Przegląd tygodnia 06.08-13.08

Od upadku spółki Wirtualna Polska minęło już kilka miesięcy. Prezes WP w wywiadzie dla Internet Standard zaznacza, że w tej chwili zajmuje się głównie lekturą, która ma oderwać go od wspomnień dotyczących konfliktów od wielu lat trawiących spółkę z różnym natężeniem. Według raportu Jupiter Research, w tym roku rynek płatnych odnośników osiągnie wartość 2,6 mld USD, zaś w 2009 r. - #5,5 mld USD#. Telekomunikacja Polska zamierza od 1 września dość radykalnie przeorganizować swoją ofertę internetową dla firm. Najnowsza prognoza eMarketera zakłada wzrost rynku reklamy internetowej w 2004 r. o 25,2 proc. do #{{c:red}}9,1 mld USD{{c_end}}#. Około 86% spamu, który od maja do lipca br. trafił do 1000 testowanych przez CipherTrust przedsiębiorstw wysłali amerykańscy spamerzy. Google rozpoczął 13 sierpnia internetową aukcję 25,7 mln swoich akcji.

Od upadku spółki Wirtualna Polska minęło już kilka miesięcy. Prezes WP w wywiadzie dla Internet Standard zaznacza, że w tej chwili zajmuje się głównie lekturą, która ma oderwać go od wspomnień dotyczących konfliktów od wielu lat trawiących spółkę z różnym natężeniem. Marek Borzestowski nie zamierza na razie rozstawać się z branżą internetową, jednakże nie wyklucza takiej możliwości. Podkreśla, że czuje się źle, patrząc na upadłość prawie dziesięcioletniego przedsięwzięcia, które wspólnie z kolegami założył w 1995 roku. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/69402.html

Według raportu Jupiter Research, w tym roku rynek płatnych odnośników osiągnie wartość 2,6 mld USD, zaś w 2009 r. - 5,5 mld USD.

Telekomunikacja Polska zamierza od 1 września dość radykalnie przeorganizować swoją ofertę internetową dla firm. Odświeżeniu poddana zostanie usługa 'Dostęp do internetu DSL' - dwie oferowane już wersje zostaną o 100% przyspieszone, pojawi się też zupełnie nowa wersja tej usługi.

Prokuratorzy generalni z 47 amerykańskich stanów przesłali do największych operatorów sieci P2P listy, w których domagają się takiego zmodyfikowania oprogramowania do bezpośredniej wymiany plików, by niemożliwe było kopiowanie pornografii i plików chronionych prawem autorskim. Użytkownicy mają też być ostrzegani przed niebezpieczeństwem pobrania 'niebezpiecznych lub nielegalnych' plików z P2P.

Yahoo kupiło niewielką spółkę FareChase na początku lipca. W ten sposób internetowy gigant wzmacnia swoją ofertę o narzędzia do wyszukiwania informacji turystycznych. Wartości transakcji nie ujawniono - podał Cnet.com za serwisem Searchblog. Poprzez kolejne przejęcie Yahoo dąży do stworzenia oferty konkurencyjnej wobec największego rywala i lidera rynku - Google.

Liczba abonentów usług szerokopasmowego dostępu w sieci UPC wzrosła do 34,5 tys. - podał Parkiet.

Firma Roxio, szerzej znana dzięki popularnym aplikacjom do nagrywania krążków CD i DVD, a ostatnio również jako właściciel serwisu muzycznego Napster, zamierza sprzedać dział odpowiedzialny za produkcję oprogramowania i skupić się na działalności muzycznej. W związku z tym firma zmieni nazwę - na Napster.

Zwolennicy bezpośredniej wymiany plików wykorzystują jedną z sieci P2P do rozprowadzania Service Packa 2 dla systemu Windows XP. W ten sposób chcą pokazać rolę, jaką może odegrać legalne wykorzystanie P2P w dystrybucji komercyjnego oprogramowania.

