Przegląd prasy 13.11

Tylko niecałe 5 procent internautów korzysta z WAP.

RZECZPOSPOLITA Tylko jeden na 50 Brytyjczyków korzysta z dostępu do Internetu przez telefon komórkowy. Nawet wśród tych, którzy regularnie korzystają z Sieci, tylko niecałe 5 procent używa WAP. Powodem tak małej popularności mobilnego Internetu jest wolna transmisja. (s. B2)

British Telecom zamierza sprzedać swoje udziały we francuskiej telefonii komórkowej Cegetel. BT chce uzyskać ze sprzedaży swoich akcji do 8 mld funtów. Poza tym firma chce wznowić rozmowy o połączeniu z amerykańskim AT&T. (s. B4)

GAZETA WYBORCZA Po wycofaniu się Hutchinsona z przetargów na UMTS w Polsce i Szwajcarii, spółka rozważa rezygnacje z udziału w przetargu we Francji. Zdaniem analityków, może to oznaczać początek końca euforii związanej ze sprzedażą licencji na telefonię komórkową trzeciej generacji. Niewykluczone, że firmom zaczęło brakować pieniędzy na te inwestycję. (s. 24)

PULS BIZNESU Sapa Aluminium uruchamia system sprzedaży internetowej. Polska platforma handlu elektronicznego będzie pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w całym europejskim holdingu Sapa. (s. 8)

Internetia Telekom prawdopodobnie od stycznia zaproponuje klientom usługę stałego dostępu do Internetu podobną do SDI czy Ocopus, oferowanych przez TP S.A. Urządzenia ISDN, produkcji Lucenta, zapewnią przepustowość do 128 kb/s. Usługa będzie dostępna tylko dla abonentów Netii. (s. 13)

W najbliższym czasie uruchomione zostaną dwa systemy płatności rachunków przez Internet – BillBird i BillNet. Opłaty będą pobierane od wystawców rachunków. (s. 17)

Ericsson przewiduje, że w 2011 r. pojawi się system telefonii komórkowej czwartej generacji. Zapewni on transmisję danych z prędkością 100 Mb/s, możliwość przekazywania trójwymiarowych obrazów oraz będzie prostszy w obsłudze. (s. 18)

FINANCIAL TIMES Fujitsu, trzeci co do wielkości producent komputerów, zamierza powołać swoją spółkę w USA, która ma rozpocząć ekspansję na tamtejszym rynku serwerów.