Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 13.12 - 17.12

Sejm uchwalił 22% stawkę VAT na internet. Prawie 70% polskich internautów korzystało w listopadzie z komunikatora. Do amerykańskich i brytyjskich sądów wpłynęły pierwsze pozwy przeciw operatorom serwerów sieci BitTorrent. Firma badawcza Gemius S.A. wygrała przetarg na prowadzenie badań rynku internetowego w Republice Czeskiej. Firma UPC Polska podwoiła prędkość usługi chello light - do 512 kbps. Stat.pl oferuje w wersji statStandard bezpłatne statystyki oglądalności małych i średnich witryn internetowych.

Sąd Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodził się z argumentacją prezesa UOKiK, który w ubiegłym roku skierował pozew do sądu o uznanie za niedozwolone zmiany w umowie świadczenia przez TP S.A. usługi ISDN. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyszukiwarka Yahoo! wprowadza nową opcję - lokalnego wyszukiwania wiadomości o natężeniu ruchu drogowego. To pierwszy taki serwis obejmujący cały obszar Stanów Zjednoczonych.

Po ponad roku zmagań, po ostatecznym uchwaleniu przez Sejm 22% stawki VAT na internet w Polsce przyszła pora na akcje naszych europosłów, którzy wystąpili w Parlamencie Europejskim z inicjatywą wprowadzenia zerowej stawki podatkowej na usługi internetowe.

Spółka Giant Company Software, dostawca rozwiązań do walki z aplikacjami typu spyware trafiła do portfela Microsoftu. Koncern nie ujawnia sumy wydanej na przejęcie.

Z badania TNS Interbus przeprowadzonego w listopadzie br. przez TNS OBOP wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca 69,2% internautów w Polsce korzystało z komunikatora. Największym wzięciem cieszyło się Gadu-Gadu, którego używało w listopadzie aż 61,4% badanych.

W środę sąd federalny orzekł, że Google nie popełnia wykroczenia pozwalając na umieszczanie sponsorowanych odnośników do konkurencji pojawiających się po wpisaniu przez internautę nazwy szukanej przez internautę marki - w tym wypadku firmy ubezpieczeniowej Geico.

Polscy gracze rynku płatnej muzyki w internecie, na seminarium z cyklu TMT Executive Seminar "Internet 2005: szybszy dostęp, lepsze usługi" jasno i zgodnie określili podstawowy problem tej branży. Jest nim brak dostawców muzyki.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku VAT na internet. Od 1 marca przyszłego roku obowiązywać będzie 22% stawka podatkowa. Przepisy dotyczyć będą zarówno użytkowników końcowych, jak i placówki oświatowe.

Portal Yahoo! udostępnił testowo wyszukiwarkę plików wideo. Mechanizm oferuje szerokie możliwości konfigurowania wyszukiwania - możliwe jest m.in. zdefiniowanie formatu szukanego pliku, jego wielkości oraz czasu trwania.

Fińska policja wkroczyła do siedziby operatora serwisu internetowego, oferującego odnośniki do nielegalnych filmów, muzyki i oprogramowania, dostępnych w sieci BitTorrent - informuje TheRegister.co.uk. Aresztowano 34 osoby.

Do amerykańskich i brytyjskich sądów wpłynęły pierwsze pozwy przeciw operatorom serwerów sieci BitTorrent. Stroną pozywającą są hollywoodzkie wytwórnie filmowe, oskarżające użytkowników BitTorrenta o piractwo.

Organizacja Internet Obywatelski rozesłała 3 listopada br. pocztą elektroniczną listy do urzędów, w których pytano, czy w danej instytucji można złożyć zapytanie drogą elektroniczną, czy też konieczne jest przesłanie pisma w formie papierowej. Na pytanie odpowiedziało 53,6% z 366 urzędów. Tylko 7% urzędów odpowiedziało negatywnie na zadane pytanie.

Firma badawcza Gemius S.A. wygrała przetarg na prowadzenie badań rynku internetowego w Republice Czeskiej. To już trzeci kraj w Europie, w którym polska spółka prowadzi pomiar oglądalności internetu.

Wydawca regionalnych gazet ogłoszeniowych Auto Giełda Dolnośląska uruchomiła swoją internetową wersję. Nie jest to jednak wyłącznie kopia papierowego wydania - oprócz ogłoszeń drukowanych, w internecie pojawiły się też anonse zamieszczone przez użytkowników sieci.

