Przegląd tygodnia 12-18.10

Być może że TP SA od listopada obniży ceny połaczeń z sieciami komórkowymi nawet o 1/3. Ustawa o podpisie elektronicznym z inicjatywy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji trafiła wreszcie do Trybunału Konstytucyjnego. Brytyjski koncern Vodafone rozważa możliwość przejęcia Vivendi Universal.

Na przełomie października i listopada spółka Incenti zorganizuje w pięciu największych miastach Polski cykl konferencji na temat outsourcingu informatycznego. Forum współorganizowane przez Oracle, Sun Microsystems, TP SA i Prokom Software ma stać się miejscem wymiany poglądów i doświadczeń na temat metod zarządzania informatyką.

I-Metria zbadała wykorzystanie przez polskie firmy z sektora MSP bankowości elektronicznej. Wyniki zebrano w raporcie „Internet banking B2B”. Zdaniem analityków I-Metrii bankowość elektroniczna „na obecnym etapie rozwoju okazuje się produktem niemasowym, skierowanym przede wszystkim do większych podmiotów tego sektora, ale jest ważnym elementem ich obsługi przez banki”. Większość banków oferuje home banking rozwijając równocześnie kanał internetowy. Jednak dwukrotnie więcej klientów korporacyjnych korzysta z home bankingu (24,3% badanych firm) niż z rozwiązania poprzez WWW (12,6% badanych firm). Wynika to zapewne z faktu, że usługi home bankingu znajdują się w ofercie banków znacznie dłużej niż bankowość internetowa. Ponadto klienci korporacyjni postrzegają home banking jako bardziej bezpieczny i całkowicie wystarczający.

Komenda Główna Policji w Warszawie rozstrzygnęła przetarg na budowę Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. Wygrał go Hewlett-Packard Polska w konsorcjum z Oracle Polska, Softbankiem i firmą Malkom. Wartość umowy wynosi 7,2 mln USD (ok. 30 mln zł) i obejmuje dostawy sprzętu oraz usługi konsultingowe i wdrożeniowe. W ramach budowy Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej (KCIK) policja kupi dwa serwery HP Superdome i macierz dyskową HP XP. W KCIK mają być rejestrowane dane o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstwa i wszystkich prowadzonych śledztwach.

Microsoft zamierza wzmocnić rynkową pozycję Navision w Polsce poszerzając kanał sprzedaży systemów ERP tej marki. W przyszłym tygodniu firma rozpocznie rozmowy z integratorami i dostawcami oprogramowania wspomagającego zarządzanie. Na październik firma zaplanowała prezentacje w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. W następnym miesiącu spotkania rekrutacyjne odbędą się w województwach łódzkim i mazowieckim.

80 mln zł – tyle może wynieść strata netto telefonii Dialog na koniec 2002 r. Jeśli zarządowi operatora uda się rozwiązać problem opłat koncesyjnych, spółka będzie miała zysk na poziomie operacyjnym oraz maksymalną stratę 80 mln zł. Zobowiązania koncesyjne Dialogu, w którym 100% akcji ma KGHM Polska Miedź SA, wynoszą w tej chwili ponad 100 mln EUR i możliwe, że ok. 80 mln zł z ich tytułu może obciążyć tegoroczny wynik spółki. Po pierwszym półroczu Dialog odnotował 155 mln zł straty netto. Na działalności operacyjnej spółka po sześciu miesiącach odnotowała stratę w wysokości 23 mln zł.

Telekomunikacja Polska wyemituje obligacje o wartości do 1 mld zł. Papiery będą zaoferowane wybranym inwestorom kwalifikowanym w ramach publicznej emisji i zadebiutują na CeTO. Termin wykupu został określony na rok do siedmiu lat.

Szefowie Netii, Dialogu i El-Netu poparli rządowy projekt restrukturyzaji opłat koncesyjnych, umożliwiający ich zamianę na inwestycje, akcje lub papiery dłużne. Operatorzy uważają, że nieprzyjęcie projektu do końca 2003 roku może spowodować upadłość alternatywnych telekomów.

