Przegląd prasy 21.11

Światłowód wzdłuż gazociągu jamalskiego wciąż przysparza trosk?

GAZETA WYBORCZA Jakie będą działania polskiego rządu w sprawie infostrady biegnącej wzdłuż gazociągu jamalskiego? (s.1)

Indeks giełdy NASDAQ zanotował wczoraj nowe roczne dno. Brak na razie informacji, które mogłyby odwrócić spadkowy trend. (s.22)

W dodatku „Gazeta Komputer”: strategię Intela dotyczącą procesora Pentium IV wyznaczają posunięcia największego rywala na rynku: firmy AMD, która wprowadziła w sierpniu zeszłego roku doskonały procesor Athlon (s.4)

Spółki medialne inwestują we własne portale internetowe. (s.E1)

PRAWO I GOSPODARKA Spółka Getin promuje swoje usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw, którym pomaga zastosować Internet. (s.5)

LG Petro zamierza w przyszłym roku wyodrębnić podmiot zajmujący się bankowością elektroniczną.

RZECZPOSPOLITA Koncern naftowy PKN będzie informował o hurtowych cenach paliw tylko w Internecie lub telefonicznie, przestaje natomiast drukować oficjalne komunikaty. (s.B2)

1 grudnia w Internecie wystartuje pierwsza giełda stali StalNet należąca do Stalproduktu i

. (s.B3)

7bulls.com i włoska firma telekomunikacyjna założyły konsorcjum, które weźmie udział w przetargu na UMTS w Polsce. (s.B3)

PARKIET Lycos Europe być może zainwestuje w polski portal YoYo przez wykupienie udziałów w firmie Internet Idea, która zarządza portalem. W Lycos Europe ma udziały hiszpańska Telefonika, która szykuje się do ekspansji na polski rynek telefoniczny (UMTS).

FINANCIAL TIMES Francuski sąd polecił Yahoo! zablokowanie francuskim użytkownikom dostępu do amerykańskich stron o treści faszystowskiej. Decyzja wywołała wątpliwości czy sąd ma prawo nakazać jakiekolwiek działanie poza obszarem swoje jurysdykcji.

Zła koniunktura giełdowa i liczna konkurencja do pieniędzy inwestorów spowodowała, że oferta publiczna austriackiego operatora telefonicznego Austria Telekom zostanie zrealiowana na najniższym poziomie cenowym, wyznaczonym przez widełki 9-12 euro. Ponadto do 128 mln zmniejszono liczbę oferowanych akcji (ze 140 mln)

WALL STREET JOURNAL Pod presją amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu Time Warner udostępnił dostawcy usług internetowych EarthLink swoje szybkie łącze kablowe. Time Warner czeka na zatwierdzenie fuzji z AOL i musi przekonać FTC, że to połączenie nie spowoduje monopolizacji rynku (m.in. usług internetowych).