Firma UPC Polska podwaja prędkość usługi chello light - oznacza to, że osoby korzystające z najtańszego wariantu dostępu do Internetu, oferowanego przez UPC, mogą surfować po Sieci z prędkością 512 kbps.

Liczba stałych łączy internetowych w regionie Europy Centralnej i Wschodniej sięgnie w 2004 roku ponad 8,1 mln. Oznacza to 20% wzrost wobec ubiegłego roku. Prognoza IDC zakłada, że w tym roku rynek internetowy w regionie osiągnie wartość 1,76 mld USD.

Microsoft dołączył do grona firm oferujących aplikacje do przeszukiwania lokalnych zasobów komputera. MSN Desktop Search został zintegrowany z paskiem MSN Toolbar Suite i jest już dostępny w wersji beta.

Microsoft testuje właśnie w USA nową usługę, której elementem będzie zaoferowanie klientom kont pocztowych o pojemności 2 GB. Ciekawostką jest fakt, że użytkownicy Microsoft Office Outlook Live otrzymają od Microsoftu kopię programu Outlook 2003, który posłuży im do zarządzania pocztą.

Australijska policja może wykorzystywać oprogramowanie typu spyware do zbierania dowodów w prowadzonych przez siebie śledztwach. Umożliwia jej to nowa ustawa o nazwie "Surveillance Devices Act".

Wartość całego rynku internetowych mechanizmów wyszukiwawczych wyniesie w przyszłym roku ok. 4 mld USD, co oznaczać będzie prawie 40% wzrost wartości w porównaniu z rokiem obecnym - szacuje stowarzyszenie SEMPO.

Przychody Interii ze sprzedaży reklamy były w listopadzie o 121% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Zdaniem prezesa portalu, Interia rośnie szybciej niż bezpośredni konkurenci. Na początku przyszłego roku spółka planuje nową emisję akcji.

Od końca września działa w internecie pasaż handlowy Brutto.pl. Za nieduże pieniądze umożliwia małym firmom prowadzenie interesu w internecie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozpoczął analizę rynku usług roamingu międzynarodowego w sieciach komórkowych. Do trójki operatorów zostały wysłane kwestionariusze, które posłużą do zebrania danych o usługach roamingowych w Polsce - poinformował URTIP.

Niemiecka policja zdobyła dane, umożliwiające "namierzenie" co najmniej kilku tysięcy internautów, korzystających z pewnej strony WWW, oferującej dostęp do nielegalnego oprogramowania, muzyki i filmów - poinformowała agencja AFP.

Korzystając z technologii gemiusTraffic, firma Stat.pl oferuje w wersji statStandard bezpłatne statystyki oglądalności małych i średnich witryn internetowych.

America Online pracuje nad samodzielnym odtwarzaczem multimedialnym oraz przeglądarką internetową. Pierwsze wersje testowe obu nowych aplikacji, zostaną publicznie udostępnione już na początku przyszłego roku.

Netia wprowadziła do oferty usługi dostępu do internetu w technologii ADSL dedykowane dla mniejszych firm. Zaoferowała klientom trzy warianty usług BiznesNet24 różniące się ceną i parametrami.

Władze miasta Tychy podpisały list intencyjny z firmą Ericsson na budowę miejskiej sieci internetowej. Mieszkańcy mają mieć dostęp do internetu, telefonu i telewizji z jednego gniazdka.

Udostępniona ponad miesiąc temu przeglądarka internetowa Firefox 1.0 pobrała się już w ponad 10 milionach kopii, informują przedstawiciele Mozilla Foundation. Tymczasem, według statystyk firmy OneStat, popularność Internet Explorera nadal spada.

Globalna liczba użytkowników szerokopasmowych łączy w technologii DSL to już potężna armia: na całym świecie było ich w III kwartale br. aż 85,3 mln osób - wskazuje Point Topic. Chiny uplasowały się na pierwszym miejscu pod względem ilości używanych linii DSL.

Wyszukiwarka Google uruchomiła nową usługę - Google Suggest. Ma ona ułatwiać korzystanie z wyszukiwarki - poprzez sugerowanie, czego może szukać użytkownik, na podstawie pierwszych, wpisywanych w polu wyszukiwania, znaków.

Otrzymywanie niezamawianych e-maili reklamowych co prawda bardzo denerwuje internautów, ale nie przeszkadza im w korzystaniu z ofert przesyłanych przez spammerów - wykazały badania przeprowadzone przez firmę Forrester Research na zlecenie Business Software Alliance.