Przegląd tygodnia: 26.07-30.07

Wirtualna Polska liczy, że pod koniec roku może osiągnąć zysk. Microsoft zamierza zaciekle walczyć na rynku wyszukiwarek internetowych. Lycos zostanie wkrótce sprzedany południowokoreańskiej firmie. Netia roszerzyła ofertę szerokopasmowego dostępu do internetu ADSL. W Polsce w czerwcu było 7,41 mln internautów powyżej 15 roku życia - wskazują badania Net Track. W 2009 roku przychody z tytułu e-reklamy mają wynieść 16,1 mld USD.

Podczas dzisiejszego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Wirtualnej Polski omawiano m.in. sprawy finansowe spółki, która od kwietnia br. jest w stanie upadłości z możliwością zawarcia układu. Jak poinformowali mniejszościowi akcjonariusze w oficjalnym komunikacie, obecne wyniki portalu są na tyle dobre, że istnieje możliwość osiągnięcia zysku pod koniec br., a to głównie dzięki rosnącym przychodom z reklamy i handlu elektronicznego.

Do końca br. liczba abonentów telefonii mobilnej w Polsce sięgnie 22 mln - a liczba sprzedanych telefonów z pewnością przekroczy 4,5 mln sztuk. O trendach polskiego rynku komórkowego rozmawiamy z Krzysztofem Pawlakiem, kierownikiem badań panelowych sektora IT/Telecom GfK Polonia.

Przygotowywane zapisy do nowelizacji prawa telekomunikacyjnego jeszcze kilka tygodni temu wzbudzały szereg zastrzeżeń. Kontrowersyjny był m.in. sposób traktowania usługi poczty elektronicznej, który mógł doprowadzić do wprowadzenia obowiązku legitymowania się dowodem osobistym przy zakładaniu darmowego konta e-poczty. Ta nieścisłość została na szczęście z prawa usunięta. Jak wygląda nowe prawo w zatwierdzonej przez Sejm, ostatecznej wersji? Na podstawie informacji, które otrzymaliśmy od PIIT, prezentujemy najważniejsze zapisy nowej ustawy. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/69203.html

Gigant z Redmond podczas ogłaszania wyników finansowych firmy zdradził, że już wkrótce użytkownicy będą mogli korzystać z finalnej wersji wyszukiwarki opracowywanej przez internetowy oddział koncernu - MSN. Co więcej, Microsoft wyjawił również, że pracuje nad lepszym i szybszym systemem przeszukiwania plików umieszczonych na dysku

Skonsolidowane przychody Telekomunikacji Polskiej w II kw. sięgnęły 4,6 mld zł, zaś zysk netto wyniósł 585,98 zł. Rok wcześniej wyniki grupy kształtowały się na poziomie odpowiednio 4,57 mld oraz 269,8 mln zł. Skonsolidowana sprzedaż po sześciu miesiącach wyniosła 9,2 mld zł, zaś zysk 1,15 mld zł. W analogicznym okresie ubiegłego grupa wypracowała odpowiednio 9,06 mld oraz 455 mln zł.

Lycos.com zostanie sprzedany południowokoreańskiej firmie, której nazwy właściciel portalu - Terra Lycos - nie chciał jeszcze ujawnić. Transakcja ma opiewać na kwotę ok. 95-115 mln USD.

Od 2 sierpnia 2004 roku Netia rozszerza ofertę szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii ADSL

Z najnowszego, czerwcowego badania Net Track wynika, że w minionym miesiącu 24,7% Polaków powyżej 15 roku życia korzystało z internetu. Lekko zwiększył się odsetek osób łączących się z siecią w domu. Bez zmian pozostała w czerwcu dziesiątka najbardziej rozpoznawanych witryn. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/69176.html

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza wznowić negocjacje w sprawie sprzedaży akcji TP SA francuskiemu operatorowi France Telecom. W wyniku tej transakcji oraz sprzedaży akcji przez Kulczyka FT zyskałby pakiet większościowi Telekomunikacji Polskiej.

Powoli zacierają się dysproporcje pomiędzy liczbą internautów a internautek w Polsce - wskazują badania Net Track przeprowadzone przez SMG/KRC, jednakże wciąż odsetek mężczyzn korzystających z internetu w naszym kraju jest wyższy od liczby surfujących kobiet

Zdaniem ekspertów z 'antywirusowej' firmy Sophos, w ostatnim półroczu za 70% wszystkich przypadków zainfekowania komputera przez wirusa lub robaka odpowiedzialny był jeden człowiek - niejaki Sven Jaschan, ujęty niedawno w Niemczech autor Netsky'a i Sassera. W kilka tygodni wprowadził on do Sieci 25 wersji wirusa Netsky i jedną, ale za to niezwykle groźną, odmianę Sassera. Jego dwa 'produkty' znalazły się również na liście najbardziej niebezpiecznych robaków i wirusów ostatniego półrocza, przygotowanej specjalnie dla PC World Online przez Piotra Kijewskiego z CERT Polska.