Najnowsza prognoza eMarketera zakłada wzrost rynku reklamy internetowej w 2004 r. o 25,2 proc. do 9,1 mld USD. To o jeden miliard więcej niż wynik z 2000 r., kiedy wartość rynku osiągnęła apogeum - 8,1 mld USD. To także więcej o 700 mln USD niż niedawne szacunki Jupiter Research mówiące o 8,4 mld USD w 2004 r. - donosi mediapost.com

Przychody Netii za I półrocze 2004 r. wyniosły 434,2 mln zł, co oznacza wzrost o 28 proc. wobec analogicznego okresu ub.r. Przychody operatora w II kw. wzrosły o 25 proc. do 222,3 mln zł. Zysk netto spółki za okres styczeń-czerwiec sięgnął 70,7 mln zł, wobec straty netto 95,6 mln zł rok wcześniej. Zysk netto za II kw. 2004 r. wyniósł 38,4 mln zł. W lipcu liczba użytkowników usługi Net24 przekroczyła 1 tys. abonentów.

Cisco Systems zanotował w IV kw. 2004 r. rozliczeniowym wzrost sprzedaży o 26 proc. do 5,9 mld USD, wobec analogicznego okresu ub.r., kiedy to firma uzyskała 4,7 mld USD. W ujęciu kwartalnym przychody producenta wzrosły 5,4 proc., w porównaniu do 5,6 mld wypracowanych w III kw. Minione dwanaście miesięcy Cisco zamyka z wynikiem 22 mld USD, co oznacza wzrost rzędu 16,8 proc. w stosunku do 18,9 mld USD rok temu.

Zysk netto Deutsche Telekom wzrósł w II kw. ponad sześciokrotnie do 1,66 mld euro, wobec 256 mln euro rok wcześniej. Wyniki działu komórkowego i internetowego - T-Mobile i T-Online skłoniły zarząd do podwojenia prognozy zysku za 2004 r. do 2,5 mld euro. Przychody operatora wzrosły o 6 proc. do 14,41 mld wobec 13,6 mld rok wcześniej.

Plany dotyczące wdrożenia przez AOL oraz Yahoo technologii uwierzytelniania nadawcy wiadomości pocztowej nabierają rumieńców. W najbliższym czasie obie firmy będą w ten sposób usiłowały skuteczniej walczyć z rosnącą falą spamu.

Przychody PTC zwiększyły się o ponad 15 proc. do 1,6 mld zł. Zysk netto za II kw. 2004 r. zwiększył się do prawie 347 milionów złotych.

Firmy BEA Systems, IBM, Microsoft, SAP i Sun przedłożyły specyfikację Web services WS-Addressing w konsorcjum W3C celem rozpatrzenia jej jako standardu.

Informacji o sobie samych, swoich przyjaciół, rodzinie i dawnych miłościach szukają najczęściej internauci wykorzystujący Sieć do "prywatnych śledztw".

Największa amerykańska sieć wypożyczalni wideo i DVD - Blockbuster - zamierza uruchomić internetowy serwis, za pośrednictwem którego będzie można wypożyczać nielimitowaną liczbę płyt DVD za stałą miesięczną opłatą 19,99 USD

Około 86% spamu, który od maja do lipca br. trafił do 1000 testowanych przez CipherTrust przedsiębiorstw wysłali amerykańscy spamerzy. Amerykańscy nadawcy spamu nie są najliczniejsi, ale zdecydowanie najefektywniejsi i coraz przemyślniej walczą z ustawą CAN-SPAM.

Konsorcjum firm z sektora sieci komputerowych o nazwie WWiSE (World Wide Spectrum Efficiency), przygotowało własną propozycję kolejnego standardu bezprzewodowych, szybszych sieci Wi-Fi, którą zamierza przedstawić instytutowi IEEE.

Według nieoficjalnych informacji, Onet.pl został właścicielem randkowego serwisu sympatia.pl - tak przynajmniej wynika z treści nowego regulamin Sympatia.pl. - Jeśli będą konkrety - będą i informacje. Bez komentarza - mówi Piotr Tchórzewski, PR manager portalu.

Google rozpoczął 13 sierpnia internetową aukcję 25,7 mln swoich akcji. Za tydzień spółka ogłosi cenę walorów, których widełki cenowe ustalono na 108-135 USD za sztukę. Publiczna oferta firmy od długiego czasu budziła wielkie zainteresowanie rynku przynajmniej dwóch powodów - sposobu sprzedaży walorów oraz ich łącznej wartości sięgającej ponad 3,3 mld USD.