Przegląd tygodnia 05.07-09.07

Interia.pl, o2.pl oraz Home.pl powiększyły pojemność kont pocztowych. Polskę czeka jesienią proces w Trybunale Europejskim dotyczący złamania zapisów unijnych po wprowadzeniu zwolnienia usług internetowych z podatku. Netia myśli o świadczeniu usług telefonii 3 generacji. W maju 7,5 mln Polaków powyżej 15 roku życia skorzystało z internetu – wskazują badania Net Track.

Ponad trzy miesiące po ogłoszeniu przez Google planów uruchomienia 1 GB darmowych skrzynek Gmail do wyścigu e-mailowych zbrojeń przystąpiły polskie firmy. Pierwszy krok wykonała Interia, zwiększając pojemność darmowych skrzynek do 100 MB. Trzy godziny później O2.pl poinformowało o wprowadzeniu oferty 250 MB kont. Dzisiaj Home.pl ogłosiło poszerzenie płatnych skrzynek do 200 MB. Wirtualna Polska oraz Gazeta.pl zapowiadają, że oferowane przez nich konta też mogą zmienić swoją pojemność. Z kolei Onet planuje zmiany w interfejsie systemu pocztowego. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/68479.html

Przedstawiciele Unii Europejskiej przygotowują się do procesu, jaki jesienią wytoczą naszemu krajowi za złamanie prawa unijnego. Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywami UE Polska powinna wprowadzić podstawową stawkę VAT-u na internet. Tymczasem nasi parlamentarzyści uchwalili zwolnienie usług internetowych z podatku. Internet Standard informował o możliwości takiego procesu już w marcu br.

Mozilla Foundation poinformowała użytkowników programów Mozilla, Firefox oraz Thunderbird o konieczności zainstalowania patcha, usuwającego groźny błąd w ich zabezpieczeniach. Udostępnione już uaktualnienie wyłącza jedną z funkcji tych aplikacji, która umożliwiała hakerom zdalne uruchomienie dowolnego kodu na zaatakowanej maszynie.

Reuters: Prezes Netii nie wyklucza startu po koncesję na częstotliwość dla telefonii trzeciej generacji we współpracy z partnerem zagranicznym. W ten sposób spółka chciałaby realizować strategię konwergencji usług telefonii stacjonarnej i mobilnej.

Z raportu przygotowanego przez Kelsey Group wynika, że już wkrótce znaczne przychody generować będą płatne odnośniki wykupywane przez mniejsze firmy, działające lokalnie. Zdaniem firmy NetSprint, która niedawno uruchomiła opcję umieszczania lokalnych, sponsorowanych linków w wynikach wyszukiwania ten sektor będzie przynosił odpowiednie zyski dopiero za 2 lata.

Firma UPC poinformowała o uruchomieniu nowej wersji usługi chello - chello light. Nowa oferta umożliwia surfowanie po Sieci z maksymalną prędkością 256 kbps (download) za 69 zł miesięcznie.

Po Stanach Zjednoczonych i Europie, internetowe sklepy muzyczne wyruszają na podbój Azji. Firma Creative Technology wraz z australijskim serwisem Soundbuzz.com uruchamia właśnie pierwszy, wspólny projekt tego typu w Singapurze. W kolejce czeka już Hong Kong oraz Indie.

Jedna z największych sieci barów z kawą - Starbucks - uruchomiła nowe punkty dostępowe do internetu w ponad trzech tysiącach swoich placówek w Stanach Zjednoczonych - podała agencja Reuters.

Według raportu Yankee Group - 2004 Global Broadband Subscriber Report w 2008 r. liczba abonentów szerokopasmowego dostępu do internetu sięgnie 325 mln. Najbardziej popularny, dzięki gwałtownemu wzrostowi w regionie Azji i Pacyfiku, będzie dostęp poprzez łącza DSL. Z tej usługi, według Yankee Group, korzystać będzie do końca br. 84 mln użytkowników. W 2008 r. ich liczba sięgnie 200 mln.

