Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 06.12 - 10.12

22% stawka na VAT od 1 marca 2005 roku. Rusza testowa wersja programu Adsense, umożliwiającego wyświetlanie animowanych odnośników sponsorowanych. Wydatki na świąteczne zakupy online w USA wyższe o 19% w stosunku do ubiegłego roku. Na zlecenie Media&Marketing Polska firma badawcza SMG/KRC przeprowadziła badania satysfakcji z usług biur reklamy internetowej, w których pominięto kilka ważnych podmiotów. Adserwer Ad.netu pokonał Service Packa 2 i wyświetla pop-upy. Wirtualna Polska i Interia uruchomiły usługę tanich połączeń zagranicznych w technologii PSTN. Z przeglądarki Firefox korzysta obecnie 5,51% europejskich internautów.

Pojawili się nowi chętni, którzy chcą przebić ofertę spółki Tiger Acquisition i zakupić QXL Ricardo.

Krakowski sąd zadecydował, że uzależniona od internetu matka czwórki dzieci musi poddać się terapii rodzinnej, a jej prawa rodzicielskie zostaną ograniczone. Kobieta utrzymywała się z alimentów, nie płaciła rachunków, jedynie abonament internetowy.

Trend wzrostowy w budżetach na reklamę internetową można było obserwować przez cały 2004 rok, jednakże wrzesień przewyższył oczekiwania wszystkich - wskazuje najnowszy raport AdZone Research dotyczący e-rynku w USA.

W czwartek amerykański sklep internetowy otworzył dla swoich brytyjskich klientów wypożyczalnię filmów DVD. Szef Amazon.com - Jeff Bezos - zaznaczył, że celem firmy jest stanie się najlepszą wypożyczalnią DVD na kontynencie.

Posłowie podkomisji finansów, obradujący nad rządowym projektem ustawy o VAT, wraz z wiceministrem finansów, Jarosławem Nenemanem, podjęli decyzję, że 22-procentowa stawka VAT na internet będzie obowiązywała od 1 marca 2005. Ale po tej dacie nie będzie zwolnień dla szkół i placówek oświatowych. Chyba, że Komisja Europejska na to przyzwoli.

Dzięki Web Gadu-Gadu pojawiła się możliwość korzystania z komunikatora przez stronę WWW, tak jak z bramek sms-owych lub skrzynek pocztowych - bez konieczności uruchamiania programu.

Przedstawiciele Yahoo zapowiedzieli, że firma najpóźniej w styczniu udostępni użytkownikom darmowy program do wyszukiwania plików na dysku komputera. Autorem programu jest firma X1 Technologies.

Do niedawna reklamodawcy korzystający z programu Adsense mogli umieszczać jedynie statyczne banery reklamowe. Teraz ruszają testy nowej usługi - reklam w animowanym formacie GIF.

Według raportu DoubleClick coraz mniej osób otwiera elektroniczne listy reklamowe. Ale ci, którzy się na to decydują, są bardziej skłonni kupić reklamowany w liście produkt.

W tym roku wydatki na bożonarodzeniowe prezenty wyniosą w USA ponad 8,8 mld USD, co oznacza 19% wzrost w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami sprzedaży. Sklepy internetowe zacierają ręce - sieć staje się w USA bardzo ważnym kanałem sprzedaży.

Według ostatniego raportu Gartner Inc rośnie liczba konsumentów niezadowolonych z poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez banki i sklepy internetowe. Hasła nie są już wystarczającym zabezpieczeniem - uważa większość z nich.

Pojawiła się nowa wersja doskonałej wyszukiwarki Copernic Desktop Search 1.2. Wśród wielu nowych funkcji warto wspomnieć o pełnym wsparciu dla najnowszej wersji przeglądarki Firefox.

Firma Secunia, znana z wykrywania 'dziur' w oprogramowaniu, informuje o nowym błędzie, występującym w zabezpieczeniach wszystkich popularnych przeglądarek internetowych - m.in. Internet Explorerze, Mozilli, Firefoksie, Operze, Safari oraz Konquerorze. Umożliwia on dowolnej stronie WWW na zmodyfikowanie zawartości okienka pop-up, otwieranego na innej stronie. Zdaniem przedstawicieli Secunia, mechanizm ten może posłużyć np. do okradania klientów e-banków. Microsoft tłumaczy, że nie można tu mówić o błędzie, lecz o standardowej funkcji przeglądarki.

