Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 20.09-24.09

Onet upublicznił fragment objętych klauzulą poufności badań PBI. Głosami TP Internet, większościowego udziałowca WP, doszło do zmian w statucie spółki Wirtualna Polska. Najnowszy raport Interactive Advertising Bureau oraz PricewaterhouseCoopers wskazuje, że w pierwszych sześciu miesiącach br. nastąpił prawie 40% wzrost w wydatkach na reklamę internetową w USA w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Być może Google uruchomi własną przeglądarkę internetową.

Coraz więcej rozmów telefonicznych prowadzonych przez biznes jest realizowana przez IP. Rola telefonii internetowej ma rosnąć w coraz szybszym tempie, tak w biznesie jak i w przypadku użytkowników końcowych - zapewnia raport IDATE.

Yahoo! wspólnie z OMD przeprowadziło bardzo ciekawe badanie uzależnienia amerykańskich rodzin od internetu. Kilkanaście domostw zdecydowało się na czas dwóch tygodni nie logować się do sieci. Z dnia na dzień czuć było coraz bardziej narastającą frustrację...

Amerykańskie władze postanowiły zaostrzyć kary dla tych, którzy dopuszczają się przestępstw w internecie. Chodzi głównie o przypadki podszywania się pod czyjąś witrynę (np. banku w celu wyłudzenia) czy adres e-mail.

Być może już niedługo na rynku pojawi się nowa przeglądarka internetowa, stworzona przez twórców najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki - Google.com. Choć firma na razie nie wydała żadnego oświadczenia w tej sprawie, to wiele wskazuje na to, że właściciel Google przygotowuje się do zaprezentowania własnego oprogramowania do przeglądania stron WWW - donosi serwis CNet.com.

Według raportu Secure Computing ponad połowa firm nie widzi nic złego w korzystaniu przez pracowników z komunikatorów internetowych, 90% - nie postrzega jako zagrożenia korzystania z programów P2P. Może to wynikać z faktu, że aż 70% przedstawicieli badanych firm bagatelizuje zagrożenie jakie stwarzają programy szpiegujące.

Jak twierdzi jeden z ekspertów zajmujący się problematyką spamu, Steve Linford, ponad 70% nie zamawianej korespondencji jest dziełem 'botnetów' - sieci komputerów, nad którymi zdalnie przejęto kontrolę.

Prawie połowa młodych ludzi w wieku od 18 do 34 lat wskazała, że ze wszystkich mediów internet jest dla nich najważniejszy. Na drugim miejscu znalazła się telewizja, później radio oraz prasa - wskazują badania przeprowadzone przez Online Publishers Association.

Jak wskazuje najnowszy raport Interactive Advertising Bureau oraz PricewaterhouseCoopers, w pierwszych sześciu miesiącach br. nastąpił prawie 40% wzrost w wydatkach na reklamę internetową w USA w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największy wzrost zanotował sektor płatnych odnośników.

Wczoraj uruchomiona została nowa wersja serwisu muzycznego eMusic.com. Przedstawiciele firmy mówią, że ich sklep znacząco różni się od innych tego typu serwisów - po pierwsze dlatego, że oferuje przede wszystkim nagrania artystów nagrywających dla niezależnych wytwórni, po drugie - ponieważ oferowane w nim nagrania (dostępne w formacie MP3) nie są w żaden sposób zabezpieczone przed kopiowaniem.

W raporcie opublikowanym 22 września przez DSL Forum można przeczytać, że z usług szerokopasmowego dostępu do Internetu korzysta obecnie na świecie 123 mln użytkowników, z czego 78 mln to użytkownicy połączeń opartych na technologii DSL (stan na 30 czerwca 2004 roku).

W niedzielę zakończył się finalny etap konkursu o nagrodę Loebnera, w którym rywalizują między sobą programy umożliwiające konwersację z człowiekiem. Po raz trzeci zwyciężył chatterbot Alice, stworzony przez amerykańskiego naukowca Richarda Wallace'a.

Firma o2.pl, która jest właścicielem portalu oraz komunikatora internetowego Tlen zanotowała 700 tys. zysku w pierwszym półroczu br. Jest to wynik czterokrotnie wyższy w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku.

Opera Software, producent popularnej przeglądarki Opera, uruchomił polską wersję swojego serwisu internetowego. Internauci znajdą tam wszelkie informacje o produktach firmy - dla polskich użytkowników przygotowano również specjalną ofertę promocyjną, w ramach której mogą kupić pełną (pozbawioną bannera reklamowego) wersję Opery za ok. 41 zł.

