Przegląd prasy 10.01

Pojawiają się kolejne "czarne scenariusze" dotyczące przyszłości telefonii komórkowej trzeciej generacji

GAZETA WYBORCZA

Chude lata

Forrester Research twierdzi, że operatorzy UMTS mogą liczyć na pierwsze zyski w 2013 r. Analitycy firmy badawczej uważają, że w swoich kalkulacjach finansowych operatorzy przeceniają popyt na nowe usługi, obliczony na wzrost zainteresowania "przenośnym Internetem", a nie doceniają wysokości nakładów jakie będą musieli ponieść na stworzenie infrastruktury technicznej i kampanie marketingowe, niezbędne dla zainteresowania klientów innowacyjną usługą. Rynek UMTS będzie, zdaniem analityków Forreseter Research, tak trudny, że 2013 r. doczekają jedynie najsilniejsze firmy: Vodafone, T-Mobile, France Telecom, BT. 104 mld USD wydatkowane na zakup licencji UMTS w Europie, to pieniądze wyrzucone w błoto - twierdzi Lars Godell z Forrester Research. (s.18)

PULS BIZNESU

Data center Prokomu ruszą już w tym roku

List intencyjny w sprawie ich utworzenia Prokom podpisał z Nortelem i TP Internet już w sierpniu zeszłego roku. Ośrodki te będą służyły komercyjnemu magazynowaniu danych i usługom ASP, w tym udostępnianiu na zasadach outsourcingu całej struktury informatycznej klientom. Projekt pochłonie na początku 30-40 mln zł a w ciągu czterech lat nawet 150 mln USD. Wedle nieoficjalnych informacji inwestycję sfinansuje gigantyczna emisja obligacji zamiennych na akcje, uplasowana na rynku londyńskim i nowojorskim. Przedstawiciele Prokomu nie potwierdzają tych domysłów. (s.5)

PRAWO I GOSPODARKA

Światłowód bez tajemnic

Prawo i Gospodarka dotarło do dokumentacji, z której wynika, że o planach wykorzystania światłowodu, układanego wzdłuż gazociągu jamalskiego rząd polski wiedział, co najmniej od czerwca ubiegłego roku. W przedstawionej wówczas dokumentacji poinformowano ministra łączności o planach ułożenie wysoko przepustowej magistrali teleinformatycznej w poprzek Polski i o planach jej późniejszego wykorzystania. (s.3)

Linus kontra Bill

Dominujący na świecie, a jednocześnie wysoce zawodny, system operacyjny Windows stał się tematem żartów i krytyki. Istnieje tendencja do wykreowania jego przeciwwagi w postaci darmowego sytemu Linux, który, przy wszystkich swoich zaletach, niestety nie stanowi platformy dla większości istniejącego oprogramowania. Innym jego mankamentem jest większa złożoność, która utrudnia jego obsługę nieinformatykom. W ostatnim czasie Intel, Hewlett-Packard i IBM podjęły współpracę, której celem jest przystosowanie Linuxa do rozwiązań informatycznych stosowanych w biznesie. (s.5)

E-gzekutor

W istniejącym serwisie www.dlugi.pl zawiera się ok. 10 transakcji kupna/sprzedaży wierzytelności w tygodniu. Serwis prowadzi, działająca na rynku pięć lat, bydgoska firma EGB Investment, która w tym czasie kupiła długi za kwotę 120 mln zł. W ofercie posiada obecnie należności 75 tys. dłużników, którymi można obracać online. Prowadzący serwis zauważają dwie tendencje pośród klientów serwisu: wykupywanie długów przez podstawione osoby i kompensowanie należności firm poprzez wzajemne nabywanie swoich długów. (s.5)

Turystyka online za 3 mld USD

Takiej sumy sięgnęły w zeszłym roku obroty w europejskiej e-turystyce a w 2003 r. może to być już 11 mld USD według prognoz firmy badawczej PhoCus Wright. Największą popularnością w tej dziedzinie cieszyły się: zakupy biletów lotniczych i kolejowych, rezerwacja pokoi hotelowych i wynajem samochodów. Liderem europejskiego rynku jest serwis Ebooker.com. (s.5)

PARKIET

10 tys. inwestorów w sieci

Do takiego poziomu wzrosła ilość rachunków inwestycyjnych obsługiwanych za pośrednictwem Internetu w biurach maklerskich. Oznacza to przyrost w ciągu ostatnich dwóch miesięcy o 2,7 tys. rachunków. Tak dobre wyniki to przede wszystkim zasługa wzrostu zainteresowania Internertem przez klientów CDM Banku Pekao, który z liczbą 300 tys. klientów w ogóle jest liderem pośród biur maklerskich. Jednak wskaźnik ilość kont/ilość klientów wygląda lepiej w przypadku banków BPH i WBK. Intensywna kampania promocyjna internetowego domu maklerskiego WoodStock jeszcze nie przełożyła się na znaczącą ilość klientów. Ostatnio podobną kampanię rozpoczął dom maklerski Banku Ochrony Środowiska. Systematycznie rośnie udział w obrocie giełdowym zleceń składanych przez Internet - w grudniu ich udział wyniósł 12%. W listopadzie 2000 r. Global Capital Partners Poland uruchomił pionierską w Polsce usługę, polegającą na zarządzaniu rachunkiem inwestycyjnym za pośrednictwem telefonu komórkowego, z której obecnie korzysta ponad 100 klientów.(s.1)