Przegląd prasy 04.12

Tylko trzy polskie firmy złożyły oferty przetragowe na UMTS.

GAZETA WYBORCZA Tylko polscy operatorzy sieci GSM złożyli oferty przetargowe na budowę sieci UMTS w Polsce. Ale nawet oni zwlekali niemal do ostatniej chwili. „Miał być przetarg stulecia, wyszła klapa stulecia” – komentuje dziennik. W sytuacji, gdy oferty złożyło mniej chętnych niż planowano, niewykluczone jest unieważnienie przetargu przez resort łączności. (s. 1, 19)

W Wielkiej Brytanii powstał projekt stworzenia gigantycznej bazy danych, w której przez siedem lat byłyby przechowywane zapisy wszystkich połączeń telefonicznych i internetowych mieszkańców Królestwa. Organizatorami przedsięwzięcia mają być wywiad, kontrwywiad, służby celne i policja. (s. 9)

Interaktywną telewizję ma co setne gospodarstwo domowe w USA – głoszą wyniki badań Forrester Research. Przewiduje się, że za cztery lata usługa ta pojawi się w prawie 20 milionach domów. (s. 26)

Internetowy dział Playboy Enterprises będzie współpracował z portalem Lycos. Obie firmy planuje wspólne uruchomienie nowych serwisów, przeznaczonych dla młodych mężczyzn. Według planów, inwestycje tylko w serwis Plyboy.com w tym roku wyniosą 25 mln dolarów. (s. 28)

Naił Murzachanów, szef jednego z lokalnych providerów w Rosji, odmówił zainstalowania sprzętu przeglądającego pocztę elektroniczną klientów. Nie wystraszył się gróźb władz i służb specjalnych, a nawet pozwał do sądu ministerstwo łączności, nakazujące mu szpiegować własnych klientów. Resort wycofał się ze sporu, ale wątpliwe, żeby wielu przedsiębiorców poszło w ślady Murzachanowa. (s. 29)

RZECZPOSPOLITA Czeskie władze szacują, że zyski z przetargu na UMTS będą niższe niż zakładano. Przyczyna jest wydanie zbyt dużych pieniędzy przez zachodnie firmy w pierwszych przetargach w Zachodniej Europie. (s. B2)

Japoński operator telefonii bezprzewodowej NTT DoCoMo wszedł na rynek amerykański. Korporacja kupiła 16 procent udziałów w spółce ATT Wireless za 9,8 mld dolarów. (s. B4)

PULS BIZNESU Wygląda na to, że minie sporo czasu, zanim polscy menedżerowie przekonają się do outsourcingu informatycznego. Tymczasem te nieliczne firmy, korzystające z tego typu usług, wyrażają się o nich w samych superlatywach. (s. 12-13)

Przedstawiciele firm zajmujących się prognozują rychły wzrost zapotrzebowania na ich usługi w Polsce. Zagraniczna konkurencja może jednak spowodować, że niektóre krajowe firmy zrezygnują z tego rodzaju działalności. (s. 15)

PARKIET W pierwszym półroczu 2001 r. zamierza zainwestować 39 mln złotych – wynika z raportu skonsolidowanego spółki. FIrma zapowiada również, że po zamknięciu transakcji z ITI i dokonaniu podziału przez wydzielenie powstaną dwie spółki – Optimus Portal (czyli Onet) i Optimus Technologie, który docelowo powróci do nazwy Optimus. W pierwszej połowie tego roku holding nowosądeckiej firmy zanotował 16 085 tys. zł straty. Dla porównania, strata spółki-matki w tym okresie wyniosła 15 467 tys. złotych.

FINANCIAL TIMES Pięć zachodnich firm zamierza wziąć udział w zapowiedzianych na 15 grudnia przetargu na drugą koncesję GSM w Bułgarii. Początkowa cena licencji wynosi 40 mln dolarów, ale szacuje się, że ostatecznie opłata wyniesie ok. 100 mln dolarów.