Krajowe Biuro Wyborcze powierzyło spółce Prokom Software obsługę informatyczną wyborów samorządowych. Elektroniczne przetwarzanie danych, po raz pierwszy zastosowane w Polsce na taką skalę, będzie się odbywać na poziomie wybranych obwodów wyborczych, tam gdzie wyborcy oddają swoje głosy. Pozwoli to na skrócenie czasu oczekiwania na ostateczne wyniki z ok. dwóch tygodni do kilku dni. Obsługa informatyczna zbliżających się wyborów samorządowych będzie kosztować podatników 24,5 mln zł, czyli dwukrotnie więcej niż ostatnich wyborów parlamentarnych. Wzrost kosztów tłumaczony jest tym, że wybory samorządowe są znacznie bardziej skomplikowane od parlamentarnych i prezydenckich.

Zapowiadana przez naszego dominującego operatora, obniżka cen połączeń z sieciami komórkowymi może wywołać reakcję łańcuchową i zmniejszyć wysokość rachunków telefonicznych we wszystkich sieciach. Według nieoficjalnych danych TP SA zamierza od początku listopada obniżyć ceny połączeń do komórkowych średnio o 1/3.

Spółka 2Si, integrator systemów informatycznych, wchodzi ze swoją ofertą na rynki Europy Zachodniej. Od kilku miesięcy, firma blisko współpracuje z powołaną przez rząd Bawarii organizacją „gotoBavaria”, z siedzibą w Monachium. Jej zadaniem jest popularyzacja landu, jako miejsca interesującego dla inwestorów z sektora nowych technologii i branży IT.

mBank wraz z partnerami: księgarnią Merlin.pl oraz spółka eCard wprowadza nową wirtualną kartę płatniczą eM eKARTĘ. eM eKARTA umożliwia dokonywanie transakcji w sklepach internetowych na całym świecie oraz dodatkowo upoważnia do 10% zniżki na zakupy dokonywane w internetowej księgarni Merlin. Ponadto przy zakupach dokonanych w Merlin.pl przekraczających 100 zł, koszt krajowej przesyłki kurierskiej pokrywa eCard.

Nowe zezwolenie telekomunikacyjne, tym razem dla lubelskiej spółki Teleplus, podpisał prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś. Zezwolenie uprawnia do eksploatacji stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej przez okres 25 lat i upoważnia do świadczenia wszelkich usług telekomunikacyjnych w sieci stacjonarnej na terenie Polski. Wraz z zezwoleniem operator otrzymał numer dostępu do sieci (tzw. prefiks) NDS = 1035 umożliwiający realizację połączeń międzystrefowych, a od 1 stycznia 2003 r. – również i międzynarodowych.

Abonenci sieci Plus GSM mogą korzystać z dostępu do Internetu lub usług WAP za pomocą pakietowej transmisji danych (GPRS) poza granicami Polski. Jest to możliwe dzięki usłudze którą dostarcza Telia International Carrier. Obecnie usługa dostępna jest w sieci Vodafone w Wielkiej Brytanii oraz Telia w Szwecji. W najbliższym czasie będzie udostępniana także w innych europejskich krajach.

Sieci reklamowe Ad.net, IDMnet, oraz ARBOmedia z I-Metrią oraz Global eMarketing rozpoczęły wspólne badanie profili internautów - użytkowników witryn zrzeszonych w sieciach o nazwie "Prawdziwy Profil". Zgodnie z podpisaną umową, firmy wspólnie będą określać profile użytkowników witryn zrzeszonych w sieciach reklamowych w oparciu o badania typu user-centric oraz site-centric. Celem badania jest zebranie i aktualizacja danych o aktualnych profilach (dane demograficzno-społeczne) użytkowników serwisów oraz danych o ruchu internetowym generowanym przez badanych użytkowników na serwisach należących do sieci reklamowych.

Szeptel, któremu bank Pekao SA wypowiedział umowę kredytową, przeżywa kłopoty finansowe. Zarząd spółki zapowiada rezygnację z ekspansji i wyprzedaż aktywów. Podstawą działalności spółki ma być jedynie rentowna, lokalna sieć stacjonarna w Szepietowie. Dotychczasowa strategia inwestycyjna Szeptela, zakładająca budowę ogólnopolskiej sieci światłowodowej, nie powiodła się. Dlatego zarząd spółki myśli o skupieniu się na rozwoju sieci w Szepietowie, przeznaczając na ten cel zyski generowane przez miejscową sieć stacjonarną.

