Przegląd tygodnia 23 – 29.11

Odbyła się polska premiera systemu Windows XP. Prezes URT wszczął dwa kolejne postępowania administracyjne przeciwko TP S.A.

URT wszczął dwa nowe postępowania administracyjne przeciw TP S.A. Telekomunikacji Polskiej grozi kara za przekazanie do urzędu niewłaściwych danych dotyczących jej przychodów z połączeń międzyoperatorskich, a także za niewykonanie zalecenia ministra łączności z grudnia 2000 roku, w sprawie przepustowości punktów styku pomiędzy jej siecią a siecią Niezależnego Operatora Międzystrefowego. Od 19 listopada toczy się już ponadto postępowanie URT w sprawie przekazania do urzędu przez TP S.A. niewłaściwych danych dotyczących przychodów z tytułu dzierżawy łączy telekomunikacyjnych. Według URT-u, TP SA podała w przekazanych do urzędu informacjach dane różniące się od tych, które otrzymała w sprawozdaniu rocznym spółki KPWiG. Podobnie jak w sprawie przychodów z dzierżawy łączy telekomunikacyjnych, przyczyną wszczęcia postępowania odnośnie przychodów z połączeń międzyoperatorskich były rozbieżności w sprawozdaniach przekazanych do URT i KPWiG. Podstawą drugiego postępowania było stwierdzenie przez URT, że liczba punktów styków pomiędzy sieciami operatorów jest o połowę niższa od określonej rozporządzeniem ministra łączności. Przepisy Prawa telekomunikacyjnego określają, że w takich wypadkach, wysokość kary może sięgać 3% rocznych przychodów spółki, czyli w przypadku TP S.A. do 440 mln zł.

Prezes URT podjął decyzję w sprawie wniosku PTC o zmianę umowy operatora GSM z Telekomunikacją Polską i obniżenie opłat za połączenia wychodzące z sieci PTC do sieci TP S.A. Telekom ma obniżyć opłaty, a ich wysokość ma być zgodna z rozporządzeniem URT w tej sprawie z sierpnia br., opartym na wysokości stawek w rozliczeniach międzyoperatorskich w krajach UE. Od tej decyzji, która ma natychmiastowy rygor wykonalności, obu stronom przysługują dwa tygodnie na odwołanie do Sądu Antymonopolowego.

The Polished Group (TPG) stworzyła internetowy system rejestracji czasu pracy Argus. Firma zamierza oferować rozwiązanie w modelu ASP. System Argus umożliwia rejestrowanie w bazie zdarzeń typu wejścia i wyjścia z zakładu pracy i sporządza odpowiednie raporty. Oprócz sprawowania kontroli nad dyscypliną zatrudnionych, system umożliwia kontrolę dostępu do wybranych pomieszczeń. Informacje rejestrowane w centralnej bazie dostępne są przez Internet lub intranet za pomocą przeglądarki WWW.

W ciągu trzech lat ok. 10 mln zł rocznie będzie otrzymywał Softbank za dostawę programowania Microsoftu dla Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Polska Telefonia Komórkowa przewiduje, że do końca roku z jej usług będzie korzystać 2,7 mln klientów. Strata firmy może być niższa od prognozowanych 500 mln zł, a przychody ze sprzedaży mają wynieść 2,2 - 2,5 mld zł.

PolGaz Telekom dzierżawiący światłowody od EuRoPol Gazu rozważa budowę istniejącej magistrali z Warszawą. Koszt tej inwestycji miałby wynieść 8 - 14 mln zł. W 2002 spółka zacznie przesyłanie danych łączami krajowymi.

41,8% ankietowanych w październikowym badaniu SMG/KRC NetTrack internautów wskazało Onet.pl jako portal, z którego korzysta najczęściej. To więcej niż suma najbardziej lojalnych użytkowników wszystkich pozostałych witryn, które wymieniali ankietowani. Druga w kolejności Wirtualna Polska posiada niemal o połowę mniej użytkowników korzystających najczęściej własnie z jej zasobów (21,3%). „W ostatnim tygodniu”, ponad połowa internautów odwiedziła strony Onetu. 36,5% uzytkowników odpowiadając na to pytanie wskazało WP, a prawie 15% - Interię. Pozostałe witryny nie przekroczyły w tej kategorii poziomu 10%. Użytkownicy darmowych kont pocztowych najczęściej wybierają Onet.pl (53,2%), WP (38,2%), oraz Interię (16,6%). W łącznej klasyfikacji wszystkich kont pocztowych oferowanych przez witryny, również wygrywa Onet – 19%, przed WP – 13,6% oraz Interią – 6%.

