Przegląd tygodnia 26.10 - 01.11

Telekomunikacja Polska obejmie połowę udziałów i jedną akcję w Wirtualnej Polsce. Na mocy porozumienia operator zapłaci łącznie 25 mln USD. Według raportu PricewaterhouseCoopers, 30% europejskich dotcomów jest zagrożonych upadkiem.

Softbank zamierza pozyskać z emisji obligacji do 100 mln zł. Środki będą przeznaczone na refinansowanie długu w wysokości 55 mln zł i dokapitalizowanie spółek z grupy kapitałowej, m.in. Bezpieczeństwo.pl, Sawan, i in.

Na podstawie zawartej w piątek 26.10 umowy, internetowe ramię Telekomunikacji Polskiej, TP Internet, nabędzie początkowo 25% udziałów Wirtualnej Polski za 9 mln USD. Zamknięcie transakcji spodziewane jest w ciągu dwóch, trzech najbliższych miesięcy i wymagać będzie od TP SA wyłożenia kolejnych 16 mln USD. Łącznie za tę sumę TP SA obejmie nową emisję akcji Wirtualnej Polski oraz odkupi 24,4% akcji portalu od Prokomu, 2% od DM Penetrator i 6% od Intela. Długotrwałe rozmowy w sprawie inwestycji TP S.A. dotyczyły przede wszystkim wyceny portalu i wielkości kwoty, za jaką Telekomunikacja nabędzie kontrolę nad WP. Szacunki analityków wahały się miedzy 80 a 250 mln zł za 100% akcji portalu. Ostatecznie całą WP wyceniono na ok. 35 mln USD, a więc ok. 150 mln zł.

„Czuję się jak trener Real Madryt, który kupuje zawodnika klasy Zinedine Zidane'a. Taki zawodnik musi grać, a nie siedzieć na ławce rezerwowych” - powiedział komentując transakcję Yann Gontard, prezes zarządu TP Internet. Tak wysokiej oceny wartości portalu nie podziela część analityków. „To w dalszym ciągu duża kwota. Nie widzę kto komu wnosi wartość w tej transakcji. Nie przewiduję żadnej synergii” – skomentowała warunki transakcji Dorota Ubysz, analityk z SG Securities.

„Wirtualna Polska nie jest firmą, od której oczekiwać będziemy w ciągu pół roku gwałtownej poprawy wyników finansowych” - powiedział B. Le Guern. Dodał, że dodatni wskaźnik EBITDA spodziewany jest do 2004 roku, a jakiś czas potem - dodatni zysk netto.

Wiadomo, jaki ostatecznie los stanie się udziałem Portalu.pl - stanie się on jednym z podserwisów WP, ale nastąpią w nim redukcje zatrudnienia, a część pracowników działać będzie pod szyldem Wirtualnej Polski. Natomiast podczas piątkowej konferencji prasowej Bertrand Le Guern stwierdził, że transakcja nie ma przełożenia na sytuację w grupie FT. „To transakcja Telekomunikacji Polskiej, nie ma więc na razie mowy np. zastąpieniu marki WP marką Wanadoo” – powiedział.

TCH Systems podwyższyła kapitał i nic nie stoi już na przeszkodzie, aby Optimus sfinalizował zawartą ze spółką w sierpniu br. transakcję. Łącznie Optimus kupi 149,5 tys. akcji integratora, odpowiadających 99,8 % głosów na WZA.

Spółka zależna Netii Holdings SA, Netia Telekom S.A., zamierza przeprowadzić redukcję zatrudnienia o ok. 8-10%. Do końca marca 2002 r. Netia zwolni około 150-160 osób z 1600 pracujących w spółce obecnie. Powodem redukcji są problemy finansowe z jakimi spółka boryka się od dłuższego czasu. Posiadane środki finansowe wystarczą Netii jedynie do końca pierwszego kwartału 2002 roku. Dalsze finansowanie przez głównych udziałowców firmy jest wciąż dyskutowane. Koszty planowanych redukcji nie zostały ujawnione.

