Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd prasy 30.01

Dobrze zapowiada się debiut pierwszego dotcomu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

GAZETA WYBORCZA

Telemonopol pokarany

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta ukarał TP S.A. rekordową grzywną w wysokości 54 mln zł za zbyt wolne, zdaniem urzędu, obniżanie cen rozmów międzymiastowych. Urząd uważa, że TP S.A. zbyt wolno reagowała na jego upomnienia i zwlekała maksymalnie z obniżkami, aby wykorzystać swoją monopolistyczną pozycję, do czasu rozpoczęcia świadczenia usług międzystrefowych przez konkurencyjnych operatorów. Stopa rentowności na rynku połączeń międzystrefowych sięga 70 proc. i przynosi TP S.A. ok. 700-800 mln USD rocznie. (s.1, 16)

Strefa centów

Blisko 300 firm notowanych na giełdzie Nasdaq przestaje spełniać wymagane kryteria i może zostać usuniętych z parkietu. Chodzi o wymóg utrzymywania ceny akcji powyżej 1 USD; wiele firm, w większości dotcomów, ma z tym kłopoty i usiłuje się ratować przez odwrotny split (łączenie akcji) i wykupywanie własnych walorów. Nasdaq co roku opuszcza 12,5 proc. notowanych spółek, ale dzieje się tak na ogół w ramach fuzji i przejęć a ponadto ubytki wyrównują debiutanci, których w minionym roku na Nasdaqu było bardzo niewielu. (s.16)

Napster za opłatą

Twórca Napstera – Hank Barry – oświadczył na forum w Davos, że użytkowanie serwisu wymiany plików MP3 zostanie w najbliższym czasie obciążone opłatą. Hank Barry ma nadzieję, że internauci mimo tego nie odwrócą się od serwisu, jednak specjaliści przypominają, że na świecie wciąż jest mnóstwo alternatywnych sposobów ściągania z Sieci największych przebojów muzycznych za darmo. (s.17)

PRAWO I GOSPODARKA

Nokia jeszcze na czele

Nokia jest niekwestionowanym liderem rynku telefonów komórkowych i ma w nim 30 proc. udział czyli dwa-trzy razy więcej niż jej najgroźniejsi konkurenci: Ericsson i Motorola. Jednak aż 70 proc. przychodów fińskiego koncernu pochodzi ze sprzedaży telefonów komórkowych, tymczasem konkurenci, chociaż mają znacznie gorsze wyniki finansowe, znaczną część swoich przychodów uzyskują z produkcji specjalistycznego sprzętu telekomunikacyjnego. Inwestorzy zaczęli się obawiać jednostronnego profilu działalności Nokii i wyprzedawali w 2000 r. jej akcje, które straciły 15 proc. wartości. Obawy pogłębia spadek tempa wzrostu rynku telefonów komórkowych. (s.7)

Bez agenta ani rusz

Na całym świecie bankowość znacznie chętniej niż branża ubezpieczeniowa przyjęła Internet jako medium kontaktów z klientem. O ile jednak na świecie bez trudu można wykupić w Sieci polisę, o tyle w Polsce jest to ciągle niemożliwe. Różne portale i serwisy oferują jak na razie tylko lepsze lub gorsze poradniki dla poszukujących polisy, ale ostatecznie i tak trzeba podpisać „papierową” umowę. Na przeszkodzie stoi nie tylko niska penetracja Internetu w Polsce i brak ustawy o podpisie elektronicznym ale także konserwatyzm ubezpieczycieli, którzy uważają, że pomoc agenta, jako doradcy, zawsze będzie klientowi niezbędna. (s.10)

Trzeci gracz w stolicy

Spółka zależna Netii Holdings – Netia Telekom Mazowsze – podpisała z TP S.A. aneks do umowy, regulujący współpracę w zakresie uruchomienia punktów styku w Warszawskiej Strefie Numeracyjnej. Dzięki temu Netia obejmie swoimi usługami lukratywny rynek stołeczny a szczególnie jego część usług dla biznesu. Zarząd Netii twierdzi, że pierwszych klientów będzie mógł przyłączyć już za kilka tygodni, jednak analitycy uważają, że stanie temu na przeszkodzie konieczność rozwiązania jeszcze kilku problemów technicznych. (s.12)

PULS BIZNESU

Vivendi powoli żegna się z BSkyB

Vivendi Universal wycofało swojego przedstawiciela z zarządu BSkyB i jest coraz bliższe znalezienia nabywcy swego, wartego 30 mld GBP, pakietu udziałów w brytyjskiej grupie medialnej. Pośród kandydatów wymienia się Liberty Media. (s.11)

Lucent wykonał sieć ATM dla Netii

Lucent Technologies zakończyło instalację pilotażowej sieci szkieletowej ATM dla Netii. Jest to pierwszy etap budowy przez Netię wielousługowej sieci szkieletowej. (s.10)

PARKIET

Kolejki po Interię

Pierwsze doniesienia z biur maklerskich przekonują, że oferta Interii spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Analitycy spodziewają się 70-80 proc. redukcji zamówień w transzy otwartej, o ile nie nastąpi przeniesieni części walorów z transzy zamkniętej.