Wkrótce dojdzie do fuzji Sekomu i Qumaka. Prezesem Qumak-Sekom zostanie prawdopodobnie Krzysztof Pyzik. O szczegółach fuzji spółki poinformują w przyszłym tygodniu. Przychody Qumak w 2001 r. wyniosły 38,8 mln zł (w tym 35,3 mln zł z integracji), a Sekom - 38,4 mln zł (34,9 mln zł). Fuzja dałaby firmie Qumak-Sekom w ubiegłym roku siódme miejsce wśród polskich integratorów.

Wirtualna Polska wprowadza usługę pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Miesięczny koszt umieszczenia witryny na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania przy wyborze 5 słów kluczowych wynosi 2 tys. złotych. Natomiast umieszczenie strony na pierwszej pozycji w dwóch wybranych kategoriach katalogu WP kosztuje 1200 zł miesięcznie. Zainteresowana firma określa słowa kluczowe, po wpisaniu których jej witryna ukazuje się wysoko w wynikach wyszukiwania z katalogu stron internetowych portalu. Pozycję, na której w wynikach wyszukiwania znajdzie się strona, określa umowa z portalem.

Raport firmy badawczej Datamonitor wskazuje, że Polska jest największym rynkiem contact center w Europie Środkowej. Badanie przewiduje, iż zainteresowanie tego typu rozwiązaniami w Polsce wzrośnie w przyszłym roku o 26%. Zdaniem analityków z Datamonitor średni wzrost popularności contact center do roku 2005 ma oscylować w granicach ok. 20% rocznie. Liczba call centers zwiększy się z 360 ( w roku 2000) do ok 1000 ( w roku 2005). Raport również stwierdza, iż ten wzrost będzie możliwy w dużej mierze dzięki udziałowi polskich firm, które coraz częściej zakupują systemy contact center. Szacuje się, że największy wzrost zostanie odnotowany w sektorze finansowym i publicznym.

Internetowe ramię BRE Banku kończy rok działalności. W ciągu 12 miesięcy klienci banku założyli 150 tys. kont a wartość zgromadzonych w mBanku depozytów przekroczyła 900 mln zł. mBank, detaliczne internetowe ramię BRE Banku kończy rok działalności. W ciągu 12 miesięcy 150 tys. kont w mBanku założyło 125 tys. osób. Wartość zgromadzonych na kontach mBanku depozytów przekroczyła 900 mln zł. Dla porównania, drugi internetowy bank, Inteligo notuje obecnie 94,5 tys. kont ze zgromadzonym na nich kapitałem w wysokości prawie 250 mln zł. Na początku 2002 r. mBank ma zyskać własną podmiotowość prawną, po tym jak jego działalność zostanie przeniesiona do Banku Częstochowa, przejętego w 2001 roku przez BRE Bank.

Odbyła się premiera polskiej wersji Windows XP. Nowy system będzie dostępny w dwóch wersjach: Windows XP Home Edition oraz Windows XP Professional. Nie wiadomo na razie, ile dokładnie trzeba będzie zapłacić za każdą z nich. Michał Gołębiewski, przedstawiciel firmy, tłumaczy, że za ustalenie ostatecznej ceny odpowiedzialni będą dystrybutorzy. Cena podstawowej wersji nowego systemu powinna być jednak zbliżona do aktualnej ceny Windows ME (np. w internetowym sklepie Optimusa wynosi ona 980 zł). Polscy klienci na razie nie będą mogli skorzystać z wprowadzonej na terenie USA oferty promocyjnej, która polegała na tym, że nabywcy Windows XP mogli zainstalować system na kilku domowych komputerach. Zwykle do tego celu konieczne było wykupienie kilku osobnych licencji.