Rządowy projekt w sprawie ustawy o restrukturyzacji opłat za koncesje telekomunikacyjne ma szanse stać się prawem przed końcem roku, jeśli żądania operatorów komórkowych nie opóźnią prac parlamentu. W przeciwnym razie Ministerstwo Infrastruktury powinno postawić zaległe opłaty w stan wymagalności.

Operatorzy telewizji kablowych obawiają się nowelizacji prawa autorskiego. Obecnie przepisy pozwalają na rozpowszechnianie utworów innych stacji równocześnie bez zawierania z nimi odrębnych umów. Przygotowywana przez Sejm nowelizacja przewiduje jednak zniesienie tzw. licencji ustawowej.

Fundusz Hicks, Muse, Tate & Furst chce przejąć należącą do Elektrimu Telekomunikacji spółkę El-viv. Z nieoficjalnych informacji wynika, że amerykanie złożyli ofertę na 120 mln USD. Wcześniej uważano, że faworytem w procesie negocjacji jest największy w Polsce fundusz venture capital Enterprise Investors.

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej oddalił powództwo Netii, która domaga się od niedoszłej spółki zależnej odszkodowania w wysokości 8,5 mln zł. Spór pomiędzy Netią a Millennium Communications ciągnie się już dwa lata. W 2000 roku Netia chciała kupić spółkę za 20 mln USD; jednak partnerzy operatora nie zarejestrowali na czas podwyższenia kapitału, co zdaniem Netii złamało umowę inwstycyjną.

Od 21 października PTC, operator sieci Era wprowadzi 10 nowych taryf - 5 dla klientów biznesowych i 5 dla indywidualnych. We wszystkich naliczanie odbywa się co do sekundy rozmowy.

Zarząd portalu Wirtualna Polska zapowiedział, że firma zreorganizuje swoją działalność e-commerce. Pierwszym krokiem w procesie zmiany oferty jest uruchomienie serwisu integrującego wszystkie aktywności związane z handlem elektronicznym - zakupy.wp.pl.

Onet i Energis osiągają już pierwsze przychody z usługi OnetKonekt. Poprzez nowo uruchomiony ogólnopolski numer dostępu do sieci internauci „wydzwaniają” dziennie już ok. 500 tys. minut.

Ustawa o podpisie elektronicznym z inicjatywy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji trafiła wreszcie do Trybunału Konstytucyjnego. Izba za niezgodny z konstytucją uważa jeden z przepisów Ustawy o podpisie elektronicznym i dlatego postanowiła zaskarżyć ją do Trybunału. Chodzi o zapis, który stawia w pozycji uprzywilejowanej podmiot zależny od NBP w świadczeniu usług certyfikacyjnych. Ustawa przewiduje, że podmiot ten jest zwolniony z konieczności uzyskania zezwoleń, które muszą posiadać wszyscy inni uczestnicy rynku. Zaskarżony przepis narusza m.in. konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej: zasadę równego traktowania podmiotów przez prawo. Izba podczas prac legislacyjnych nad ustawą wysuwała wiele zarzutów merytorycznych, które dotyczyły zarówno rozwiązań organizacyjnych, jak i czysto technicznych.

Aby uniknąć otrzymywania niechcianej poczty internauci zmieniają swe adresy e-mailowe. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez NFO WorldGroup wynika, że każdego roku aż 31% adresów e-mailowych, ich użytkownicy zastępują nowymi.

Jak poinformował zarząd fińskiej spółki Nokia, jej zysk netto wzrósł w trzecim kwartale tego roku ponad trzykrotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spółka zanotowała wzrost zysku do 610 mln EUR. Dla porównania, przed rokiem Nokia zarobiła 186 mln EUR. Osiągnięcie lepszych wyników finansowych tłumaczy się znacznym wzrostem popytu na telefony komórkowe kolorowymi wyświetlaczami produkowane przez fiński koncern. Jak twierdzi Oliipekka Elovainio z Nordea Securities, oferta Nokii jest znacznie lepsza niż jej konkurentów.

Vodafone chce przejąć zależną od Vivendi Universal spółkę Cegetel. Kontroluje ona 80% udziałów w SFR – drugim co do wielkości francuskim operatorze. Francja jest ostatnim z najważniejszych rynków telekomunikacyjnych, na którym Vodafone nie przejął kontroli nad żadną spółką.

