytyjska firma MessageLabs. Od roku 2001 liczba niechcianej poczty wzrosła aż pięciokrotnie i dziś każdego dnia jest wysyłanych aż 11 mln listów elektronicznych zaliczanych do kategorii spamu.

Mimo że spam nie jest najlepiej postrzegany przez internautów, reklamowe e-maile wciąż pozostają tanią, szybką i stosunkowo skuteczną formą reklamy. Przedstawiciel NeuStar, reklamowej firmy działającej w Internecie, powiedział, że wysyłając spam, koszt dotarcia do jednego internauty wynosi 0,01 centa, podczas gdy mailowa kampania reklamowa skierowana do konkretnej grupy docelowej jest aż 200 razy droższa.

Dane przedstawione przez Datamonitor wskazują, że liczba klientów usług bankowości elektronicznej nadal rośnie wyjątkowo dynamicznie. W 2005 roku w Europie Zachodniej będzie ok. 75 mln klientów e-banków. Jednocześnie, w oczekiwaniu na uzyskanie zwrotu z poczynionych w technologie e-bankowości inwestycji, banki dokonują racjonalizacji strategii rozwoju. W ciągu ostatniego roku, pomimo spadku inwestycji w technologie bankowości elektronicznej z 2,12 mld EUR w 2001, do 1,72 mld EUR w 2002 roku, wzrost liczby klientów tych usług utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie. Według szacunków firmy badawczej Datamonitor, w 2005 roku liczba klientów e-bankowości sięgnie w Unii Europejskiej 75 mln. W tym czasie banki, które zainwestowały w rozwój tego kanału obsługi klienta w latach 2000/2001, zaczną wreszcie na tej inwestycji zarabiać.

Według IDC, w przyszłym roku można spodziewać się znacznie szybszego wzrostu wartości światowego rynku oprogramowania. W 2003 roku wartość światowego rynku oprogramowania "pudełkowego" wzrośnie według IDC o 4%. Rok 2002 przyniesie według prognoz firmy zaledwie 1,5-proc. wzrost tego rynku. Systemy operacyjne i aplikacje biznesowe mają być w 2003 roku głównym motorem napędzającym wydatki na rynku. IDC ocenia, że do 2006 r. światowa sprzedaż pudełkowa oprogramowania wzrośnie do 131 mld USD. Wzrost spodziewany jest pomimo braku produktu o znamionach rynkowego przeboju, który mógłby przyciągnąć wielką rzeszę klientów.