We wtorek rano Onet opublikował na stronie głównej informację, w której uśmiercił swojego bezpośredniego konkurenta Wirtualną Polskę. Przedstawiciele WP są oburzeni. "Działania Onetu uważamy za nieetyczne" - przyznała Katarzyna Halicka z WP. Portal żądał opublikowania sprostowania w tej sprawie. Dodajmy, że wiadomość zatytułowana "Koniec portalu Wirtualna Polska" dostępna jeszcze rano, po południu zniknęła już ze stron Onetu.

Na poniedziałkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Wirtualnej Polski głosami TP Internet przegłosowano zmianę statusu portalu, która de facto nie będzie miała wpływu na dalsze losy WP. Przypomnijmy, że spółką zarządza zarządca i to on decyduje o kondycji portalu. "Spółka Wirtualna Polska S.A. oświadcza, iż podjęcie przez walne zgromadzenie uchwały głosami TP Internet o zmianie przedmiotu działalności spółki pozostaje bez żadnego wpływu na bieżące funkcjonowanie portalu Wirtualna Polska" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu WP - "Nie ma także podstaw, aby zakładać zakłócenia funkcjonowania portalu w przyszłości. Uchwała ta nie stanowi także zagrożenia dla realizacji zobowiązań w tym świadczeń reklamowych." Mniejszościowi akcjonariusze wskazują, że zabieg prawny TPI miał doprowadzić do taniego wykupu ich akcji.

Amerykańska spółka zainwestowała w pięć firm, które pracują nad rozwojem technologii urzeczywistniających wizję "digital home". Należący do producenta fundusz Intel Capital dofinansował CableMatrix Technologies, Mediabolic, Pure Networks. Firma po raz kolejny zainwestowała także w BridgeCo oraz EnVivio. Środki pochodzą z ustanowionej w styczniu puli Digital Home Fund, która opiewa na 200 mln USD.

Pod koniec ubiegłego tygodnia ogromne emocje w branży internetowej wzbudził fragment prezentacji Onetu (jak nas poinformowano skierowanej do klientów końcowych portalu), w której udostępnione zostały dane z badania PBI, do tej pory objętego klauzulą poufności. Dane dotyczą stanu za koniec 2003 roku. Konkurencyjne portale są zaskoczone tym incydentem. "Pojawienie się takiego slajdu w obiegu traktujemy jako przykład wysoce nieetycznych działań konkurencyjnych ze strony grupy ITI albo samego Onetu" - wskazuje Interia.pl. Sprawę bada Gemius, firma prowadząca badanie PBI.

Ostatnie wydarzenia związane ze sporem o największy polski serwis aukcyjny, dają cień szansy firmie XQL Ricardo plc. na odzyskanie kontroli nad Allegro.pl. "Koła wymiaru sprawiedliwości mielą wolno...ale pojawiło się światełko w tunelu" - twierdzą przedstawiciele brytyjskiej spółki. Wynik postępowania sądowego nie jest jeszcze przesądzony. Jeśli będzie jednak pomyślny dla QXL Ricardo, to co stanie się z Aukcje24.pl - konkurencyjnym serwisem w który zainwestowała brytyjska firma?

Prawa ekonomii działają również w cyberprzestrzeni, a kolejnego dowodu dostarczają badacze, którzy zajęli się domniemywaną większą elastycznością cen w gospodarce elektronicznej.

Wikimedia Foundation ogłosiła dziś utworzenie milionowego artykułu w Wikipedii - wolnej, dostępnej bez ograniczeń dla każdego internauty (zarówno do przeglądania, jak i do modyfikowania) encyklopedii internetowej.

Wikimedia Foundation ogłosiła dziś utworzenie milionowego artykułu w Wikipedii - wolnej, dostępnej bez ograniczeń dla każdego internauty (zarówno do przeglądania, jak i do modyfikowania) encyklopedii internetowej.

Ministerstwo Finansów wystosowało pismo do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stawki podatku VAT na usługi internetowe. Odpowiedni dokument otrzymała też Komisja Europejska. Dojdzie do zmiany stawki VATu z opcji zwolnionej na 22%.

Andrzej Dudek-Dürer, wrocławski kompozytor i muzyk, udostępnił w serwisie muzycznym iplay.pl kilka swoich płyt. "Uważam, że sprzedaż muzyki w Internecie to nowy bardzo istotny sposób bezpośredniego docierania do odbiorcy, docierania bez pośredników do najbardziej odległych zakątków świat" - tłumaczy Dudek-Dürer.

Andrzej Dudek-Dürer, wrocławski kompozytor i muzyk, udostępnił w serwisie muzycznym iplay.pl kilka swoich płyt. "Uważam, że sprzedaż muzyki w Internecie to nowy bardzo istotny sposób bezpośredniego docierania do odbiorcy, docierania bez pośredników do najbardziej odległych zakątków świat" - tłumaczy Dudek-Dürer.