Vodafone, jako pierwszy mobilny operator w Szwecji, umożliwia swoim abonentom przesyłanie wiadomości multimedialnych (MMS). udostępniony posiadaczom telefonów komórkowych za darmo. Od nowego roku koszt wysłania jednej wiadomości multimedialnej nie przekraczającej 30 kB będzie wynosił 4,8 szwedzkiej korony, czyli 0,52 EUR. W cenę tę wkalkulowano podatek VAT. Wiadomości multimedialne będą mogli wysyłać zarówno abonenci Vodafone, jak i użytkownicy tzw. pre-paidów.

Kolejny serwis P2P – SongSpy – musiał zawiesić działalność w wyniku działań RIAA, które producent programu ironicznie określił jako "napastowanie". SongSpy umożliwiał wymianę plików muzycznych - ceniony był za pokaźną liczbę dostępnych utworów. Obecnie na witrynie internetowej programu znajdziemy jedynie obrazek przedstawiający nagrobek z napisem: "Rest in Peace" ("Spoczywaj w pokoju"). W całej sprawie najbardziej interesujący jest fakt, że twórcy programu postanowili założyć organizację mającą chronić konsumentów przed działalnością RIAA. Niestety na razie nic więcej nie wiadomo na temat przyszłości tej organizacji.

Wśród amerykańskich internautów przybywa zamożnych użytkowników Sieci – wynika z raportu Nielsen/NetRatings. Osoby o zarobkach na gospodarstwo domowe powyżej 100 tys. USD rocznie stanowią już ponad 17% populacji internetowej w USA. Osoby o rocznych dochodach pomiędzy 100 a 150 tys. USD na gospodarstwo domowe są najszybciej rosnącą grupą wśród internautów. Ich liczba wzrosła w ciągu ub. roku o 20%, do ponad 15 mln. Obecnie odpowiada to 12% całej społeczności internetowej. Druga grupą pod względem zarobkowym najszybciej powiększającą swoją liczebność w Sieci są osoby zarabiające powyżej 150 tys. USD (dochód na gospodarstwo domowe). W ciągu minionego roku liczebność tej grupy wzrosła o 14%, do 6, 4 mln, co odpowiada 5,3% całej populacji internetowej. W sumie grupy zarabiające powyżej 75 tys. USD na gospodarstwo to obecnie niespełna 35% amerykańskich internautów (ok. 42 mln osób).

Netia Holdings otrzymała decyzję NASDAQ Listing Qualifactions Panel dotyczącą wycofania kwitów depozytowych spółki z obrotu na rynku NASDAQ. Netia zapowiada odwołanie się od tej decyzji.

Firmy Berlitz GlobalNET i Bowne Global Solutions zdecydowały o połączeniu sił. Nowa firma, Bowne Global Solutions ma być jedną z największych na światowym rynku usług lokalizacyjnych i tłumaczeniowych. Wartość transakcji połączenia firmy z branży usług tłumaczeniowych i lokalizacyjnych z dostawcą usług outsourcingowych wyniosła 75 mln USD.

Brytyjski koncern Vodafone rozważa możliwość przejęcia Vivendi Universal. Brytyjczycy, którzy rozmawiali już w tej sprawie z rodziną Bronfman, do której należy ok. 5% akcji Vivendi, skłonni są zapłacić za każdą akcję spółki 15 EUR. Obecny kurs tych akcji wynosi ok. 13 EUR. Zarząd Vodafone rozważa możliwość przejęcia Vivendi, ponieważ nie otrzymał odpowiedzi na ofertę przejęcia przez należącą do niego spółkę, operatora komórkowego SFR, kontrolowanego przez Vivendi. Pogłoski o możliwości transakcji sprawiły, że kursy akcji obu spółek rosną: Vivendi o 10%, a Vodafone o ponad 2%.

Brytyjska Logica i CMG prowadzą rozmowy w sprawie fuzji. W efekcie ich połączenia powstałaby trzecia z największych w Europie firm świadczących usługi IT, po Cap Gemini i francuskiej grupie Atos Origin. Wartość transakcji realizowanej w drodze wymiany akcji jest szacowana na 1,4 mld USD. Po sfinalizowaniu fuzji 60% akcji nowego podmiotu należałoby do firmy Logica, pozostałe do CMG. Obie firmy świadczą usługi doradcze i outsourcingowe, specjalizują się także w systemach mobilnych. Zarówno Logica, jak i CMG oferują platformy obsługujące przesyłanie wiadomości SMS i MMS w sieciach telefonii komórkowej.

