Przegląd prasy 20.11

Iridium Satellite uratuje sieć Iridium?

GAZETA WYBORCZA Konsorcjum Iridium Satellite otrzymał zgodę sądu gospodarczego w Nowym Jorku na przejęcie majątku telefonii satelitarnej Iridium. Początkowo nowa firma będzie oferować usługi rządowi USA. (s. 22)

Amerykański rząd szykuje się do wojny z witrynami pornograficznymi – twierdzi magazyn „Wired”. Niedawno Federalna Komisja Handlu rozpoczęła akcję przeciwko firmom nielegalnie pobierającym opłaty w Internecie. Właściciele stron erotycznych obawiają się, akcja jest skierowana faktycznie przeciwko nim. (s. 25)

Nowoczesne komputery i oprogramowania coraz częściej pozwalają pracować osobom niewidomym. (s. 26)

Polski Canal Plus uruchomił swoją witrynę internetową. Główne części serwisu to działy sportowy i filmowy. (s. 28)

Przejęcie portalu Onet.pl przez ITI Holdings może być początkiem serii połączeń spółek medialnych z internetowymi. Plany utworzenia własnych portali (także razem z firmami IT) mają m.in. Agora i Polsat. (s. 31)

RZECZPOSPOLITA Szwajcaria prawdopodobnie zrezygnuje z przetargu na UMTS i przydzieli koncesje po wynegocjowaniu z zainteresowanymi odpowiedniej opłaty za licencje. (s. B2)

PRAWO I GOSPODARKA – MAGAZYN FINANSOWY Po kupnie akcji Optimusa przez ITI Holdings w Polsce powstaje koncern medialny z prawdziwego zdarzenia. Jednak inwestorzy giełdowi boja się, że na tym sojuszu stracą. (s. 11-12)

PULS BIZNESU Oparte na stałych łączach dzierżawionych, popularne na Zachodzie systemy wymiany danych typu business-to-business nie zdobyły polskiego rynku. Producenci oprogramowania twierdzą, że jest to związane ze stanem krajowej sieci telekomunikacyjnej. Niektórzy sugerują, że te rozwiązania w ogóle się nie przyjmą, ponieważ wcześniej rynek zdominują systemy oparte na Internecie. (s. 21).