Przegląd tygodnia 10.05-14.05

Netia przymierza się do przejęcia telefonii Dialog. W poniedziałek pojawi się w polskim Internecie serwis muzyczny Soho.pl. Polacy są rekordzistami pod względem ilości przeprowadzanych ataków. Po raz ósmy przyznano nagrody Webby Awards. W I kw. br. przychody Netii wyniosły 212 mln zł i były o 32% wyższe niż w I kw. 2003 r. Internetowe biuro turystyczne Travelplanet sprzedało w I kw. br. usługi turystyczne o wartości 2,92 mln zł.

Netia zamierza pozyskać kilka tysięcy nowych użytkowników usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu do końca br. Zarząd interesuje się przejęciem telefonii Dialog i być może kupnem Tel-Energo. Pod koniec roku spółka chce uzyskać 900 mln przychodów.

Założyciel i prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" - Krzysztof Głąb - został wiceprezesem ELANET - europejskiej organizacji promującej rozwój społeczeństwa informacyjnego i elektronicznej administracji.

Gigant na rynku mechanizmów wyszukiwawczych poinformował, że zamierza umożliwić klientom promowanie swoich usług bądź produktów w postaci reklam nietekstowych. Bannery będą umieszczane na witrynach firm zrzeszonych w programie AdSense. Niewykluczone, że Google zaoferuje również kupno bannerów na stronie głównej wyszukiwarki – podał serwis Cnet.

W najbliższy poniedziałek zostanie uruchomiony serwis Soho.pl, oferujący możliwość zakupu muzyki w formacie MP3. Soho.pl jest przedsięwzięciem firmy fonograficznej Box Music - dostępne w nim będą przede wszystkim nagrania polskich artystów. Na początek w katalogu Soho.pl znajdziemy ok. 1000 nagrań - "Nasz katalog będziemy sukcesywnie rozbudowywać - już teraz zgłasza się do nas wielu artystów, chcących udostępniać w Soho.pl swoje nagrania. Chcemy, by nasza oferta była alternatywą dla muzyki oferowanej przez zachodnie wytwórnie" - zapowiada Bogdan Tyc, właściciel Box Music.

W I kw. br. przychody operatora wyniosły 212 mln zł i były 32% wyższe niż w I kw. 2003 r. Zysk operacyjny Netii wzrósł natomiast do 23,6 mln zł. „To bardzo obiecujący początek roku” – twierdzi Wojciech Mądalski, prezes zarządu Netii.

Polacy korzystają z łączy o mniejszej przepustowości niż Niemcy, a są rekordzistami w Europie pod względem liczby ataków. Akcesja do UE powinna wymusić na polskich dostawcach ISP obniżkę cen usług dostępu do Internetu. Niemieckie firmy z sektora IT nie są zainteresowane ekspansją na Wschód – mówi w wywiadzie dla Internet Standard Georg Grohs, konsultant IT, autor ośmiu opracowań na temat bezpieczeństwa internetowego, w tym polskiej wersji raportu "Bezpieczeństwo w Internecie 2004" przygotowanego na zlecenie firmy Symantec Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/66508.html

Telekomunikacja Polska w I kw. 2004 r. wypracowała zysk netto w wysokości 565,6 mln zł. Skonsolidowany zysk TP SA sięgnął 1,04 mld zł, wobec 959 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody Grupy TP w I kw. 2004 wyniosły 4,6 mld zł, wobec 4,49 mld rok wcześniej (wzrost o 2,4 proc.).

W porównaniu z rokiem ubiegłym o 20% w pierwszym kwartale br. zwiększyły się przychody z internetowej działalności Agory. Portal Gazeta.pl w pierwszych trzech miesiącach br. oglądało 2,5 mln użytkowników.

"Pasja" w reżyserii Mela Gibsona była w kwietniu najpopularniejszym filmem w sieciach P2P - informuje Reuters. Z danych amerykańskiej firmy BayTSP, zajmującej się monitorowaniem sieci P2P, wynika, że w ubiegłym miesiącu w Sieci udostępniono ponad 36,6 tys. kopii tego filmu.

