Przegląd tygodnia 22.11 - 26.11

W październiku 26,1% Polaków powyżej 15 roku życia zadeklarowało, że korzysta z internetu. Rząd zatwierdził nowelizację ustawy o podatku VAT, według której stawka na usługi internetowe wyniesie 22%. Udział Internet Explorera w rynku przeglądarek internetowych spadł poniżej 90%. Telekomunikacja Polska zamierza w przyszłym roku zaoferować płatne usługi interaktywne klasy VoD (Video on Demand), obejmujące przekaz telewizyjny oraz filmy na żądanie. o2.pl zaczął funkcjonować w nowej formule. Prezes Amazon.com sprzedał prawie pół miliona posiadanych akcji spółki. Twórcy Google również zamierzają sprzedać część swoich udziałów.

Firma Google wytoczyła proces wydawcy korzystającemu z jej programu Adsense za to, że ten generował sztuczne "kliknięcia" w reklamy. W tym programie Google płaci właścicielom serwisów za każde "kliknięcie".

Amerykańskie wytwórnie filmowe wygrały 23,8 mln USD w procesie przeciwko firmie z Kalifornii, która oferowała odpłatnie nielegalne kopie filmów. Cały proces odbywał się pod nieobecność przedstawicieli firmy i jej właściciela.

Analitycy rynku brytyjskiego podkreślają, że tempo przyrostu liczby domostw posiadających łącza szerokopasmowe jest większe w tym roku niż się spodziewano. W dużej mierze jest to zasługa wciąż spadających cen usług dostępowych - wskazuje BBC.

W październiku 26,1% Polaków powyżej 15 roku życia zadeklarowało, że korzysta z internetu - wynika z badania Net Track. Wzrasta liczba osób łączących się z siecią codziennie i prawie codziennie.

Serwis gospodarczy Bankier.pl poinformował, że tegoroczne przychody z okresu styczeń-wrzesień były o 50% większe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zarząd spółki planuje zwiększenie zysków ze sprzedaży.

Dynamiczny wzrost wydatków na promocję w internecie zaowocuje w przyszłym roku tym, że budżety na e-promocję będą większe niż budżety na marketing radiowy - sugeruje The Opera Economic & Media Forecast 2005, odnosząc się głównie do rynku brytyjskiego.

Trzy największe wytwórnie muzyczne, podpisały umowy licencyjne, w wyniku których udostępnią swoje zasoby muzyczne na potrzeby tworzonej właśnie sieci Peer Impact - legalnej alternatywy dla sieci P2P.

Według przewidywań operatorów, łączna liczba użytkowników w trzech polskich sieciach komórkowych może w tym roku osiągnąć 23 mln, co oznaczać będzie 62%. penetrację rynku na koniec 2004 r. W bieżącym kwartale spodziewany jest rekordowy przyrost klientów - szacowany na 1,8 mln aktywacji.

Z telefonów komórkowych korzysta 83 proc. obywateli Unii Europejskiej czyli ok. 379 mln osób - podaje Financial Times cytując wyniki badania Komisji Europejskiej.

Pojawiła się nowa wersja komunikatora głosowego Skype - oznaczona numerem 1.0.0.106. Nowa edycja przynosi kilka ciekawych innowacji - m.in. nowe opcje konfigurowania zaszyfrowanego protokołu HTTPS oraz SOCKS5. Skype'm powinni się zainteresować wszyscy ci, którzy lubią sobie pogadać, a nie lubią za to płacić - program umożliwia prowadzenie darmowych, nielimitowanych rozmów, zapewniając przy tym dużo wyższą, niż w przypadku tradycyjnych rozmów telefonicznych, jakość połączenia.

Sąd w Kalifornii ostudził nieco zapał Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Filmowego, ścigającego pozwami internetowych piratów w sieciach P2P. Orzekł on bowiem, iż studia filmowe złożyły pozwy w niewłaściwy sposób, a proces ich rozpatrywania przedłuży się.

Oferowane przez Gemiusa badanie - gemiusDirectEffect - jest zgodne ze światowym standardem pomiaru odsłon reklam w internecie, rekomendowanym kilka dni temu przez IAB.

Rząd zatwierdził nowelizację ustawy o podatku VAT, dostosowując ją do prawa unijnego. Zgodnie z nowym projektem stawka podatkowa na usługi internetowe wyniesie 22%. Prawo ma obowiązywać od 1 stycznia 2005 r.

Prezes zarządu NEUTRON-IT wystąpił do portalu o2.pl z żądaniem wypłaty odszkodowania w wysokości 100 tys. zł za wprowadzenie klientów w błąd przez naśladowanie w nazwie i rozwiązaniu technicznym wtyczki o!phone.

Ukazała się właśnie finalna wersja programu Kazaa 3.0, w którym poza dotychczasową funkcjonalnością, oddano również do dyspozycji możliwość wykonywania internetowych rozmów telefonicznych, z wykorzystaniem popularnego komunikatora Skype.

Z badań TNS OBOP wynika, że rośnie odsetek osób planujących w ciągu najbliższych 6 miesięcy uzyskać dostęp do internetu. Wśród Polaków w wieku powyżej 15 lat aż 8,2% ma taki zamiar.

Udział Internet Explorera w rynku przeglądarek internetowych spadł poniżej 90% - wynika z danych, przedstawionych przez holenderską firmą OneStat.com. Tam, gdzie traci IE, zyskuje FireFox - przedstawiciele Mozilla Foundation poinformowali właśnie, że liczba pobrań open source'owej przeglądarki przekroczyła już 5 mln.

Telekomunikacja Polska poinformowała, że zamierza w przyszłym roku zaoferować swym abonentom płatne usługi interaktywne klasy VoD (Video on Demand), obejmujące przekaz telewizyjny oraz filmy na żądanie. Podstawą dostępu do tych aplikacji mają być stałe łącza internetowe szerokopasmowej neostrady tp.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Jeff Bezos, prezes największego sklepu internetowego Amazon.com sprzedał prawie pół miliona posiadanych akcji spółki. W wyniku tej transakcji otrzymał 18,2 mln USD. Kurs Amazon.com spadł lekko.

Larry Page i Sergey Brin, twórcy najpopularniejszej z wyszukiwarek, zapowiedzieli sprzedaż milionów akcji Google.

Od poniedziałku o2.pl zaczął funkcjonować w nowej formule zarówno graficznej jak i treściowej. Jak podkreśla Michał Brański, członek zarządu o2.pl, portal staje do ostrej walki z czterema pozostałymi graczami.