Amerykański sędzia zdecydował, że firma Cablevision, z której usług korzysta internauta, podejrzewany przez organizację RIAA o nielegalne udostępnianie plików, będzie musiała wyjawić organizacji jego dane personalne. Taki precedens może ułatwić RIAA walkę z użytkownikami sieci P2P - do tej pory organizacja mogła poznać dane anonimowego internauty, wymieniającego pliki w sieciach P2P dopiero po złożeniu pozwu przeciwko niemu.

W czerwcu br. liczba użytkowników Internetu w 13 krajach, badanych przez Nielsen//NetRatings spadła o ponad 3,5 mln osób. Największy spadek zanotowały Stany Zjednoczone.

Jan Kulczyk sprzedał pakiet akcji TPSA francuskiemu operatorowi - France Telecom, który posiada w tej chwili 33,93% akcji polskiej firmy telekomunikacyjnej. Za tą transakcję Kulczyk otrzymał ok. 40 mln euro.

Z ankiety IDG.pl, w której wzięło udział prawie 2,7 tys. internautów wynika, że dwie trzecie użytkowników sprawdza swoje konto poczty elektronicznej kilka razy dziennie. Przedstawiciele branży internetowej zapytani o częstotliwość odbierania listów, przyznali, że zaglądają do skrzynki na bieżąco, a co więcej, część z nich sprawdza pocztę firmową również w czasie urlopu i to codziennie! Wszyscy zgodnie skarżą się na wciąż niepokonaną zmorę spamu. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/69130.html

W 2009 roku przychody z tytułu e-reklamy mają wynieść 16,1 mld USD, za cztery lata wydatki na promocję w internecie przewyższą wydatki na reklamę w czasopismach - wskazuje najnowszy raport Jupiter Research. To co najmniej dobra prognoza dla e-branży.

W drugim kwartale br. Energis Polska osiągnął przychody na poziomie 65,5 mln zł w porównaniu z 53,1 mln zł z pierwszych 3 miesięcy 2004 roku. W odniesieniu do ubiegłego roku firma zanotowała 95% wzrost przychodów - informuje spółka w oficjalnym komunikacie.

W tej chwili w Chinach jest ok. 87 mln internautów, z czego ponad jedna trzecia posiada szerokopasmowe łącza internetowe. Z jednej strony chiński rząd promuje internet jako świetne narzędzie biznesowe i edukacyjne, a z drugiej zaostrza działania cenzury.

Dyrektor sprzedaży oraz dyrektor personalna Wirtualnej Polski, którzy kilka tygodni temu zostali zwolnieni dyscyplinarnie ze spółki, złożyli przeciwko niej pozew w sądzie pracy w Gdańsku. Uważają, że ich zwolnienia to efekt gry wpływów w WP.

Producenci oprogramowania antywirusowego ostrzegają internautów przed nową, niezwykle groźną odmianą robaka MyDoom - tym razem oznaczonego literą O (lub M - tak oznaczył go Symantec). Robak gwałtownie rozprzestrzenia się w Sieci, powodując przy tym spowolnienie pracy największych światowych wyszukiwarek - w tym Google oraz Lycos. MyDoom.O jest także groźny dla zwykłych internautów - po zainfekowaniu systemu robak umożliwia nieautoryzowanym użytkownikom przejęcie kontroli nad maszyną.

Google poinformowało, że zamierza sprzedać około 24,6 mln akcji. Przypomnijmy, że Google pojawi się na giełdzie Nasdaq.

W zeszłym tygodniu internetowy oddział Microsoftu MSN powiększył pojemność kont pocztowych, udostępniając swoim użytkownikom darmowe 250 MB oraz płatne 2 GB skrzynki. Wkrótce ku zdziwieniu osób korzystających z Hotmaila, okazało się, że również konta bezpłatne przez przypadek zostały powiększone do 2 GB. "To błąd techniczny, który zostanie naprawiony" - wyjaśniają przedstawiciele Microsoftu.

Według doniesień dziennika "Życie" nominacja prof. Michała Kleibera na stanowisko szefa Europejskiego Centrum Badawczego stanęła pod znakiem zapytania. Najdziwniejszy jest fakt, że nominację ministra nauki i informatyzacji zablokowali polscy negocjatorzy.

Bono, frontman irlandzkiego zespołu U2, zapowiedział, że jeśli utwory pochodzące z najnowszego albumu formacji (którego kopię skradziono we Francji) pojawią się w sieciach P2P, to grupa zdecyduje się na wydanie płyty w internetowym sklepie muzycznym iTunes.

Pierwsze kroki człowieka na Księżycu i śmierć Kennedyego najbardziej byliby skłonni zobaczyć on-line amerykańscy użytkownicy Sieci, gdyby istniał już wówczas Internet. Najgłupszy hoax obiecuje pieniądze od Billa Gatesa, a największe przerażenie wywołują wirusy komputerowe.