Przegląd tygodnia 12.01-16.01

Yahoo! zakończyło IV kwartał przychodami w wysokości 663,9 mln USD. AD:TECH wskazuje, że w tym roku reklamodawcy wydadzą więcej na promocję w Internecie. Akcje Google dostępne będą za kilka miesięcy. Przedstawiciele Gadu-Gadu dementują pogłoski, jakoby komunikator miał być płatny. Spółka zależna Telekomunikacji Polskiej sfinalizowała umowę przejęcia pakietu 24% akcji Wirtualnej Polski od Prokomu, Ryszarda Krauze i Transcontinental Fund.

Japońskie linie lotnicze podpisały umowę na wyposażenie samolotów Boeing w łącza internetowe. Jest to kolejny przewoźnik, który swoim pasażerom świadczyć będzie tego typu usługi. Internet w samolotach staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem.

W 2003 roku Amerykanie kupowali w Sieci o niemal połowę częściej i za 25% więcej niż rok wcześniej.

Niezależna brytyjska wytwórnia muzyczna Warp Records rozpoczęła sprzedaż muzyki w formacie MP3. Co ciekawe, oferowane poprzez jej serwis internetowy pliki nie są w żaden sposób zabezpieczone przed kopiowaniem - po zakupie można je dowolnie powielać i nagrywać na różne nośniki.

Microsoft zmieni ustawienia dostępnej w systemie Windows XP usługi "Zakupy muzyki w trybie online" (Shop for Music Online) - tak, by podczas łączenia się z internetowym serwisem muzycznym Microsoftu wykorzystywana była przeglądarka internetowa wybrana przez użytkownika, a nie Internet Explorer. Wprowadzenia takich zmian domaga się amerykański Departament Sprawiedliwości.

Z raportu przygotowanego przez dostawców Internetu w Kong Kongu wynika, że rocznie spam naraża tamtejszą ekonomię na straty rzędu 1,3 mld USD. Internautów z tego kraju najczęściej bombardują niezamówioną korespondencją Chińczycy i Amerykanie.

Do grona członków Interactive Advertising Bureau Polska dołączyły nowe firmy. Utworzono również dwa dodatkowe stanowiska: dyrektora ds. kontaktów zagranicznych oraz dyrektora biura prawnego. Do życia powołano grupę roboczą pod nazwą biuro reklamy IAB.

Firma Yahoo! zakończyła czwarty kwartał przychodami w wysokości 663,9 mln USD. Jest to o 132% więcej niż w analogicznym okresie 2002 roku. Pod koniec minionego roku Yahoo! posiadało ok. 263 miliony unikalnych użytkowników, z których połowa to internauci zarejestrowani w portalu.

Firma Energis Polska podpisała umowę z Telekomunikacją Polską, w ramach której będzie mogła zaoferować internautom tańsze pakiety internetowe.

Z przeprowadzonej wśród amerykańskich ekspertów od internetowego marketingu ankiety wynika, że w bieżącym roku największy nacisk reklamodawców położony zostanie na płatne odnośniki i reklamę stosowaną w listach poczty elektronicznej. Te formy uznane zostały za najbardziej skuteczne. Cieszyć może prognoza wzrostu wydatków na e-reklamę w tym roku. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/62798.html

Energis Polska uruchomił szerokopasmowe łącze internetowe o przepustowości 10 Mb/s dla Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

W poniedziałek został uruchomiony portal 'Wrota Podlasia', z którego użytkownicy mogą czerpać informacje na temat regionu. Planowane jest uruchomienie usługi umożliwiającej załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

We wtorek zakończył się proces o prawa do domeny jrrtolkien.com. Orzeczeniem WIPO, kanadyjski operator Alberta Hot Rods, który zawłaszczył tę nazwę, będzie musiał ją zwrócić – podała agencja Reuters.

Nasila się liczba oszustów, którzy podszywają się pod administratorów banków i proszą o podanie poufnych informacji. Tym razem klienci Citibanku otrzymali takie wiadomości. Mało kto jednak wziął je za prawdziwe, ponieważ zawierały mnóstwo błędów w pisowni wyrazów.

Pracownicy amerykańskich firm coraz częściej 'przesiadają się' z komputerów stacjonarnych na mobilne: w 2006 roku z notebooków i tablet PC-tów będzie korzystało 40% zatrudnionych. Departamenty informatyczne firm muszą zatem dostosować swoje aplikacje oraz procedury i środki wsparcia do potrzeb pracowników działających spoza biura - stwierdza nowy raport Meta Group.

Akcje Google mają być dostępne już za kilka miesięcy. Analitycy rynkowi podkreślają, że wejście wyszukiwarki na giełdę będzie najbardziej spektakularnym wydarzeniem w bieżącym roku.

Pew Internet & American Life Project przeprowadził badanie dotyczące źródeł informacji o kampanii prezydenckiej 2004, z jakich korzystają Amerykanie. W porównaniu z okresem nominacji kandydatów w poprzedniej kampanii 2000 roku, odsetek szukających informacji głównie w Sieci podwoił się.

Z badań Brightmail’s Probe Network, opublikowanych przez Cyberatlas.com, wynika, że dynamicznie zwiększa się ilość przesyłanego spamu i wirusów. Prawie 6 na 10 listów elektronicznych stanowiła w ubiegłym miesiącu niezamówiona korespondencja. Wzrosło również zagrożenie wirusami i robakami internetowymi. Prognozy na 2004 rok są jeszcze gorsze. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62680.html

Od kilku dni użytkownicy popularnego komunikatora Gadu-Gadu otrzymują za jego pośrednictwem wiadomość, zawierającą informacje o planowanym wprowadzeniu opłat za korzystanie z . Z komunikatu tego wynika, że od stycznia 2004 r. firma SMS Express, udostępniająca komunikator, zamierza pobierać od użytkowników GG comiesięczną opłatę w wysokości 9,88 + VAT. "To nieprawdziwa wiadomość, nie planujemy wprowadzać żadnych opłat za korzystanie z komunikatora Gadu-Gadu" - powiedział nam Krzysztof Szalwa z SMS Express.

Philips Eletronics poinformował, że wraz z koncernem rozrywkowym Universal Music France oraz firmą Visa przygotował nowy system płatności. Będzie on umożliwiał uiszczenie opłaty za dostęp do treści z różnych urządzeń: komputerów PC, telefonów komórkowych, konsol do gier oraz urządzeń przenośnych.

Spółka zależna Telekomunikacji Polskiej sfinalizowała umowę przejęcia pakietu 24% akcji Wirtualnej Polski od Prokomu, Ryszarda Krauze i Transcontinental Fund.