Jak poinformowali nas przedstawiciele Netii, firma bezpłatnie zwiększyła przepustowość łączy ADSL dla klientów usługi Net24. Obecnie pobieranie danych przez użytkownika tej usługi odbywa się z prędkością 640 kb/s, natomiast prędkość danych wysyłanych wynosi 160 kb/s. Wprowadzona zmiana nie wymaga rekonfiguracji modemu użytkownika.

Według szacunków Gartnera, światowe wydatki na usługi informatyczne wzrosły w 2003 roku o 6,3%. Wartość rynku usług informatycznych wyniosła tym samym w ub. roku 569 mld USD (rok wcześniej 536 mld USD). W swojej wstępnej ocenie wyników za ub. rok Gartner zaznacza, że na wzrost rynku miało przede wszystkim wpływ przenoszenie przez wielkie firmy amerykańskie i zachodnie swoich działów informatycznych lub ich zadań na zewnątrz organizacji i zagranicę.

Z najnowszego badania Net Track wynika, że w maju było w Polsce ponad 7,5 mln użytkowników sieci powyżej 15 roku życia. Oznacza to wzrost o ponad 300 tys. osób w porównaniu z wynikami kwietniowymi. Prawie 38% badanych korzysta z internetu codziennie, ponad połowa łączy się z siecią w domu. W zestawieniu 10 najczęściej odwiedzanych witryn nowością są serwisy operatorów mobilnych. Więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/68390.html

Portal o2.pl nie pozostał w tyle za Interią, która powiększyła dziś pojemność kont do 100 MB. Warszawska spółka zaoferowała swoim użytkownikom konta 2,5 razy większe od Interii! Od dziś można skorzystać z 250 MB skrzynki na o2.pl.

Krakowski portal jako pierwszy zdecydował się na znaczące zwiększenie parametrów skrzynek poczty elektronicznej. Począwszy od dziś użytkownicy mogą bezpłatnie skorzystać z kont o pojemności 100 MB lub odpłatnie ze skrzynki 1 GB. Zwiększyła się również maksymalna wielkość przesyłanych załączników.

Pięć krajów utrzymuje 99,68% witryn, do których odnośniki rozsyłane są w spamie – wynika z raportu Commtouch na temat spamu w I połowie br. Ponadto, chociaż spam wysyłają ludzie z ponad 167 państw, to blisko 90% niezamówionych wiadomości o charakterze reklamowym pochodzi z 10 krajów świata.

Reżyser Michael Moore, autor kontrowersyjnego filmu 'Fahrenheit 9/11', zadeklarował na spotkaniu z dziennikarzami gazety Sunday Herald, że nie ma nic przeciwko temu, by internauci kopiowali i udostępniali w Sieci jego najnowsze dzieło. "Nie zgadzam się z ideą praw autorskich - dopóki ludzie nie zarabiają na udostępnianiu mojego filmu, nie mam nic przeciwko temu procederowi" - powiedział reżyser.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, internetowy sklep muzyczny Sony - Connect, stanie dziś otworem dla Europy. Niestety, podobnie jak w przypadku iTunes Music Store, jako pierwsi zrobią w nim zakupy tylko Niemcy, Anglicy oraz Francuzi.

Z badania przeprowadzonego przez 2Wire wynika, że 56% posiadaczy szerokopasmowego internetu w USA nie wyobraża sobie dobrze spędzonych wakacji... bez możliwości posiadania dostępu do internetu. Liczba uzależnionych od Sieci ma z roku na rok wzrastać.

Pracę w będącej w stanie upadłości spółce Wirtualna Polska straciło w ostatnich dniach sześć osób. "Gazeta Wyborcza" wskazuje, że wypowiedzenia otrzymały osoby kojarzonej w prezesem portalu Markiem Borzestowskim.

W minionym roku 75 mln mieszkańców Europy Zachodniej, czyli 45,5% internetowej społeczności dokonało zakupów w internecie. Najwięcej rzeczy nabyli Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Włosi - wskazuje najnowszy raport "Western Europe B2C E-Commerce" opracowany przez firmę eMarketer.

Liczba używanych w Szwecji telefonów komórkowych przekroczyła 9,07 mln - donosi serwis The Inquirer. W informacji tej nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Szwecja ma ok. 8,98 mln mieszkańców - to zaś oznacza, że z komórek korzysta tam... 100,1% obywateli.