Przegląd prasy 29.01

Sprzęt do budowy sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji będzie produkowany także w Polsce, w fabryce budowanej przez Flextronics w Specjalnej strefie ekonomicznej w Tczewie

GAZETA WYBORCZA

Wydatki spadły, prognozy dobre

Według najnowszych danych Forrester Research europejskie wydatki na reklamę spadły w niewielkim stopniu, jednak analitycy tej firmy wciąż zakładają ich tegoroczny wzrost na poziomie 70 proc. Wirtualna reklama w Europie osiągnie w tym roku wartość 1,08 mld USD, w zeszłym roku było to ok. 620 mln USD. Analitycy przewidują również, że w tym roku firmy tradycyjne będą reprezentowane w Internecie częściej niż dotychczas. (s. 25)

Paraliż na stronach

W ubiegłym tygodniu Microsoft przechodził istne piekło. Główna strona koncernu - portal MSN.com i witryna Hotmail.com były niedostępne przez prawie 24 godziny. Powodem wtorkowej awarii był błąd jednego z pracowników. Dwa dni później witryny Microsoftu znów przestały działać, tym razem z winy hakerów. (s. 26)

RZECZPOSPOLITA

Sprzęt dla UMTS będzie produkowany w Polsce

Sprzęt do budowy sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji będzie produkowany także w Polsce, w fabryce budowanej przez Flextronics w Specjalnej strefie ekonomicznej w Tczewie. Jest to polski akcent decyzji Ericssona o zaprzestaniu produkcji telefonów komórkowych. Na rozpoczętą w ub. r. inwestycję w SSE w Tczewie Flectronics przeznaczy ok. 150 mln USD, fabryka będzie zatrudniać ok. 1000 osób. Głównym wykonawcą prac budowlanych jest Polnord, a obiekt zaprojektowało Pomorskie Biuro Projektów GEL. (s. B1)

PULS BIZNESU

e-Katalyst ma wejść na giełdę w 2002 r.

W lutym 2001 r. inkubator internetowy e-Katalyst, którego 51 proc. należy do NFI Jupiter, a pozostałe walory do kadry zarządzającej, zaprezentuje swoje pierwsze projekty. Do końca roku ma być ich 10. Do połowy roku inkubator ma otrzymać od NFI Jupiter 30 mln zł., podzielonych na pięć transz. W tej chwili e-Katalyst prowadzi trzy projekty. Inkubator jest zainteresowany głównie projektami B2B oraz nowatorskimi pomysłami. Inwestuje w trzy grupy projektów: istniejące firmy, przedsięwzięcia na etapie biznesplanu oraz we własne pomysły realizowane wewnątrz firmy. Spółka e-Katalyst planuje wyjście z inwestycji po 18-24 miesiącach. (s. 6)

Advent.Intl. wycofał się z Globopolis

Fundusz inwestycyjny Advent International wycofał się z finansowania internetowego przewodnika po głównych miastach Europy, w którym ma 60 proc. udziałów. Globopolis.com grozi bankructwo. Firma zatrudnia w Europie ok. 200 osób, z czego 20 w Polsce. Większość już dostała wymówienia. W oficjalnym komunikacie spółka podała, że portal będzie działać do końca stycznia. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Rynek pełen PC-tów

Według danych firmy Dataquest liczba sprzedanych komputerów osobistych wzrosła w 2000 r. o 11,8 proc. Na rynku amerykańskim liderami sprzedaży są firmy Dell i Compaq. Wysokość sprzedaży poniżej prognoz wynika m.in. z nowych tendencji konsumentów, którzy powoli przerzucają się na urządzenia podręczne, wykorzystywanych do przeszukiwania Internetu - telefony komórkowe, organizery, palmtopy. Według IDC pod koniec roku na całym świecie bezprzewodowe będzie posiadać 600 mln osób, czyli więcej niż komputery osobiste. (s. 5)

Trwa konkurs na najlepsze witryny

Telekomunikacja Polska S.A. i tp internet zainicjowały Festiwal Witryn Internetowych - Website Festiwal. Jego ideą jest wyłonienie kilkunastu najlepszych witryn internetowych w różnych kategoriach np. e-commerce, edukacyjna, firmowa. (s. 5)