Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 07.02 - 11.02

IAB na konferencji IMPACTOR zaprezentował podsumowanie 2004 roku. Pięciolecie Interii. GIODO chce ograniczyć anonimowość na internetowych forach. Od marca dostawcy internetu zaczynają doliczać 22% VAT. HOga.pl i Interia.pl upubliczniają wyniki finansowe.

Na konferencji IMPACTOR, która odbyła się w dniach 9-11 lutego internetowi poświęcono Dzień Specjalny. Dominik Kaznowski, Wiceprezes IAB Polska podsumował miniony rok dla branży internetowej.

Oferta usług reklamowych spółki Google jest jak na razie skierowana głównie do średniej wielości przedsiębiorstw. Usługi dla nich są w dużej mierze zautomatyzowane i stosunkowo tanie. Spółka Google postanowiła zachęcić do nich małe firmy.

Być może już niedługo komputery będą ograniczały dzieciom dostęp do określonych stron internetowych, dzięki urządzeniu, które określać ma ich wiek na podstawie skanowania ultradźwiękami kości dłoni.

Pięciolecie Interii: Dyrektor techniczny Michał Gładysz po decyzji zarządu o uruchomieniu portalu wykonał telefon do działu technicznego z poleceniem otwarcia "Firewalli". Od tej ściany od tygodni odbijali się ciekawscy konkurenci. Po jej otwarciu w ciągu kilku minut do portalu weszło kilka tysięcy internautów - wspomina Mariusz Kuziak, rzecznik prasowy Interii.

Portal Yahoo! udostępnił pasek narzędziowy Yahoo Toolbar dla przeglądarki Mozilla Firefox. Narzędzie na razie dostępne jest w wersji beta.

GIODO poprosiło Agorę o adresy IP czterech dyskutantów forum Gazeta.pl, którzy zniesławili Waldemara K. Zarzucili mu współpracę z SB i pisanie prac naukowych za pieniądze. Sąd uchylił nakaz GIODO, ale wydaje się, że anonimowość na forum dobiega kresu.

Na najbliższy poniedziałek szukuje się dalsza emisja akcji dotąd przetrzymanych przez spółkę - na giełdę trafi ich 175 mln. W tej chwili na rynku jest ich 127,7 mln. Czy ceny udziałów gwałtownie spadną?

Od pierwszego marca Telekomunikacja Polska rozpocznie doliczanie 22% podatku VAT do cen usług dostępu do Internetu. Jest to konsekwencja znowelizowania ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podobnie jak TP zamierza postąpić Netia. Niektórzy operatorzy postanowili jednak pójść inną drogą - zmodyfikowali swoją ofertę tak, by choć częściowo zamortyzować podwyżkę.

Przedstawiciele firmy Google poinformowali, że w indeksie obrazów wyszukiwarki znajduje się już ponad miliard pozycji. Natomiast katalog stron Google'a zawiera już 8 miliardów witryn.

Hoga.pl S.A. ogłosiła wyniki finansowe za IV kwartał i cały 2004 rok. Całoroczne przychody spółki ze sprzedaży wyniosły 13 mln 600 tys. zł. Zysk netto za cały 2004 rok wyniósł 899 tys. zł.

Interia.pl S.A. ogłosiła wyniki finansowe uzyskane w IV kwartale i w całym 2004 roku. Przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 8 mln 528 tys. zł, co w porównaniu do IV kwartału 2003 roku stanowi o wzroście o 47,9% z poziomu 5 mln 766 tys. zł. W całym 2004 roku Interia uzyskała przychody netto ze sprzedaży w wysokości 26 mln 526 tys. zł.

51% interneutów wykorzystuje sieć do zawierania nowych znajomości. Choć 89% osób ujawnia przy tym choć jedna ze swoich danych osobowych, zazwyczaj imię, to jednak większość jest ostrożna. Jedynie 6% internautów ujawniło je wszystkie.

Jednym ze sztandarowych przykładów e-sukcesu są firmy sprzedające w Sieci usługi turystyczne. Tymczasem witryny te na najbardziej rozwiniętym amerykańskim rynku nienajlepiej traktują swoich klientów - często nie odpowiadają na ich zapytania i dowolnie dysponują powierzonymi sobie danymi osobowymi.

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji zaprezentowało projekt Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej" (e-PUAP), który ma umożliwiać załatwienie zapłaty podatku, czy wyrobienie prawa jazdy przez internet. System ma być w pełni funkcjonalny i dostępny dopiero za 5 lat.

Na konferencji "Dzień Bezpiecznego Internetu" promowano projekt Hotline, którego celem jest zwalczanie nielegalnych treści w internecie. Przy istniejącym stanie prawnym niewiele można z nimi zrobić. Właściwie nic. Choć organizatorzy są pełni dobrej woli...

Jason Smathers, były pracownik koncernu America OnLine, przyznał się do kradzieży bazy danych z 92 milionami adresów email użytkowników portalu AOL. 24-letni Smathers potwierdził również, iż skradzioną listę adresów odsprzedał spamerom za 28 tys. USD.

Krakowski portal poinformował o zawarciu porozumienia z firmą mPay w zakresie testowania platformy płatności mobilnych. System wykorzystywany jest przy płatnościach internetowych.

Telekomunikacja Polska przesunęła termin wprowadzenia pilotażowej usługi telewizji internetowej. Usługa przygotowywana jest dla użytkowników Neostrady.

Jak wynika z najnowszych danych TNS OBOP, od 2000 roku do końca 2004 odsetek Polaków mających dostęp do internetu wzrósł z 19% do 33%. Co czwarty jest internautą.

Witryny żyją z reklam. Według danych z 37 serwisów zrzeszonych w OPA stanowią one 65% ich przychodów. Drugie w kolejności źródło to odpłatne udostępnianie treści. Na dziś stanowi 11% przychodów. Za 3 lata ich udział ma wzrosnąć do 16%. Ale czy internauci będą chcieli płacić? I czy będą mieli za co?

Polska wyszukiwarka Gooru umożliwiła użytkownikom dostęp do nazwisk z tzw. "listy Wildsteina". Po wpisaniu nazwiska w okienku wyszukiwarki można sprawdzić, czy znajduje się ono na indeksie.

America Online cieszy się rosnącą liczba reklam niezwiązanych z wyszukiwaniem. W ubiegłym roku dały platformie 313 mln USD przychodów, co stanowi o 53% wzroście w stosunku do 2003 roku. Jednak AOL ma też powód do smutku - w IV kwartale stracił prawie pół miliona abonentów. Znowu...

Szef działu technicznego firmy Sharman Networks, producenta programu Kazaa zaalarmował w wewnętrznym piśmie kierownictwo firmy, że aplikacja ta jest zbyt przeładowana dodatkami reklamowymi. Zdaniem Phila Morle'a, dodatków jest tak dużo, że zainstalowanie i uruchomienie Kazaa Media Desktop powoduje znaczące obniżenie wydajności komputera.