e-Katalyst S.A. zainwestuje w eLearning.pl. Inwestycja wyniesie na początek 1 mln zł. W przyszłym roku przewidziane jest kolejne dofinansowanie e-Learning w wysokości 1 mln zł. e-Katalyst zainwestował jak dotąd w cztery spółki internetowe – serwis rekrutacyjny pracuj.pl, platformę zapytań ofertowych serio.pl, platformę dyskusyjną HydePark.pl, oraz internetowy kanał dystrybucji usług finansowych e-Akces.pl. e-Learning dostarcza rozwiązania edukacyjne z zastosowaniem Intranetu, Extranetu, Internetu czy na CD-ROMach, a także tzw. szkolenia mieszane (blended learning). e-Learning prowadzi szkolenia firmowe, szczególnie z obszaru umiejętności biznesowych, specjalistycznych, ogólnorozwojowych oraz tzw. „szkolenia miękkie” (tj. dotyczące prowadzenia negocjacji, czy zachowań niewerbalnych). e-Learning.pl podpisała ponadto umowy partnerskie z kilkoma innymi firmami, w tym ze SkillSoft, firmą z sektora e-learning, która jest największym dostawcą tych usług dla firm z listy Global 2000. Umowa ze SkillSoft daje e-Learning.pl wyłączność na licencjonowanie produktów na terenie Polski, oraz na lokalizację oprogramowania i modułów szkoleniowych SkillSoft dla potrzeb polskiego rynku.

Allegro.pl udostępnia serwis SMS informujący użytkownika o postępach w jego aukcji. Użytkownik będzie mógł także licytować poprzez wiadomość wysłaną z telefonu komórkowego. W serwisie umieszczono bramki SMS do wszystkich trzech operatorów GSM dostępnych w Polsce. Do 11 grudnia br., w ramach promocji usługa będzie darmowa. W późniejszym okresie użytkownik będzie mógł zamówić odpłatnie jeden z dwóch wariantów usługi: „pasywną” (SMS z Allegro do użytkownika) oraz „aktywną” (z możliwością komunikacji zwrotnej i składania nowych, wyższych ofert na aukcjach).

Telia nie potwierdziła spekulacji o sprzedaży walorów Netii. Natomiast zgodnie z oczekiwaniami analityków, Netia poinformowała, że do 23 listopada nie udało jej się skupić w ramach ogłoszonego wezwania większości w każdej z serii wyemitowanych obligacji.

Obligatariusze Netii utworzyli grupę, aby zmienić warunki wykupu obligacji. Ich celem będzie zapewne zwiększenie kwoty, za jaką Netia chce wykupić obligacje.

Optimus zawarł z Bankiem Przemysłowo - Handlowym umowę dotyczącą na wykupienia zasadzie forfaitingu części wierzytelności spółki względem Państwowej Podatkowej Administracji Ukrainy. Kontrakt na dostarczenie za 12 mln USD komputerów pozwoli wykonać Optimusowi 20% założonej w br. sprzedaży.

Giełdowy sewis Olimp wznowił działalność po przerwie spowodowanej kłopotami finansowymi. Serwis zamierza uzyskiwać znaczącą część przychodów ze świadczenia usług mobilnych. Olimp.com.pl pozyskał finansowy zastrzyk do „kapitału prywatnego” w wysokości 200 tys. zł. Ta kwota powinny, zdaniem prezesa Leszka Całki, pozwolić na finansowanie działalności serwisu przez najbliższe trzy kwartały. Po tym czasie samowystarczalność finansową powinny zapewnić mu świadczone usługi. Koszty miesięcznej działalności serwisu wynoszą od 30 do 40 tys. zł. Udany powrót na rynek ma otworzyć serwisowi drogę do rozmów z inwestorami instytucjonalnymi.