ERA GSM wprowadza usługę "Zarządzanie Flotą", która pozwala kontrolować położenie pojazdów dzięki wykorzystaniu systemów (Global Positioning System) i telefonii komórkowej GSM. Nową usługę Era kieruje przede wszystkim do firm kurierskich, spedytorskich, ochroniarskich, korporacji taksówkowych czy służb publicznych. Lokalizacja pojazdu możliwa jest po uprzednim zainstalowaniu w nim specjalnego urządzenia, które przez sieć GSM przesyła dane lokalizacyjne do centrum dyspozytorskiego w siedzibie firmy. Usługa umożliwia monitorowanie trasy przejazdu, prędkości oraz czasu załadunku i znacząco zmniejsza ryzyko kradzieży pojazdu. Na życzenie klienta możliwe jest zainstalowanie dodatkowego systemu zapewniającego zdalną blokadę zapłonu samochodu.

Nordea Bank Polska ogłosiła nową strategię, która zakłada m.in. skoncentrowanie się na oferowaniu usług przez Internet. Do 2005 r. Nordea chce dzięki swojemu oddziałowi wirtualnemu zdobyć 5% rynku detalicznego w Polsce. Obecnie udział ten nie przekracza 0,5%.

Plan restrukturyzacji TP S.A. ma powstać w ciągu najbliższych tygodni. Elementem działań, do których nowego prezesa zobowiązali akcjonariusze TP S.A., jest redukcja zatrudnienia. Obecnie na każdego z 63 tys. pracowników TP S.A. przypada 160 linii abonenckich, podczas gdy w przypadku krajów Europy Zachodniej na pracownika telekomu przypada średnio 260 linii.

Po trwających pół roku negocjacjach Wirtualna Polska pozyskała inwestora strategicznego - Telekomunikację Polską S.A. W składzie zarządu i rady nadzorczej portalu nastąpiły w związku z tym zmiany. W skład zarządu Wirtualnej Polski, oprócz prezesa Marka Borzestowskiego, wchodzą członkowie zarządu: Zenon Beker i Michał Paschalis - Jakubowicz. Przewodniczącym Rady Nadzorczej portalu został Ryszard Krauze, prezes Prokom Software SA. W skład rady weszli ponadto: Maciej Grabski; Zbigniew Krzysztoń, poprzednio sprawujący funkcję dyrektora Pionu Administracji TP SA oraz przewodniczącego Rady Nadzorczej PTK; Piotr Kisiel, odpowiedzialny za strategię informatyczną w PTK Centertel oraz Wojciech Sak, dyrektor ds. finansów i administracji w TP S.A.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę SMG/KRC polscy internauci najczęściej korzystają z portalu Onet.pl. W ciągu ostatniego miesiąca strony Onetu odwiedziło 64,9% internautów. Na drugim miejscu uplasowała się Wirtualna Polska, której serwisy odwiedziło prawie 51% internautów. Trzecim najpopularniejszym portalem we wrześniu była Interia.pl, którą odwiedziło 21,8% użytkowników, a z portalu Agory – Gazeta.pl skorzystało niecałe 15%. 45,9% badanych korzysta z Internetu w domu, 28,3% łączy się z Siecią w pracy i szkoły, a 29,2% na uczelni. Kawiarenki internetowe i sklepy komputerowe oferujące dostęp do Internetu wykorzystuje prawie jedna piąta internautów.

Prawie jedna trzecia internautów korzysta z Internetu kilka razy w tygodniu (29,4%). Codziennie lub prawie codziennie łączy się z Internetem 27,6% ankietowanych internautów. Jedna piąta - raz w tygodniu (20,4%), a 6% osób - raz w miesiącu.

Przychody netto Telekomunikacji Polskiej po trzech kwartałach br. wyniosły 11,6 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłego przychody wzrosły o 7,8%, głównie z tytułu abonamentu i transmisji danych. Jednocześnie koszty operacyjne TP SA wzrosły o 14,3%. Zysk netto TP SA w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2000 r. spadł o 9,3%, do 1,79 mld zł.