Zgodnie z ostatnią decyzją sądu zamiast likwidacji spółki Wirtualna Polska ma dojść do zawarcia układu z wierzycielami. W tej chwili przygotowane jest ogłoszenie dla Monitora Sądowego i Gospodarczego informujące wierzycieli o możliwości zgłaszania swoich roszczeń. Portal robi wszystko, by funkcjonować bez zakłóceń.

Internet stanowi coraz istotniejszą pozycję bilansu lokalnych gazet i stacji TV. Borell Associates przedstawił wstępne wyniki swojego raportu poświęconego "lokalnym" przychodom z e-reklamy w USA: w br. przychody witryn internetowych gazet codziennych i stacji TV przekroczą tam 1 mld USD.

Po raz ósmy wybrano najlepsze serwisy internetowe w 30 kategoriach. Wyróżnienia przyznała Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki (International Academy of Digital Arts and Sciences) oraz sami internauci.

Niemiecka policja odniosła kolejny sukces we wspieranej przez Microsoft wojnie, wymierzonej przeciwko programistom tworzącym 'szkodliwe' oprogramowanie - zatrzymała twórcę koni trojańskich Phatbot oraz Agobot.

W zeszłym tygodniu na polskiej scenie internetowej zadebiutowała nowa sieć reklamowa – AdClick, która zamierza pozyskać względy międzynarodowych reklamodawców. Oferta i merytoryczne powiązania spółki z innym graczem stały się przedmiotem licznych spekulacji. Czy AdClick będzie zagrażał pozycji pozostałych sieci? Konkurencja nie dopuszcza takiego scenariusza. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/66416.html

Śląska Telewizja Kablowa ruszyła z promocją usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu, w ramach której aktywacja kosztuje 1 zł. Firma oferuje łącza o przepustowości 512 kb/s. Jak na razie oferta dostępna jest jedynie w Zabrzu i Świętochłowicach.

Cisco – sieciowy gigant podsumował III kw. 2004 r. obrachunkowego. Przychody spółki sięgnęły 5,6 mld USD o 21,7 proc. więcej niż rok wcześniej. W ujęciu kwartalnym sprzedaż Cisco wzrosła o 4,1 proc. Dochód netto liczony zgodnie z GAAP wyniósł 1,2 mld USD - wzrost o 22 proc. w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku. Szef koncernu John Chambers zapowiedział zatrudnienie tysiąca nowych pracowników, dzięki poprawie koniunktury w branży.

Dwie na trzy oglądane strony spełniają nasze oczekiwania – wskazuje najnowsze opracowanie dotyczące użyteczności stron internetowych przygotowane przez Nielsen Norman Group. Wynik jest zadowalający, zważywszy na fakt, że 7 lat temu, kiedy przeprowadzono podobne badanie, jedynie dwie na pięć przeglądanych witryn otrzymywały naszą aprobatę. Wiele do życzenia pozostawiają jednak mechanizmy wyszukiwawcze umieszczone na stronach WWW.

Przez pierwsze trzy miesiące 2004 r. światowy rynek telefonów komórkowych powiększył się w ujęciu rocznym o 29 proc., pomimo sezonowego spadku aktywności kupujących - informuje IDC. Wobec IV kw. ub.r. rynek skurczył się o 5,9 proc. W pierwszym kwartale sprzedano 152,7 mln sztuk telefonów komórkowych. IDC szacuje także, że segment urządzeń typu smartphone w ujęciu kwartalnym zmniejszył się o 5,5 proc., jednak wobec analogicznego okresu rok wcześniej, wzrósł o 85,8 proc. Co mówią prognozy IDC dla rynku komórek na najbliższe lata ?

Firma Aster City Cable, warszawski operator telewizji kablowej i dostawca usług internetowych, poinformowała o zwiększeniu prędkości pobierania danych w wybranych pakietach internetowych. Mimo przyspieszenia transferu, cena usług pozostanie niezmieniona.

Z początkiem maja br. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty stał się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Grupy Regulatorów.

Internetowe biuro podróży Travelplanet.pl S.A. sprzedało w pierwszym kwartale br. usługi turystyczne o wartości 2,92 mln zł., co stanowi wzrost o ponad 307% w porównaniu z analogicznym okresem 2003 r.