Przegląd tygodnia 12.07-16.07

NTT DoCoMo na dwa miesiące zainstaluje w Atenach stacje bazowe sieci Foma. EBay umożliwi sprzedawanie plików muzycznych. Dialog przymierza się do oferowania usług telewizji interaktywnej. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wstrzyma się z przydzieleniem wolnych częstotliwości na świadczenie usług UMTS oraz GSM 1800 do przyszłego roku. Wirtualna Polska zamierza uruchomić usługę dial-up. Na liście najlepiej zarabiających, trzydziestoletnich Polaków znalazł się prezes MCI Management oraz prezes Onetu.

Ford Focus zajął pierwsze miejsce w rankingu najbardziej popularnych w Internecie modeli samochodów, jaki stworzył portal MojeAuto.pl. Autorzy raportu dobrze oceniają minione półrocze na polskim rynku motoryzacyjnym, zakładając zarazem, że największe zmiany są już za nami i drugie półrocze przyniesie raczej większą stabilizację rynku.

W pierwszym kwartale br. łącza DSL na całym świecie posiadało 73,426 mln abonentów - wynika z raportu firmy Point Topic, przygotowanego na zlecenie DSL Forum. Najwięcej użytkowników korzysta z takich łączy w Chinach

Microsoft przejął Lookout Software - młodą, zaledwie dwuosobową spółkę, którą opracowała technologię ułatwiającą przeszukiwanie poczty elektronicznej oraz zasobów komputera. Szczegółów transakcji nie ujawniono. W ten sposób MS realizuje, podjętą wcześniej, strategię opracowania nowego narzędzia do przeszukiwania. Już teraz dostępna jest odświeżona wersja MSN Search Web.

NTT DoCoMo na dwa miesiące zainstaluje w Atenach stacje bazowe sieci Foma, dzięki którym japońscy turyści i sportowcy podczas igrzysk olimpijskich będą mogli korzystać ze swoich aparatów 3G.

Serwis OD2, z którego technologii korzystają takie internetowe sklepy muzyczne, jak MyCokeMusic.com, Virgin, czy MTV, wzbogaci wkrótce swoją muzyczną kolekcję o ponad milion nowych utworów, stając się tym samym największym tego typu serwisem na świecie.

Z badania przeprowadzonego przez Nielsen//NetRatings oraz IAB wynika, że sponsorowane odnośniki umieszczane w wynikach wyszukiwania znacząco wpływają na zwiększenie popularności marki reklamującej się firmy.

Przedstawiciele serwisu aukcyjnego eBay zapowiedzieli, że w najbliższym czasie udostępnią użytkownikom możliwość sprzedawania plików audio, zakupionych w internetowych sklepach muzycznych. Z nowej usługi początkowo będzie mogła korzystać jedynie niewielka grupa klientów eBay - jeśli testy wypadną pomyślnie, cyfrową muzyką będą mogli handlować wszyscy użytkownicy eBay'a

Już wkrótce dostępna będzie wersja 4.0 komunikatora internetowego Reuters Messaging, umożliwiająca prowadzenie konwersacji z grupą użytkowników oraz pozwalająca na zachowywanie kopii wiadomości lokalnie na dysku. Przedstawiciele agencji Reuters podkreślają, że w bardzo bliskiej przyszłości komunikacja przez programy typu 'messanger' będzie najpopularniejszym sposobem wymiany informacji między pracownikami. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/68690.html

O planach korporacji Sony, dotyczących sprzedaży filmów w zasobach internetowego sklepu muzycznego Connect mówiono już od jakiegoś czasu. Zapowiedzi te powoli krystalizują się, a przedstawiciele Sony zapewniają, iż stanie się to faktem w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.

Gigant z Redmond poinformował, że zamierza umożliwić użytkownikom, którzy korzystają z biznesowej wersji komunikatora Microsoftu, wysyłanie wiadomości do osób używających programów AOL i Yahoo! - podała agencja Reuters.

Telefonia Dialog podpisała umowę z operatorem telekomunikacyjnym ATM Grupa S.A. dotyczącą stworzenia i wdrożenia szeregu usług multimedialnych. Docelowo klient Dialogu w ramach pakietu usług zwanego Triple Play będzie mógł skorzystać zarówno z usług połączeń głosowych, szerokopasmowego dostępu do Internetu jak i telewizji interaktywnej i sieciowej wypożyczalni filmów (tzw. video on demand - wideo na żądanie).