Fundusze European Renaissance Capital II i ABN AMRO Renaissance Capital przejmą za 400 tys. USD 35% akcji firmy Wind Telecom z Bielska-Białej.W I kwartale 2002 r. fundusze kupią obligacje zamienne na akcje na kwotę 500 tys. USD. W sumie będą one miały 40% akcji Wind Telecom. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na rozwój systemu telefonii komputerowej - Contactis. Drugim kierunkiem rozwoju ma być nawiązanie współpracy z producentami rozwiązań telekomunikacyjnych.

Użytkownicy przeglądarek innych niż Internet Explorer mają od czwartku poważne kłopoty z dostaniem się na strony portalu MSN.com. W serwisie Microsoft-u wprowadzono ostatnio kilka poważnych modyfikacji (w związku z premierą nowego systemu operacyjnego Windows XP). Jednym z efektów zmian jest to, że internauci korzystający z przeglądarek: Opera, Mozilla, HotJava oraz starszych wersji Netscape po wpisaniu adresu www.msn.com obejrzeć mogli jedynie komunikat o konieczności zainstalowania przeglądarki . Przedstawiciele Microsoftu poinformowali już, że nie było to działanie celowe i że rozpoczęto już prace nad usunięciem problemu.

Kongres USA przyjął ostateczną wersję ustawy antyterrorystycznej. Nowe przepisy pozwalają FBI m.in. na podsłuchiwanie wszystkich rozmów telefonicznych oraz czytanie poczty papierowej i elektronicznej bez wiedzy adresata. Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę 356 głosami przy 66 przeciw. Senat był prawie jednomyślny (98 do 1). Aby bardziej ułatwić i przyspieszyć działania policji i służb specjalnych, obecnie już każdy sąd w USA będzie mógł wydać zezwolenia na podsłuch elektroniczny na dowolnym terytorium kraju, bez względu na zasięg swojej jurysdykcji. Zapisy powyższe wzbudziły ogromne kontrowersje wśród Amerykanów przywiązanych do swobód i pełnego korzystania z demokracji. Po protestach obrońców wolności obywatelskich przyjęto, iż takie zaostrzone przepisy będą tylko przejściowe "na czas wojny z terroryzmem" po zamachach 11 września br. Wygasną one w 2006 r.

Nielsen/NetRatings poinformował o planach zakupienia Jupiter Media Metrix. Firma badawcza wyłoży w akcjach i gotówce łącznie 71,2 mln USD. Finalizacja transakcji jest przewidywana w I kw. 2002 roku. Pod względem liczby klientów Nielsen/NetRatings stanie się wówczas największą firmą na rynku badania Internetu. Ze względu na pokrywający się w znacznej mierze zakres działalności obu spółek, przejęcie pociągnie za sobą prawdopodobnie redukcje zatrudnienia. Dodatkowo N/NR przejmie za 16,4 mln USD 80,1% w spółce eRatings.

Microsoft zamierza zaproponować użytkownikom kont pocztowych Hotmail nowe, płatne usługi. Za dodatkową opłatą klienci otrzymają dodatkową przestrzeń na serwerze. Obecnie posiadacze kont Hotmail mają do dyspozycji 2 MB przestrzeni dyskowej. Za 12,95 USD firma zamierza zaoferować im dodatkowe 8 MB. Opłata ta miałaby być uiszczana raz na rok. Propozycja firmy jest zwiastunem nowej "polityki internetowej" giganta z Redmond - Microsoft chce bowiem zbudować całą sieć ściśle ze sobą powiązanych usług internetowych (ich centralnym elementem będzie portal MSN.com). Według przedstawicieli firmy, obecnie z bezpłatnych kont pocztowych Hotmail korzysta blisko 120 mln użytkowników na całym świecie.

Trzej operatorzy komórkowi w Czechach zbojkotowali rządowy przetarg na licencje UMTS. Trzy licencje po ok. 737 mln zł każda miały objąć Eurotel, RadioMobil i Cesky Mobil.