Jak donosi Webmergers, w trzecim kwartale br. w USA. znacząco spadła liczba bankructw i upadków w sektorze firm internetowych. W trzecim kwartale zakończyło swoją działalność 29 firm, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku, zanotowano w USA aż 119 bankructw. Oznacza to 76-proc. zmniejszenie liczby upadających dotcomów w stosunku do 3Q 2001 roku. Wyniki trzeciego kwartału potwierdzają pozytywną tendencję utrzymującą się w branży; w drugim kwartale zbankrutowały 42 dotcomy, co oznaczało 30-proc. spadek w stosunku do 2Q roku poprzedniego. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Webmergers, w br. zamknięto do tej pory 126 firm internetowych, czyli o 73% mniej niż w 2001 roku, kiedy zakończyło działalność 464 firm. Dla porównania, w samym tylko roku 2000 zaprzestało działalności bądź ogłosiło swą upadłość 895 firm z branży.

Internetowy dział medialnego giganta AOL Time Warner – America OnLine, chce pozyskać nowych klientów. Wprowadza zatem nowe usługi i oprogramowanie. Spadek dochodów z reklam spowodował bowiem kłopoty finansowe spółki.

W ciągu czterech lat wartość branży porno on-line ma się podwoić. Tak wynika z badań Jupiter Media Metrix. W tej chwili wartość tego rynku oceniana jest na 230 mln USD, jednak jak twierdzą analitycy, w tej branży o zarobek coraz trudniej. Powodem jest rosnąca konkurencja.

Sześć lat po ogłoszeniu dorocznej narody na najlepszą stronę w Sieci, Webby Awards ogłasza nowy konkurs. Tym razem o miano najlepszej rywalizować będą biznesowe strony internetowe. W tym tygodniu Webby Awards rozpoczęła przyjmowanie konkursowych zgłoszeń stron ubiegających się o miano The Webby Business Awards. Serwisy WWW biorące udział w rywalizacji podzielono na kilka kategorii, w zależności od branży jaką reprezentują ich właściciele. Będą to więc m.in. serwisy finansowe, producenci żywności i napojów, opieka medyczna i leki, technologie informatyczne, marketing i komunikacja, media i rozrywka, telekomunikacja, turystyka i podróże.

Zaledwie 10% mieszkańców Starego Kontynentu zapłaci za korzystanie z zawartości Internetu do końca 2002 r. – wynika z badań przeprowadzonych przez Jupiter Media. Badania wykazują, iż 40% Europejczyków w ogóle nie rozważa możliwości płacenia za treści znajdujące się w Internecie. Z kolei spośród tych, którzy gotowi są płacić za kontent, 23% zgadza się na płacenie za pliki muzyczne, 17% za pliki wideo, zaś 16% za informacje aktualne i korzystanie z zawartości archiwów. Z obliczeń wynika, że przychody z płatnych serwisów internetowych osiągną w tym roku w Europie 140 mln GPB, czyli 280 mln USD. Połowa oczekiwanych przychodów ma pochodzić z płatnych serwisów pornograficznych i erotycznych.

Pomimo prowadzonej przez koncerny muzyczne i gwiazdy pop ostrej kampanii, mającej na celu potępienie nielegalnego kopiowania plików muzycznych w Internecie, aż 32 mln użytkowników zalogowało się na serwisach p2p w samym tylko sierpniu tego roku. Najnowsze badania opublikowane przez Nielsen/Netratings dowodzą że stale rośnie zainteresowanie internautów systemami wymiany plików muzycznych. 44% użytkowników serwisów P2P deklaruje, iż nie chce, aby za muzykę dostępną w Sieci pobierane były jakiekolwiek opłaty. Jak twierdzi jednak Carolyn Clark, analityk Nielsen/Netratings, bardzo ważną kwestią jest aby koncerny muzyczne porozumiały się z serwisami internetowymi i doprowadziły do tego, że użytkownicy serwisów P2P będą musieli płacić za muzykę dostępną w Sieci.

Fuzja amerykańskich potentatów telewizji satelitarnej nie dojdzie do skutku, gdyż zablokował ją regulator rynku. Wartość transakcji szacowano na 18 mld USD. O przejęcie Direct TV (Hughes) wcześniej starała się medialna grupa News Corp. Jej właściciel Rupert Murdoch zyskał obecnie drugą szansę.