Na amerykańskim rynku pojawiły się odtwarzacze DVD i zestawy kina domowego marki... Yahoo! Są one efektem współpracy amerykańskiego portalu z firmą Diamond Electronics - producentem elektroniki użytkowej.

Użytkownicy Internet Explorera są bardziej skłonni klikać w reklamy niż korzystający z Firefoxa. Często robią to mimochodem.

Komisja Europejska chce wpłynąć na obniżenie cen roamingu telefonicznego na terenie wspólnoty, przy współpracy z narodowymi regulatorami telekomunikacyjmi. Ich zadaniem będzie kontrola ewentualnych nadużyć dotyczących warunków roamingu, także tych wynikających z dominującej pozycji rynkowej danych operatorów.

Pojawiły się już pierwsze szacunki dotyczące tegorocznych przychodów z reklamy internetowej. ZenithOptimedia Group zapewnia, że wysokość światowych wydatków na e-promocję będzie większa o 6,9% w stosunku do minionego roku.

Ukazała się nowa wersja, sygnowana numerem 1.1.0, programu Śmieciarek NxG. Pod tą nazwą kryje się aplikacja firmy Cream Software, która może pełnić nie tylko funkcje programu antyspamowego, ale również klasyfikatora wiadomości e-mail do różnorakich kategorii.

Na zlecenie Media&Marketing Polska firma badawcza SMG/KRC przeprowadziła badania satysfakcji z usług biur reklamy internetowej. W badaniu pominięto kilku ważnych graczy, wzięto natomiast pod uwagę kilku małych. Wszystko wskazuje też na to, że manipulowano kryteriami oceny.

Adserwer sieci Ad.net rozpoznaje, czy użytkownik Internet Explorera ma zainstalowany Service Pack 2 i w zależności od tego serwuje odpowiedni kod reklam typu pop-up.

Zarówno Wirtualna Polska jak i Interia uruchomiły usługę tanich połączeń zagranicznych w technologii PSTN (public switched telephone network; publicznej sieci telefonicznej). W ten sposób za pośrednictwem telefonu stacjonarnego można dzwonić za granicę za 35 gr. za minutę (cena brutto). Wcześniej taką usługę uruchomił Onet.

Kampania "Make love not spam" firmy Lycos Europe zaowocowała zablokowaniem dwóch spammerskich witryn w Chinach. Czy nie jest to jednak pyrrusowe zwycięstwo?

Według raportu ministerstwa nauki i informatyzacji, pomiędzy 2002 a 2008 rokiem ministerstwa realizują lub planują około 260 projektów teleinformatycznych na kwotę ok. 2,8 mld zł. Z tego na lata 2004 - 2008 przypada 1,55 mld zł na 178 projektów.

Już wkrótce utwory muzyczne będzie można legalnie zakupić w nowym sklepie Wirtualnej Polski. Jak na razie portal będzie oferował nagrania 20 znanych artystów i liczne piosenki mniej znanych wykonawców.

Z przeglądarki Firefox korzysta obecnie 5,51% europejskich internautów - wynika ze statystyk przedstawionych przez niemiecką firmę Adtech. Oznacza to, że FireFox jest drugą pod względem popularności w Europie przeglądarką - pierwsze miejsce wciąż dzierży Internet Explorer.

Prezydent USA George W. Bush podpisał ustawę, która ponownie prowadza w życie zakaz obarczania podatkiem usług dostępu do internetu. Dzięki tym regulacjom do 2007 roku szerokopasmowy internet ma stać się powszechny na całym terenie Stanów Zjednoczonych.

Największa wyszukiwarka przyznała, że problem fałszywych "kliknięć" w reklamy przy wyszukiwaniu jest poważniejszy niż dotąd przypuszczano. Zagrozić może biznesowemu modelowi Googli, jak przyznał George Reyes, dyrektor finansowy.

Microsoft wytoczył proces kilku osobom, które oskarża o przesyłanie setek tysięcy listów o treści erotycznej. Uszłoby im to na sucho, gdyby pakowali seksualny spam w "brązowy papier", czyli informowali o zawartości listu, czego wymaga amerykańskie prawo.