Przegląd prasy 05.12

Deutsche Bank inwestuje w sieć światłowodową w Europie Środkowej

GAZETA WYBORCZA

Kabel Deutsche Banku

Wspierana przez Deutsche Bank niemiecka spółka Infigate chce kosztem 60-80 mln marek wybudować supernowoczesną linię telekomunikacyjną z Polski do granicy Niemiec jako część własnej sieci telekomunikacyjnej w Europie Środkowej. Wykonawcą ma być Alcatel. W zeszłym tygodniu ta francuska spółka poinformowała, że podpisała kontrakt na budowę sieci telekomunikacyjnej niemieckiej firmy. W ciągu trzech lat Infigate planuje kosztem 450 mln marek połączyć Warszawę z Berlinem, Frankfurtem nad Menem, Monachium, Wiedniem, Pragą, Budapesztem i Bratysławą. W Europie Środkowej spółka położy własne łącza, w Niemczech będzie je dzierżawić od firmy Wingas, zależnej od niemieckiego Wintershalla i rosyjskiego Gazpromu. (s. 22)

MCI ogłosił cenę

Po 6 zł inwestorzy będą płacili za akcję MCI Management w publicznej ofercie. Zapisy będą przyjmowane od 13 do 15 grudnia. W transzy inwestorów indywidualnych spółka oferuje 1,3 mln akcji (w tym 600 tys. w subtranszy zamkniętej), a w puli dla instytucji – 2,5 mln papierów (z tego 1,8 mln walorów w subtranszy kierowanej). (s. 24)

Internet Polsatu

W ofercie platformy Polsat 2 Cyfrowy, satelitarnej telewizji Zygmunta Solorza, pojawi się niebawem kolejna usługa – dostęp do Internetu przez dekoder cyfrowy. (s. 24)

RZECZPOSPOLITA

Co zrobi minister

Netia nie wyklucza, że zaskarży przetarg na telefonię komórkową trzeciej generacji. O takiej ewentualności od kilku dni mówią szefowie operatorów GSM, których firmy w sobotę złożyły oferty na UMTS. Aby tego uniknąć minister łączności powinien unieważnić przetarg. „Od chwili, gdy poinformowaliśmy o wycofaniu się z przetargu, dokumentacja była dwa razy zmieniana. Zmiany były istotne” – mówi Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii. Spółka ta zrezygnowała z przetargu na dwa dni przed wprowadzeniem zmian przez ministerstwo łączności. Teraz mówi się, że resort powinien unieważnić przetarg by uniknąć procesów sądowych z firmami, które zrezygnowały z ubiegania się o koncesje mając na względzie zasady, które zostały zmienione przed złożeniem ofert. (s. B2)

PRAWO I GOSPODARKA

BRE włączony do platformy

Optimus i BRE Bank podpisały umowę o założeniu spółki akcyjnej, która zajmie się utworzeniem, obsługą i utrzymaniem elektronicznej platformy usług typu business-to-business. Nowa firma będzie wykorzystywać rozwiązania dostarczone przez Commerce One, z którą podpisał pod koniec września umowę licencyjną i serwisową na oprogramowanie służące do budowy platform handlu elektronicznego. Kapitał założycielski nowego podmiotu wyniesie 5 mln dolarów, do końca lutego zostanie podniesiony do 10 mln dolarów. Udziały o wartości 1 mln dolarów obejmie Commerce One. BRE Bank zamierza podłączyć do tworzonej platformy swój system transakcji elektronicznnych. (s. 5)

Spór nie tylko o metodę

Popularność serwisu czy portalu najłatwiej zmierzyć liczbą jego użytkowników. Na nią zwracają uwagę reklamodawcy i inwestorzy. Problem polega na tym, że stosowane są dwie różne metody badania tego rynku. Właściciele serwisów internetowych mierzą liczbę pojedynczych zalogowań na ich serwerze. Natomiast firmy badające rynek posługują się tradycyjnymi metodami badania opinii społecznej na podstawie grupy reprezentatywnej. Choć od kilku lat różne formy starają się wypracować jednolite standardy pomiaru popularności serwisów, zdaniem analityków, takie porozumienie jest niemożliwe. (s. 5)

Rachunek przez Internet

Pioneer Powszechne Towarzystwo Emerytalne uruchomiło serwis internetowy Pioneer NET, pozwalający członkom funduszu emerytalnego na sprawdzanie drogą elektroniczną stanu swojego rachunku w OFE. Po wejściu na stronę PTE i zalogowaniu się, klient może sprawdzić historię operacji na danym rachunku, terminy i wartości wpłaconych składek oraz wysokość ewentualnych odsetek za opóźnienia w przesyłaniu składek z ZUS. Serwis umożliwia także wydrukowanie wyciągu z rachunku lub wykonanie na swoim komputerze kopii rachunku w postaci pliku MS Excel. PTE zapewnia, że wszystkie przesyłane dane są szyfrowane. Dostęp do serwisu jest możliwy po jednorazowej aktywacji, którą można uruchomić telefonicznie w ciągu jednego dnia. (s. 11)

PULS BIZNESU

MCI chce kupić dwie spółki internetowe

MCI Management zainwestuje wkrótce w dwie kolejne spółki internetowe. Wiadomo już też, że nie dojdzie do zapowiadanej inwestycji w 4Pi Analyst. Nowymi podmiotami w portfelu tego funduszu venture capital będą natomiast serwis e-ommerce usług turystycznych i firma produkująca oprogramowanie do tworzenia portali. Do inwestycji może dojść jeszcze w grudniu lub na początku stycznia. Wkrótce MCI także chce pozyskać kapitał na dofinansowanie serwisu ekonomicznego Bankier.pl. Zdaniem analityków, gdyby w ten serwis zainwestował Elektrim mogłoby to zostać źle odebrane przez rynek Natomiast do inwestycji w 4Pi Analyst nie dojdzie, ponieważ MCI już wcześniej wyłożył 2,5 mln złotych na inną firmę konsultingową Process 4e. (s. 3)

Sieć wspiera sprzedaż nieruchomości

Nieruchomość można nabyć nie tylko za pośrednictwem agencji, ale także przez Internet. Jednak niewielka jeszcze popularność tego medium powoduje, że agencje i osoby prywatne z rezerwą podchodzą do zamieszczania tam swoich ogłoszeń. Bardziej chętni od polskich firm są pośrednicy zachodni. Tymczasem już 70 procent klientów przegląda oferty w Internecie. Specjaliści są zdania, że internetowe ogłoszenia nie stanowią żadnego zagrożenie dla tradycyjnych pośredników, a nawet ułatwiają pracę – dzięki Internetowi potencjalni klienci zaoszczędzają czas i mają dostęp do ofert z całego kraju. (s. 16-17).