Spółka Click and Buy wystąpiła do Hoga.pl z prośba o rozwiązanie umowy o współpracy z października 2000 roku na drodze porozumienia stron. Powodem są – jak podała w swoim komunikacie Hoga.pl – kłopoty finansowe Click and Buy. Leszek Siwiec, prezes Click and Buy nie chciał przybliżać okoliczności rozwiązania umowy. „Mieliśmy czas, żeby dokonać przeglądu sytuacji na rynku i ograniczamy działalność do naszych potrzeb i możliwości” – powiedział Leszek Siwiec. Prezes witryny nie spodziewa się zwiększenia sprzedaży w tegorocznym okresie przedświątecznym. Zaprzeczył natomiast, jakoby witryna miała wycofać się w najbliższym czasie również ze współpracy z wirtualnym sklepem Interii – Hiperią.

Allegro wprowadza płatności on-line przy wykorzystaniu kart płatniczych, poprzez system autoryzacji transakcji przygotowany przez eCard. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia certyfikat SET, wydany dla serwisu Allegro. Według informacji przedstawicieli Allegro.pl, serwis gromadzi obecnie ponad 85% wszystkich transakcji aukcyjnych w polskim Internecie, których łączna wartość w miesiącu październiku wyniosła ok. 8,4 mln zł. Serwis posiada ponad 300 tys. zarejestrowanych użytkowników i udostępnia online ponad 123 tys. ofert.

Prokom Internet, spółka zależna Prokom Software poinformowała, że za sumę 1,95 mln zł kupiła 51% udziałów w gdyńskiej firmie WWW praca com, prowadzącej internetowy serwis rekrutacyjno-doradczy www.praca.online.pl.

System wyszukiwawczy NetSprint oferowany w modelu ASP nie będzie już obsługiwany przez eCenter. Nowym partnerem XOR Internet będzie spółka Incenti utworzona w lipcu przez Telekomunikację Polską SA i Prokom Software. Z wyszukiwarki opracowanej przez NetSprint korzysta obecnie 14 komercyjnych serwisów internetowym.

Red Hat poinformował o rozszerzeniu współpracy z IBM, w zakresie dostarczania oprogramowania i wsparcia technicznego dla serwerów IBM działających pod Linuksem. Informacja wywindowała niemal pięciokrotnie cenę akcji Red Hat’a na Nasdaq. Znacznie zyskały także inni twórcy dystrybucji linuksowych – Caldera (63%), VA Linux Systems (17%). Obniżyły się natomiast nieznacznie notowania IBM. Red Hat będzie dostarczał oprogramowanie dla linii produktów eServer IBM-a.

Utrzymujący dotychczas pomimo recesji zatrudnienie IBM zapowiada zwolnienia 1000 osób. Dotkną one w pierwszym rzędzie osób zatrudnionych w fabrykach podzespołów w stanie Nowy Jork. Zakłady działu IBM Microelectronics w trzech miastach w tym stanie obecnie zatrudniają łącznie 21,5 tys. pracowników. Według rzecznika spółki, IBM przyjmuje obecnie do pracy w innych swoich działach, tam też pracę znajdzie część zwolnionych. W trzecim kwartale br. dział technologiczny IBM odnotował 26-proc. spadek przychodów, do poziomu 1,65 mld USD. Strata działu przed opodatkowaniem wynosiła w tym okresie 258 mln USD.

Dom mediowy ARBOmedia (do lipca 2001 w Polsce działający pod nazwą adMaster network Poland) wdrożył oprogramowanie DART for Publishers 5.0, do zarządzania internetowymi kampaniami reklamowymi. Dotychczas firma używała do serwowania reklam oprogramowania adserverowego firmy L90. Zmiana jest związana z przejęciem sekcji technologicznej L90 przez DoubleClick, hostującego DART-a. W całej Europie DART będzie obsługiwał około 500 witryn ARBOmedia.

