Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd prasy 26.01

Alan Greenspan ogłosił koniec okresu światowej prosperity gospodarczej, którą napędzał rozwój USA.

GAZETA WYBORCZA

Koniec boomu

Szef rezerw federalnych ogłosił, że wzrost PKB w USA jest bliski zeru. Coraz bliższa jest wizja recesji gospodarczej. Aby jej przeciwdziałać nowy prezydent George Bush pragnie wykorzystać 1,6 bln USD nadwyżki budżetowej na redukcję podatków, co może znowu „nakręcić” gospodarkę. Przeciwnicy tego projektu uważają, że może spowoduje on wyłącznie zachwianie równowagi budżetowej. Alan Greenspan popiera ten plan, ale uważa, że należy skierować nadwyżkę także na spłatę ogromnego zadłużenia publicznego w USA. (s.1)

PRAWO I GOSPODARKA

Coraz mniej debiutów

Na amerykańskim rynku pierwotnym pojawia się coraz mniej spółek z portfeli funduszów venture capital, zajmujących się handlem elektronicznym – wynika z badań amerykańskiej firmy VentureOne. W 1999 r. zadebiutowała na giełdzie 19 takich firm, w czwartym kwartale zeszłego roku natomiast ani jedna. Akcje zaoferowało w sumie 16 spółek, ale z tego tylko trzy internetowe. Mimo iż fundusze VC na pewno nie wycofają się z finansowania e-commerce, na ich wsparcie mogą liczyć raczej dostawcy rozwiązań technologicznych niż same firmy handlowe. Dla tych ostatnich kryzys na rynku pierwotnym może potrwać ok. roku. (s.5)

Expander inicjuje

Wortal finansowy Expander oferuje na swoich stronach 11 kredytów mieszkaniowych, budowlanych i hipotecznych. Na początku lutego zaproponuje także polisy ubezpieczeniowe. Wykupienie danej usługi może być na razie tylko inicjowane w serwisie z uwagi na brak ustawy o podpisie elektronicznym. (s.5)

Kolejna spółka w SiTech

Debiut giełdowy akcji MCI Management będzie miał miejsce 1 lutego – zadecydował zarząd GPW. Walory zostały zakwalifikowane do Segmentu Innowacyjnych Technologii i będą notowane w systemie ciągłym. (s.11)

Tylko czołowe portale godne uwagi

Interia, której przychody pochodzą obecnie z reklamy internetowej, będzie musiała poszukać alternatywnych źródeł zysków. Zdaniem analityków DM Penetrator godne uwagi inwestorów giełdowych są tylko walory czołowych portali. Do nich należy Interia, co należy uznać za sukces, biorąc pod uwagę, kiedy portal wystartował. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, wartość akcji Interii waha się między 28 a 32 zł i analitycy wydają rekomendację „kupuj” przy cenie 23 zł. (s.14-15)

PULS BIZNESU

Prokom chce zabrać CL paszportyzację TP S.A.

Prokom jest zainteresowany współpracą lub wykupieniem łódzkiej firmy Fast, która posiada umowy o paszportyzację, czyli ewidencję sieci telekomunikacyjnej TP S.A., w regionie krakowskim, katowickim, lubelskim, gorzowskim i rzeszowskim. Prokom może dzięki temu wejść na rynek, na którym usługi dla samej TP S.A. są szacowane na 300 mln zł. Zagrozi na nim ComputerLandowi, który był do tej pory największym dostawcą wspomnianych usług dla TP S.A. (s.5)

Softbank: na razie nie dla Prokomu

W ciągu 12 miesięcy mają się wyjaśnić zasady współpracy między czołowymi w Polsce integratorami systemów informatycznych. Do fuzji jednak na pewno nie dojdzie w tym roku. Zdaniem nowego prezesa zarządzającego Softbanku – Bohdana Garsteckiego – rynek nie przyjąłby dobrze próby tworzenia monopolu. Niejasna jest dla Softbanku sprawa kontraktu na informatyzację PKO. Mimo wcześniejszej współpracy PKO prowadzi teraz rozmowy nie z Softbankiem, ale z amerykańską firmą Alltel. Nie zapadła także decyzja o sprzedaży przez Softbank udziałów w spółce ISP Net2Net duńskiemu TeleDanmark. (s.9)

FINANCIAL TIMES

Szef [email protected] mówi: impreza skończona.

Amerykański portal ISP ogłosił redukcję obszarów działania i koncentrację na szeroko pasmowym dostępie do Internetu. Zrezygnuje natomiast ze swoich serwisów tematycznych, firm medialnych, i technologicznych. Przewiduje w związku z tym spadek dochodów z reklam w bieżącym roku.