Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 13 – 19.07

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zakazującą przesyłania niezamówionych informacji handlowych. W Krakowie uruchomiono pierwsze w kraju usługi dostępowe w technologii PLC.

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wprowadza ona m.in. zakaz przesyłania poprzez e-mail czy SMS niezamówionych przez klientów informacji handlowych, w przypadku gdy nie udostępnili oni świadomie swojego adresu lub numeru telefonu. Usługę świadczoną drogą elektroniczną zdefiniowano jako "wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów teleinformatycznych, na indywidualne żądanie usługobiorcy". Przyjęte regulacje dotyczą także ochrony danych osób korzystających z takich usług i zasad ich przetwarzania przez usługodawców. Na dostawców ustawa nakłada obowiązek informowania o celu zbierania danych i zastosowanych środkach technicznych zabezpieczających ich poufność oraz umożliwienia wglądu i zmiany czy uzupełniania danych osobowych przez usługobiorcę. Dostawca zobowiązany jest ponadto do informowania o możliwości korzystania z usług anonimowo lub z użyciem pseudonimu, z wyłączeniem m.in. usług bankowych czy innych wymagających przetwarzania danych ze względu na wymogi np. ustawy podatkowej. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Szef NASK zaprzecza pojawiającym się na rynku pogłoskom o rychłej prywatyzacji. Zapisany w statucie kierunek przekształcenia tej jednostki badawczo rozwojowej ma obecnie charakter historyczny, a w przyszłości powinno raczej dojść do wydzielenia spółki zajmującej się teletransmisją.

Nokia, Era i mBank zaoferowały wspólnie usługę dostępu do rachunku bankowego przez telefon komórkowy. Posiadacze telefonów Nokia 6310 i Nokia 6310i będący zarazem klientami mBanku mogą skorzystać z ustawień swoich aparatów i zarządzać kontem przez komórkę. Sprzedaż telefonów z zaprogramowanym na stałe profilem mBanku prowadzą od początku lipca salony Ery.

Lucent Technologies podpisał z TP SA ramową umowę na dostawę urządzeń DSL. Roczna umowa dotyczy koncentratorów dostępowych DSL Stinger, które operator wykorzystuje do świadczenia usługi Neostrada. Wartość dotychczas uzgodnionych zamówień wynosi 10,5 mln euro.

Liczba użytkowników zarejestrowanych w serwisie aukcyjnym Allegro przekroczyła 500 tys. Według informacji przedstawicieli serwisu, stały przyrost nowych rejestracji wynosi obecnie ok. 1000 kont dziennie. Nowi użytkownicy rejestrują się bezpośrednio poprzez strony Allegro.pl a także z serwisów prowadzonych przez Allegro.pl wspólnie m.in. z Onet.pl, Gazeta.pl, Hoga.pl.

W pierwszym półroczu 2002 obroty w Allegro.pl wyniosły 68,7 mln zł, i były o ponad 25% wyższe niż przed rokiem.

W pierwszym kwartale 2002 roku eCard zautoryzował 19,5 tys. transakcji dokonanych w sklepach internetowych kartami płatniczymi o łącznej wartości ponad 4,2 mln zł. W drugim kwartale centrum dokonało autoryzacji 23,2 tys. transakcji o łącznej wartości 5,3 mln zł. W sumie więc, w pierwszej połowie 2002 roku eCard zatwierdził 42,7 tys. transakcji o wartości 9,5 mln zł. W porównaniu z pierwszą połową ub. roku oznacza blisko dziewięciokrotny wzrost obrotów i ponad sześciokrotny wzrost liczby transakcji. W II kwartale br. średnia wartość transakcji wyniosła 228,11 zł (5-proc. wzrost w stosunku do I kwartału).

HP uruchomiło na bazie dawnego CompaqPLUS sklep internetowy. Firma będzie tą drogą sprzedawać sprzęt klientom indywidualnym oraz małym i średnim firmom, ale jak zapewnia - chce uniknąć wojny cenowej z własnymi partnerami.

ComputerLand i Lockheed Martin zawarły porozumienie w sprawie współpracy w zakresie przyszłych projektów informatycznych związanych z tzw. inwestycjami offsetowymi. Amerykańska firma - producent myśliwca F-16 - uczestniczy w wartym 3,5 mld USD przetargu na dostawę samolotów wielozadaniowych dla polskiej armii.