PAP: Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wstrzyma się z przydzieleniem wolnych częstotliwości na świadczenie usług UMTS oraz GSM 1800 do przyszłego roku. Przetargi zostaną ogłoszone najwcześniej w styczniu lub lutym 2005 r.

Od momentu ogłoszenia upadłości przez spółkę Wirtualna Polska minęły już ponad 4 miesiące. Największe emocje wokół marcowej decyzji już minęły. W Gdańsku trwają zaawansowane prace rozwojowe: portal zamierza uruchomić usługę dial-up, dostarczyć użytkownikom większe skrzynki pocztowe, zwiększyć funkcjonalność komunikatora. Internet Standard postanowił odwiedzić gdańską siedzibę Wirtualnej Polski i dowiedzieć się, co będzie dalej działo się z portalem. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/68643.html

Ilość danych wymienianych za pośrednictwem sieci P2P cały czas rośnie, choć udział w rynku dotychczasowego lidera - sieci KaZaA - maleje. Gwałtownie rosną: liczba filmów pobieranych z Sieci oraz popularność systemu BitTorrent - oto najważniejsze wnioski z raportu przedstawionego przez brytyjską firmą CacheLogic.

Telekomunikacja Kolejowa włącza się do gry o rynek szerokopasmowego dostępu do internetu. Firma wprowadza do oferty nową usługę TDI (Twój Dostęp do Internetu) zapewniającą nielimitowany dostęp do sieci - na razie z szybkością 115,2 Kb/s. Usługę można zamawiać obecnie jedynie w kilku lokalizacjach. TK zapowiada, że do końca roku rozszerzy jej zasięg na cały kraj.

Polska Telefonia Cyfrowa zwiększyła sprzedaż o 15 proc. w I połowie roku do poziomu ponad 3 mld zł. Zysk EBITDA zwiększył się o 45 proc. do 1,3 mld zł.

Microsoft pracuje właśnie nad nowym projektem - sklepem internetowym, który dostępny będzie bezpośrednio z poziomu menu Start systemu Windows XP oraz przeglądarki Internet Explorer. Windows Marketplace oferować będzie oprogramowanie, sprzęt i peryferia.

Brytyjskie koncerny filmowe zainicjowały kampanię informacyjną, mającą przekonać konsumentów, że piractwo jest przestępstwem, zaś pieniądze zarabiane przez piratów przeznaczane są na wspieranie terrorystów i handel narkotykami. Jak donosi BBC, na kampanię zarezerwowano 1,5 mln funtów.

Liczba legalnie sprzedanych utworów przez internetowy sklep muzyczny Apple - iTunes Music Store - przekroczyła magiczną barierę 100 milionów od momentu uruchomienia serwisu w kwietniu 2003 roku. Znamy już szczęśliwca, który otrzyma nagrody za zakup i pobranie jubileuszowego pliku.

W ciągu ostatniego miesiąca, zanotowano 1-procentowy spadek udziału Internet Explorera w rynku przeglądarek internetowych. Jak wynika z danych przedstawionych przez firmę badawczą WebSideStory, przyczyną tego może być ostatnia seria niebezpiecznych dziur, wykrytych w produkcie koncernu Microsoft.

Veracomp podpisał umowę dystrybucyjną z amerykańską z firmą Nomadix, specjalizującą się w systemach publicznego dostępu do Internetu (hot spot).

Yahoo! kupił Oddpost - niewielką firmę specjalizującą się w rozwiązaniach poczty elektronicznej dostępnej przez przeglądarki internetowe. Yahoo wykorzysta technologię przejętej firmy we własnej usłudze e-mail. Szczegółów finansowych transakcji nie ujawniono.

Magazyn "BusinessWeek" przygotował listę Polaków, którzy nie skończyli jeszcze 40 lat, a już zarabiają krocie. W rankingu najlepiej zarabiających znalazł się m.in. prezes MCI Management oraz prezes Onetu.

Stowarzyszenie Distributed Computing Industry Association, skupiające operatorów sieci P2P, prowadzi właśnie rozmowy z największymi amerykańskimi koncernami filmowymi - informuje serwis Abs-cbnnews.com. Celem rozmów jest wykorzystanie sieci P2P do odpłatnego, legalnego dystrybuowania filmów