Przegląd tygodnia 15.03-19.03

W USA ponad 200 mln osób korzysta z Internetu. Chiny cenzurują blogi internetowe. TP Internet chce wycofać swoje udziały w Wirtualnej Polsce i zapewnić mniejszościowym akcjonariuszom przejęcie odpowiedzialności za spółkę. Leszek Balcerowicz skrytykował decyzję Sejmu o zwolnieniu usług internetowych z podatku VAT. Wydatki na e-reklamę w USA wzrosły w 2003 roku o 20%.

W Stanach Zjednoczonych 75% obywateli ma dostęp do Internetu, co przekłada się na liczbę 204,3 mln internautów – wskazują badania Nielsen//NetRatings. Co ciekawe, liczba kobiet korzystających z Sieci jest trochę większa od liczby użytkowników płci męskiej.

Pojawiły się pogłoski na temat wycofania się Time Warner z wspierania AOL. The Register podał za New York Post Online, że grupie Goldman Sachs zlecono już przygotowanie strategii ewentualnej sprzedaży AOL.

W tym roku Gazeta.pl obchodziła swoje trzecie urodziny. W wywiadzie dla Internet Standard Jan Jaworowski, dyrektor portalu opowiada o początkach realizowania projektów internetowych Agory oraz o planach na ich rentowność. Wskazuje również na przyszłe zmiany w Gazeta.pl i miejsce portalu wśród konkurencyjnych firm. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64879.html

TP Internet poinformowała wczoraj o tym, że zgodzi się na przejęcie przez mniejszościowych akcjonariuszy odpowiedzialności za Wirtualną Polskę, jednocześnie umorzy akcje TPI w WP, pożyczkę udzieloną spółce oraz wyrazi zgodę na podwyższenie kapitału firmy. Warunek jest jeden: mniejszościowi musieliby zgodzić się na rozwiązanie umowy z 2001 roku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów w związku ze świadczoną przez Telekomunikację Polską usługą "Pakiety internetowe TP".

Firmy Old Town Apartments i GTS umożliwią bezpłatne korzystanie z bezprzewodowego dostępu do internetu na rynku Starego Miasta w Warszawie.

Internauci w Chinach mają coraz większe problemy z publikacją swoich wypowiedzi. Władze najliczniejszego kraju świata zablokowały możliwość tworzenia blogów. To już kolejny zamach na wolność wypowiedzi w tym kraju – podała agencja AFP.

Z Google korzysta 55 mln użytkowników w Europie – wskazują badania Nielsen/NetRatings. Daje to wyszukiwarce laury pierwszeństwa w rankingach. Sytuacja może się jednak szybko zmienić, bo do walki o prymat przystępują Yahoo! oraz MSN.

Liczba e-włamań i naruszeń zabezpieczeń informatycznych w korporacjach wzrosła na całym świecie znacząco na przestrzeni ub. roku – donosi raport opublikowany przez Symanteca. W pierwszej połowie ub. roku dotknęło to jedną szóstą firm; w drugiej połowie ub. roku – już co drugą.

Coraz częściej napotykamy na słowo "internet" pisane małą literą. Czy to jest błąd? Czy może niepoprawne jest używanie dużej litery w pisowni tego wyrazu? O wyjaśnienia poprosiliśmy językoznawców, w tym Radę Języka Polskiego. Otóż, należałoby przyjąć pewne rozróżnienia... Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64818.html

W nocy z 10 na 11 marca dwaj mniejszościowi akcjonariusze – Maciej Grabski oraz Jacek Kawalec zabrali z gabinetu Marka Borzestowskiego, prezesa Wirtualnej Polski jego komputer, dodatkową stację dysków oraz dokumenty w formie papierowej. Prezes jest zbulwersowany tym wydarzeniem. Do tej pory nie odzyskał zabranych rzeczy.

W najnowszej wersji Internet Explorera nie będzie możliwości wpisywania nazw domen ze znakami diakrytycznymi, czyli tzw. "ogonkami", dopóki nie zainstaluje się odpowiednich plug-inów. Microsoft nie podał przyczyny takiego stanu rzeczy. Instytucje sprzedające domeny ze znakami diakrytycznymi już zgłaszają swoje pretensje.

Szwajcarska policja zamknęła popularny wśród użytkowników sieci P2P internetowy serwis Sharereactor.com. Powodem zlikwidowania strony były podejrzenia o naruszanie praw autorskich - w serwisie znaleźć można było odnośniki, umożliwiające pobieranie nielegalnych kopii filmów, muzyki i oprogramowania.

Najnowsze analizy firmy Sophos pokazują, że największa wylęgarnią spamu są Stany Zjednoczone, bijące na głowę inne kraje. Według tych analiz, prawie 57 proc. spamu generowane jest w Stanach Zjednoczonych, na drugim miejscu znalazła się Kanada z 7 proc. a za nią Hong Kong - 6,2 proc. i Korea Południowa – 5,8 proc.

Leszek Balcerowicz krytycznie wypowiadał się na temat decyzji Sejmu o zwolnieniu usług internetowych z podatku VAT. Zdaniem prezesa NBP, Polska nie powinna manifestacyjnie łamać prawa Unii Europejskiej, zanim do niej jeszcze nie weszła – podała PAP.

Koncern Apple poinformował, że od momentu uruchomienia serwisu muzycznego iTunes Music Store za jego pośrednictwem sprzedano ponad 50 mln piosenek. To znakomity wynik - szczególnie w porównaniu z osiągnięciami innych serwisów muzycznych, aczkolwiek trzeba pamiętać, że jeszcze niedawno Apple zapowiadał, że z końcem kwietnia liczba pobranych z iTunes utworów przekroczy 100 mln. A w tej sytuacji wydaje się to mało realne.

Internetowe serwisy informacyjne zyskują coraz więcej szacunku czytelników, a w ślad za tym przyjdą i większe przychody reklamowe – ocenia doroczny raport na temat stanu amerykańskiego dziennikarstwa. Jednocześnie jakość dziennikarskiej pracy jest zagrożona przez liczne, nowe czynniki, np. czy internetowe witryny będą zarabiać na tyle, aby tworzyć materiały równie dobre, co media tradycyjne?

Wciąż nierozstrzygnięta jest sprawa publikacji wyników badania PBI, bo zaangażowane strony: firma badawcza Gemius i członkowie Polskiego Badania Internetu nie mogą dojść do porozumienia w kwestii sposobu publikacji pomiaru. Tymczasem Gemius uruchomił nowe badanie gemiusAudience, które będzie pokazywało nie tylko oglądalność witryn, ale również profil społeczno-demograficzny użytkowników. O tym, jak bada się Internet i jakie problemy na tym polu napotyka firma badawcza, opowiada Marcin Pery, wiceprezes zarządu Gemius S.A. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64747.html

Z raportu przygotowanego przez firmę DoubleClick i Nielsen//NetRatings wynika, że 2003 rok był wyjątkowo dobry dla reklamy internetowej. W ubiegłym roku w USA wydano 7,2 mld USD na promocję w Internecie, co oznacza, że wysokość wydatków wzrosła o 20%.

Technologia peer-to-peer, spopularyzowana dzięki sieciom bezpośredniej wymiany plików, może stanowić poważne zagrożenie dla wielu firm - alarmują eksperci. Chodzi tu oczywiście o firmy, których pracownicy masowo korzystają z takich sieci - zdaniem ekspertów, korzystanie z P2P naraża firmy na ataki wirusów, a także... pozwy sądowe ze strony wytwórni fonograficznych i filmowych.