Przegląd prasy 17.01

Proces budowania księgi popytu Interii obserwowany jest z dużą uwagą przez analityków i inwestorów giełdowych. Pozwoli bowiem na stwierdzenie, ile tak naprawdę jest wart rynek portali internetowych.

PRAWO I GOSPODARKA

Złamane porozumienie

Minister łączności Tomasz Szyszko poinformował, że umowa o dzierżawie i eksploatacji sieci wzdłuż gazociągu jamalskiego, jaką EuRoPol Gaz podpisał z PolGaz Telekom, złamała postanowienia umowy o budowie gazociągu, a przez to również prawo. Zespół zarekomendował rządowi przywrócenie faktycznego nadzoru administracji państwowej nad realizacją Porozumienia poprzez powołanie zespołu międzyresortowego. Rząd zaaprobował także pilną nowelizację Prawa telekomunikacyjnego w celu zabezpieczenia interesów państwa. (s. 2)

Francuzi kupią TP S.A.

Ministerstwo Skarbu Państwa oświadczyło, że France Telecom kupi 6 proc. akcji TP S.A. w ofercie publicznej, która nastąpi w maju lub czerwcu b.r., a kolejne 10 proc. do 31 lipca b.r. Według wiceministra skarbu Aldony Kameli-Sowińskiej FT zapłaci za 6 proc. akcji mniej niż wyniesie cena walorów w transzy inwestorów instytucjonalnych. Cena opcji zakupu 10 proc. akcji TP S.A. wynosi 40 zł plus wskaźnik zbliżony do wskaźnika inflacji. (s. 1)

Rynak za 2 mld

Proces budowania księgi popytu Interii obserwowany jest z dużą uwagą przez analityków i inwestorów giełdowych. Pozwoli bowiem na stwierdzenie, ile tak naprawdę jest wart rynek portali internetowych. Dotychczasowe analizy wskazują, że cały rynek wart jest ok. 2 mld zł. Obecnie przychody wypracowywane przez portale w większości pochodzą z reklam, stąd wyceny przygotowywane przez analityków opierają się na szacunkach dotyczących wartości całego rynku reklamy internetowej, a także perspektywy jej wzrostu. (s. 1)

We Francji rusza internetowy Fortis

Po uruchomieniu bankowości internetowej w Polsce belgijsko-holenderska grupa Fortis zaoferuje podobną usługę na rynku francuskim. Grupa planuje pozyskanie do końca 2005 r. 150-250 tys. klientów i udziału w rynku rzędu 5 do 10 proc. Fortis przeznaczy na inwestycję ok. 75 mln EUR. (s. 9)

PULS BIZNESU

ComArch otwiera się na partnera z branży

ComArch osiągnął w 2000 r. 8 mln zł przychodów ze sprzedaży. 6-7 proc. przychodów stanowiły kontrakty zagraniczne. Firma jest otwarta na inwestora strategicznego, poszukuje też partnera na 35 proc. akcji dla Investment Ventures. Zrezygnowała natomiast z portalu medycznego i zakupów internetowych. W październiku 2000 r. spółka obniżyła roczne prognozy finansowe z 20 na 8 mln zł zysku. Kolejne szczeble rozwoju ComArch chce zdobywać na rynkach zachodnich - głównie w Niemczech i USA. Inwestycje zagraniczne firmy mają zamknąć się kwotą 3,5 mln EUR w latach 2000-2001. (s. 5)

Gazeta.pl: jest już wersja testowa

Agora S.A. zapowiedziała uruchomienie serwisu na I kwartał 2001 r. Spółce nie udało się dotrzymać pierwszego terminu (w 2000r.). Na razie działa wersja testowa. Gazeta.pl ma pięć głównych serwisów: Życie prywatne, Praca i pieniądze, Informacje i wiedza, E-market oraz Twój Internet. Gazeta Wyborcza prezentuje wszystkie wydania regionalne, katalog stron WWW, serwis pośrednictwa pracy. Działa wyszukiwarka internetowa na licencji AltaVisty. (s. 5)