Pattern Communications rozpoczęła świadczenie usług dostępowych w oparciu o technologię PLC w Krakowie. Usługi oferowane są w trzech taryfach, we wszystkich przypadkach z gwarantowanym pasmem do klienta 256 kbs. Taryfy Srebrna, Złota i Platynowa różnią się ilością danych możliwych do ściągnięcia i wysłania w ciągu miesiąca. Są to odpowiednio 250 MB i 750 MB w przypadku dwóch pierwszych taryf lub - w przypadku taryfy Platynowej - ilość jest nieograniczona. Opłata instalacyjna wynosi 200 zł, miesięczny abonament to odpowiednio 80 zł w taryfie Srebrnej, 120 zł w Złotej i 199 w Platynowej. Dodatkowo 99 zł trzeba przeznaczyć na kaucję za modem wypożyczany przez Pattern Communications. Przekroczenie założonego przewidzianego abonamentem limitu pobranych i wysłanych danych kosztuje 20 gr za 1 MB w taryfie Srebrnej i 16 gr w Złotej. Niepewne są natomiast losy podobnego projektu warszawskiego STOEN-u – prawdopodobnie przedłużają się testy techniczne urządzeń, wdrożenie usługi opóźnia także prywatyzacja STOEN-u.

W czerwcu policja we współpracy z przedstawicielami producentów oprogramowania zrzeszonych w Business Software Alliance skontrolowała 14 firm, 6 sklepów komputerowych, 7 kawiarni internetowych oraz giełdę komputerową. We wszystkich kontrolowanych sklepach oferujących sprzęt i oprogramowanie komputerowe stwierdzono naruszenie praw autorskich. W efekcie czerwcowych kontroli legalności oprogramowania policja zabezpieczyła 639 płyt z nielegalnym oprogramowaniem, 32 komputery, 27 twardych dysków oraz 3 nagrywarki. W celu złożenia wyjaśnień zatrzymano 23 osoby.

Chiny zamierzają utworzyć własnymi siłami rodzimy system operacyjny, odpowiadający parametrami Windows 98 i współpracujący z Office 2000. OS Yangfan ma powstać w ciągu roku.

Uwikłany w skandal księgowy WorldCom może, według informacji Reuters, złożyć w poniedziałek wniosek o ochronę prawną podczas postępowania upadłościowego. Rzecznik WorldCom nie skomentował informacji uzyskanych przez agencję. Wcześniej, 9 lipca, szef firmy John Sidgmore zapowiedział, że decyzja w sprawie sposobu reorganizacji zadłużonej na 30 mld USD firmy zostanie podjęta w ciągu trzech tygodni. Nie wykluczył wówczas ogłoszenia upadłości.

Konsorcjum Liberty Alliance po blisko roku od rozpoczęcia prac udostępniło specyfikację konkurencyjnego wobec usług Passport systemu jednokrotnego logowania do usług i zasobów sieciowych. Liberty Alliance 1.0 to pierwszy element z przygotowywanych przez konsorcjum otwartych standardów identyfikacji i potwierdzania tożsamości użytkowników sieci.

Na 12 lat więzienia został skazany Amerykanin, który "naciągnął" uczestników aukcji internetowych w serwisach eBay oraz Yahoo! na blisko 100 tys. USD. To najwyższa kara, jaką do tej pory wymierzono za internetowe oszustwa.

Symantec poinformował o zamiarze kupienia trzech spółek zajmujących się bezpieczeństwem: Riptech, Recourse Technologies i Security Focus. Na ich przejęcie firma zamierza wydać 355 mln USD. W zakończonym kwartale firma odnotowała 56 mln USD zysku netto i blisko 40-proc. wzrost sprzedaży.

Intel przedstawił raport za II kw. br. Okres ten firma zamknęła przychodami na poziomie 6,32 mld USD (6,33 w 2001 r.) i zyskiem netto w wysokości 446 mln USD (wzrost o 128%). Już w czerwcu zarząd firmy informował, że spadek popytu nie pozwoli zrealizować wcześniejszych założeń finansowych (6,4 - 7 mld USD).

Raport firmy Gartner Group przewiduje, że do 2005 r. połowa aplikacji biznesowych będzie wyposażona w funkcje umożliwiające natychmiastową komunikację (instant messaging).

IDC przewiduje, że cenowa walka o klienta - której skutki producenci dotkliwe odczuli w 2001 r. - będzie kontynuowana także w bieżącym roku. Analitycy prognozują, że rosnąca konkurencja zmusi wytwórców PC do utrzymania atrakcyjnych cen, nawet przy rosnących kosztach zakupu komponentów.