Playmedia Systems wygrało pierwszy etap wytoczonej AOL wojny prawnej. Twórcy oprogramowania do odtwarzania plików MP3 uzyskali w sądzie pierwszej instancji zakaz dystrybucji AOL Media Player 6.0.Playmedia skierowało swój pozew w związku z faktem wykorzystywania bez zezwolenia technologii AMP MP3 w oprogramowaniu AOL Media Player 6.0. Swoje straty twórcy dekodera AMP MP3 oceniają na 47 mln USD. AOL zamierza odwołać się od wyroku sądu w Los Angeles. Z powodu wstrzymania dystrybucji AOL MP 6.0 firma poniesie straty idące w dziesiątki milionów dolarów. Oprogramowanie to jest wykorzystywane przez ok. 10 mln użytkowników, nie są to jednak oficjalne dane AOL.

Playmedia wydała w 1999 roku licencję na wykorzystanie AMP MP3 firmie Nullsoft, twórcy popularnego programu . W tym samym jednak czasie Nullsoft został przejęty za 90 mln USD przez AOL, który użył kody AMP we własnym Media Playerze 6.0. Playmedia oferowały po przejęciu Nullsoftu AOL-owi wykupienie licencji na AMP, jednak koncern odrzucił tę propozycję. W związku z tym do sądu wpłynął 17 kwietnia br. pozew Playmedia. AOL zaprzecza jakoby jego produkt łamał prawa autorskie PlayMedia.

30% europejskich dotcomów jest zagrożonych upadkiem a wartość 150 najlepszych z nich spadła w ciągu roku o trzy czwarte – wynika z raportu PricewaterhouseCoopers i Fletcher Advisory. Dekoniunkturę najlepiej znosi 25% czołowych firm rankingu, które utrzymał30% europejskichWedług raportu „Internet 150”, 30% europejskich dotcomów może być zagrożonych wyczerpaniem źródeł finansowania i upadłością, jeśli nie odwrócą się aktualne trendy w sektorze internetowym. “Głównymi beneficjantami Internetu będą w przyszłości przedsięwzięcia hybrydowe, czyli spółki starej gospodarki posiadające internetowy kanał sprzedaży. Internetowe działy tych spółek już teraz stanowią 75% całej europejskiej branży internetowej. Oczekuje się, że spółki te osiągną zysk średnio o połowę szybciej, niż spółki, których cała działalność skupia się w Internecie” - ocenia Kevin Ellis, partner w dziale PricewaterhouseCoopers Business Recovery Services.

Rząd Niemiec zaaprobował przepisy umożliwiające podsłuchiwanie korespondencji elektronicznej do celów "walki z terroryzmem i innymi poważnymi przestępstwami". Dotyczą one tradycyjnych telefonów przewodowych, bezprzewodowych GSM, faksów, SMS-ów oraz e-maili. Rozporządzenie dotyczy także firm udostępniających stałe łącza internetowe DSL. Dostawcy tych usług będą musieli zainstalować i utrzymywać systemy umożliwiające odpowiednim służbom śledzenie korespondencji swych klientów. Skupiająca niemieckie firmy telekomunikacyjne organizacja BITKOM w oficjalnym oświadczeniu stwierdziła, iż "jest to jednak jedyny akceptowalny kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, a względami technicznymi i ekonomicznymi monitorowania sieci telekomunikacyjnych i Internetu".

Francuski Alcatel w III kw. zakończonym 30 września odnotował 558 mln euro straty netto. W analogicznym okresie minionego roku firma osiągnęła 297 mln euro zysku. Analitycy prognozowali stratę netto w wysokości 309 mln euro. Obroty Alcatela w minionym kwartale zamknęły się kwotą 5,6 mld euro i były niższe o 17% od wyników z II kwartału. Największy przychód osiągnął dział sieciowy i dział produktów optycznych, który jako jeden z nielicznych przyniósł koncernowi zysk. Stratę wykazał też dział rozwiązań e-biznesowych.

.Słabsze niż zakładano wyniki spowodują kolejną redukcję 10 tys. miejsc pracy w europejskich zakładach Alcatela. Na potrzeby restrukturyzacji koncern utworzy dodatkowe rezerwy w wysokości 1,2 mld euro. Zarząd Alcatela spodziewa się, że bieżący rok koncern zamknie stratą na poziomie 5 mld euro. Według kierownictwa firmy przychody ze sprzedaży będą różnić się zaledwie o kilka procent od przychodów z 2000 roku, a wielkość zysku operacyjnego w 2001 roku "zbliży się do progu rentowności".