Przegląd prasy 21.12

MSWiA chce śledzić cały ruch w polskim Internecie. Część kosztów podsłuchu mieliby ponieść providerzy.

GAZETA WYBORCZA

Światłowód: jest śledztwo

Minister sprawiedliwości Lech Kaczyński poinformował o wszczęciu śledztwa w sprawie linii telekomunikacyjnej prowadzonej wzdłuż gazociągu jamalskiego. Jest to postępowanie wyjaśniające, które ma celu ustalić, czy w ogóle popełniono przestępstwo. (s. 1)

Sieć z wielkim uchem

Resort spraw wewnętrznych chce, by wszystkie firmy świadczące w Polsce usługi dostępu do Internetu zainstalowały urządzenia do przechwytywania i podsłuchiwania transmisji danych w ich sieciach telekomunikacyjnych. W dodatku dostawcy Internetu musieliby słono za to zapłacić z własnej kieszeni. Projekt odpowiedniego rozporządzenia MSWiA skierowało już w celu konsultacji do Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Niesprecyzowane „organa uprawnione” kontrolowałyby urządzenia przechwytujące zdalnie, za pomocą łącza o przepustowości proporcjonalnej do liczby klientów danej firmy. Koszt budowy i utrzymania łącza ponosiliby providerzy. (s. 20)

Czyżby Gateway?

Czwarty na rynku pecetów w USA koncern Gateway prowadzi rozmowy z Optimusem na temat współpracy kapitałowej w dziedzinie produkcji komputerów – podał Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła. Rozmowy mają być już w stadium zaawansowanym. Inwestycja amerykańskiego koncernu miałaby wynieść kilkadziesiąt milionów dolarów. ITI Holdings, który ma kupić większościowy pakiet akcji Optimusa, twierdzi, że jest zainteresowany jedynie portalem Onet.pl, który ma zamiar wydzielić z całej grupy. (s. 23)

RZECZPOSPOLITA

Małe i średnie na giełdę

Powstał specjalny portal internetowy, który ma promować rynek kapitałowy wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Pod adresem www.e-msp.pl można znaleźć m.in. najważniejsze informacje dotyczące prawodawstwa i rynku kapitałowego w Polsce. Znajdują się tam również odsyłacze do stron internetowych firm działających na rzecz rozwoju sektora oraz słownik podstawowych pojęć dotyczących giełdy. (s. B4)

PRAWO I GOSPODARKA

Partner do ISP

TeleDanmark Internet, duński operator telekomunikacyjny, uzyskał od Softbanku wyłączność na negocjacje w sprawie inwestycji kapitałowej w należące do tej grupy spółki ISP. MultiNet, Pick Net, Polska Online, IDS, EDI i Polbox wkrótce będą zarządzane przez jeden podmiot – Net2Net, którego udziałowcem będzie TeleDanmark. Jeśli negocjacje powiodą się, transakcja zostanie sfinalizowana do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. (s. 5)

3dart.com daje grunt pod polisy

Expertia.pl to największy projekt zrealizowany w tym roku przez 3dart.com, firmę zajmującą się tworzeniem rozwiązań e-biznesowych, e-consultingiem i e-marketingiem. Serwis pozwala m.in. na porównanie ofert i zawieranie umów ubezpieczeniowych w Internecie. Na razie dotyczy to ubezpieczeń majątkowych, w przyszłości pojawią się oferty życiowe i turystyczne. Kolejnym projektem 3dart.com ma być Cyber Wawa, która zostanie uruchomiona prawdopodobnie w styczniu. Trwają też prace nad serwisem filmowym FilmWeb. (s. 5)

PULS BIZNESU

UMTS: koncesje rozdane

Rozszerzenie koncesji GSM o usługi UMTS tylko teoretycznie kończy wybór operatorów telefonii trzeciej generacji w Polsce. Niewykluczone, że w 2002 r. do dzisiejszej trójki dołączy Netia. Spółka ta już złożyła wniosek o uznanie jej za stronę w toczącym się postępowaniu administracyjnym i oczekuje powtórzenia przetargu na UMTS w 2002 r. Złożono też wniosek o wydanie Netii licencji na warunkach nie gorszych niż mieli działający operatorzy. (s. 3)

PARKIET

Internetowy impuls?

O 20,5 procent zdrożały akcje MPEC od momentu przekazania przez spółkę informacji o podpisaniu ze ZWUT/Siemens listu intencyjnego w sprawie wykorzystania jej sieci do transmisji danych. Był on potwierdzeniem zapowiedzi, że wrocławska spółka ma zamiar wykorzystać swój 50-kilometrowy kabel nie tylko do monitorowania własnej struktury, ale też do świadczenia usług dostępu do Internetu. (s. 5)

Związkowcy w sieci

Słowa „Internet” i „związki zawodowe” pojawiają się razem w dwóch przypadkach. Z jednej strony pracownicy internetowych spółek coraz częściej tworzą nieformalne grupy i zabiegają o przyjęcie do związków zawodowych, z drugiej – istniejące już tego typu organizacje wykorzystują możliwości globalnej sieci do walki o własne prawa. Pracownicy AT&T już stworzyli własną stronę, na której opowiadają się przeciwko planowanemu przez zarząd podziałowi spółki na cztery części. (s. 11)

Debiut w III kwartale 2001 r.?

Do 3,4 mln zł zostanie podniesiony kapitał akcyjny wrocławskiej firmy Internet Designers. Nastąpi to w drodze wniesienia aportem firmy Internet Designers S.C., co jest kolejnym krokiem do upublicznienia spółki. Publiczna emisję planuje się przeprowadzić w III kwartale przyszłego roku. Z publicznej emisji spółka chce uzyskać ok. 30 mln zł. (s. 11)