Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 25.10-29.10

Wirtualna Polska uruchomiła usługę telefonii internetowej. Do świadczenia takiej usług przygotowują się pozostałe portale i TPSA. Gemius opublikował wyniki pierwszego badania gemiusAudience na Liwtie. Merlin.pl zajął pierwsze, a NetSprint siódme miejsce w dorocznym rankingu Deloitte Fast 50. MCI zamierza zainwestować w hot spoty.

Portale i polskie komunikatory przygotowują się do świadczenia usług telefonii internetowej. Usługi głosowe przez internet mogą znacznie uszczuplić wpływy narodowego operatora z rozmów telefonicznych. Tym samym TPSA zamierza powalczyć o wpływyw również na tym rynku.

Firmy AOL i VeriSign zapowiedziały na grudzień b.r. premierę nowego oprogramowania służącego do weryfikacji wieku osób biorących udział w czatach internetowych.

W czwartek podczas konferencji w Wilnie, Gemius SA zaprezentował pierwsze kompleksowe wyniki badania oglądalności witryn oraz aplikacji internetowych na Litwie. W badaniu zastosowano znaną w Polsce metodologię gemiusAudience. Gemius przymierza się do badania również innych rynków Europy Środkowo-Wschodniej

Lider na rynku zakupów cyfrowej muzyki w Sieci - sklep muzyczny iTunes Music Store został otwarty dla 9 kolejnych krajów w Europie. Niestety, polscy internauci mogą nadal jedynie obserwować ekspansję iTMS zza szybki.

W dorocznym rankingu Deloitte Fast 50, klasyfikującym najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej, pierwsze miejsce zajął Merlin - polski sklep internetowy.

Internet jest coraz popularniejszym narzędziem wyrażania opinii. Nieco ponad jedna czwarta Amerykanów wykorzystuje sieć do tego, by coś ocenić, skrytykować czy pochwalić.

AQQ to polski komunikator internetowy, który umożliwia rozmowy nie tylko z osobami połączonymi przez AQQ, ale z użytkownikami korzystającymi z innych komunikatorów (GG, Tlen, ICQ i WP-Kontakt). Aplikacja pozwala także na łatwy import swoich kontaktów z innych komunikatorów.

Zasoby dziennika, z których dotąd można było korzystać tylko po opłaceniu subskrypcji, będą udostępnione za darmo. Od 8 listopada przez pięć dni internauci będą mogli korzystać z nich do woli.

Wirtualna Polska uruchomiła testowo nową usługę, umożliwiającą użytkownikom komunikatora wpkontakt dzwonienie na telefony stacjonarne i komórkowe na całym świecie. Usługa 'Nawijka' ma być, wedle deklaracji przedstawicieli portalu, do 88% tańsza od usług Telekomunikacji Polskiej. "Wersja testowa nie różni się właściwie od finalnej" - powiedział nam Andrzej Kiesz z WP. "Bardzo zależy nam, by usługę tę przetestowała jak największa grupa użytkowników - ich opinie będą dla nas bardzo pomocne. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, to zamierzamy uruchomić finalną wersję Nawijki w ciągu najbliższych 3 - 4 dni."

Należąca do Prokomu firma przejęła spółkę WiedzaNet, specjalizującą się w rozwiązaniach e-learningowych. Wartość transakcji wyniosła 2,4 mln zł.

W ubiegłym roku wirusy uderzyły w najmniej spodziewany, ale bardzo czuły punkt - bankomaty. Producenci antywirusów dostrzegli w tym szansę na opanowanie nowego rynku.

"Do końca 2005 r. z przeglądarki Firefox będzie korzystał co dziesiąty internauta" - zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami magazynu ZDNet.co.uk Bart Decrem, rzecznik Mozilla Foundation.

Microsoft podał bliższą datę wydania programu do przeszukiwania lokalnych zasobów. Dotychczas przedstawiciele giganta z Redmond informowali, że nowa aplikacja zostanie ukończona przed premierą systemu Longhorn, czyli przed 2006 rokiem.

Według badań DoubleClick, aż 62% wszystkich e-listów to spam. Kasuje go 72% posiadaczy kont e-mailowych, niektórzy próbują się wypisać ze stron, na których nieopacznie zostawili swój adres. Tylko 7% spamowych listów jest otwieranych. Będzie więcej, jeśli reklamodawcy za otwarcie takiego listu będą płacić.

Serwis muzyczny funduszu MCI Management osiągnął w pierwszym półroczu bieżącego roku przychody w wysokości 1 tys. zł - podaje "Parkiet", powołując się na informacje opublikowane przez właściciela e-sklepu.

Fundusz objął większościowy pakiet udziałów w spółce Hotlan. Docelowo MCI chce przeznaczyć na tą inwestycję 1,2 mln zł. Inwestycje w HotLan będą realizowane w transzach, zaś koszt całego projektu może być niższy, jeśli MCI pozyska partnerów do rozwoju nowej firmy. W pierwszym etapie fundusz wyłoży 60 tys. zł, za które nabędzie 90 proc. udziałów spółki. Szefem firmy będzie Tomasz Kępiński, założyciel i były prezes przejętej przez Netię spółki Polbox.