Liczba subskrybentów usług AOL przekroczyła 32 miliony, przy czym od końca września br. AOL pozyskał netto 700 tys. subskrybentów. DO końca 2001 roku ich liczba przekroczy według przewidywań analityków 33,2 mln. Zdaniem przedstawicieli AOL, wzrost był spowodowany wprowadzeniem do sprzedaży w zeszłym miesiącu najnowszej wersji podstawowego oprogramowania – AOL 7.0. Dotychczas sybskrybenci pobrali AOL 7.0 ponad siedem milionów razy, co oznacza najszybszą z dotychczasowych adaptację nowej wersji oprogramowania. Największy rywal AOL, Microsoft posiada 6,9 mln subskrybentów swojego serwisu MSN. W trzecim kw. br. liczba wszystkich domowych subskrybentów w USA spadła o 4%, do 67,9 mln osób. Spadek wynika przedewszystkim ze zmniejszenia się oferty niezależnych dostawców Internetu. Aby sprostać zakładanym w br. wynikom, AOL powinien w IV kwartale do pozyskanych już 700 tys. dołożyć 1 mln nowych użytkowników. Według Soundview Technology Group, liczba subskrybentów usług AOL do końca roku powinna przekroczyć 33,2 mln.

Japoński koncern NEC wprowadzi na europejski rynek dwusystemowe telefony komórkowe, współpracujące zarówno z dostępną w tej chwili na Starym Kontynencie infrastrukturą telekomunikacyjną, jak i telefonią następnej generacji - czyli 3G. Urządzenia pojawią się w sprzedaży prawdopodobnie w trzecim kwartale przyszłego roku. Jednym z pierwszych operatorów, którzy zaproponują je swoim klientom będzie brytyjska firma Hutchison.

Według raportu firmy CyberSource, 41% amerykańskich sprzedawców internetowych uważa, że przestępstwa związane z nieuprawnionym wykorzystaniem kart kredytowych stanowią dla nich poważny problem. Rok temu na zagrożenie z tej strony wskazywało 35% ankietowanych przedstawicieli e-sklepów. 57% ankietowanych firm obawiało się w związku z tym utraty przychodów. Oznacza to wzrost w stosunku do ub. roku o 33%. 53% firm, wśród ewentualnych niekorzystnych następstw rozwoju tego procederu wskazuje stratę czasu swoich pracowników, 47% obawiało się utraty zaufania klientów, a 45% za najważniejszą niekorzystną konsekwencję wskazało konieczność zwrotu wpłaconych bez wiedzy i zgody prawowitego właściciela kwot. W związku z zagrożeniem, 65% sklepów podejmie podczas tegorocznego sezonu świątecznego większe środki bezpieczeństwa, niż rok wcześniej. Według raportu, wzrosła jednak równiez liczba sklepów, które uważają, że nieuprawnione transakcje kartą nie stanowią dla nich zagrożenia. O ile w ub. roku takie zdanie wyraziło ok. 1% przedstawicieli witryn handlowych, w tegorocznym badaniu odsetek ten wzrósł do 15%.

Według dyrektora wykonawczego FT, Jean-Yves Gouiffes, francuski operator będzie do 2003 roku usługami ADSL pokrywać 80% powierzchni Francji. W tym celu operator zainwestuje w rozbudowę infrastruktury 400 mln EUR. Obecnie możliwość dostępu poprzez ADSL ma 55% domów we Francji. Do końca przyszłego roku, jak przewiduje Jean-Yves Gouiffes, FT będzie obsługiwać łącznie milion abonenckich linii ADSL. We Francji dostęp przez ADSL oferowany jest przez FT od 1999 roku. W wersji dla klienta indywidualnego, usługa kosztuje 40 EUR. Użytkownik otrzymuje łącze o przepływności „na zewnątrz” – 128 kb/s i 0,5 Mb/s w stronę abonenta.

Genesys Telecomunications Laboratories (GTL), niezależna spółka technologiczna należąca do grupy Alcatela, planuje do 2004 r. stać się czołowym dostawcą oprogramowania dla call/contact centers w Polsce. Firma chce przejąć 80% rynku tego typu rozwiązań CRM dla dużych przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych lat GTL planuje skupić się na obsłudze sektorów: ubezpieczeniowego i publicznego.

Holenderski telekom KPN zwolni dodatkowo w ciągu najbliższych trzech lat 1300 pracowników, oprócz zapowiedzianych już wcześniej w tym roku 8000. Zadłużenie firmy wynosi 22,2 mld EUR. KPN planuje emisję obligacji wartości 5 mld EUR.