Przegląd prasy

T-Online ma kłopoty finansowe.

GAZETA WYBORCZA Dealerzy samochodowi doceniają Internet jako kanał dystrybucji. W USA powstaje pierwsza na świecie sieć spółek dealerskich, która będzie sprzedawała samochody Forda. Podobne przedsięwzięcie chcą zrealizować dealerzy General Motors. (s.22)

Europa, choć jest w tyle za Ameryką pod względem rozwoju Internetu, wyprzedza ją w dziedzinie telewizji interaktywnej. Trwają także zaawansowane prace nad uruchomieniem dostępu do Internetu przez telewizor wyposażony w specjalny dekoder. Na początku przyszłego roku taką usługę chce zaoferować Canal +. (s. 26-27)

PULS BIZNESU Wirtualne sklepy w Polsce funkcjonują najczęściej jako dodatkowa działalność tradycyjnej placówki. Handel w Internecie na razie nie przynosi zysków, a ubiegłoroczna strata wszystkich internetowych handlowców wyniosła 90 mln zł. Sprzedawcy widzą przyczynę swoich niepowodzeń przede wszystkim w zbyt drogim dostępie do sieci oraz wysokich kosztach płatności przez Internet. Handlowcy jednak szacują, że już niedługo takie sklepy zaczną przynosić zyski. (s. 9)

Polskie portale zarabiają na handlu elektronicznym faktycznie go nie prowadząc. Portale umieszczają na swoich stronach odnośniki do firm zewnętrznych, które faktycznie utrzymują sklep, pobierając tylko za to stosowna opłatę miesięczną i prowizję od transakcji. Jedynym portalem, który stworzył własny serwis handlowy, jest Wirtualna Polska. (s.10)

RZECZPOSPOLITA Wśród analityków krążą pogłoski, że niemiecka spółka internetowa T-Online (należy do Deutsche Telecom) ma problemy finansowe. Powodem była rezygnacja prezesa Wolfganga Keuntje. W tym tygodniu spółka po raz pierwszy przedstawi swój raport finansowy. Na giełdę trafiła w kwietniu tego roku. Deutsche Telecom zaoferował 10 proc. jej akcji, co przyniosło ok. 3 mld dolarów. Pieniądze miały być przeznaczone na zakup europejskich providerów (m.in. Freeserve, największego w Wielkiej Brytanii). (s.B4)

WALL STREET JOURNAL Amazon.com, największy na świecie, renegocjuje umowy ze swoimi partnerami. Amazon zainwestował w spółki stowarzyszone miliony dolarów oraz aktywnie je promował na swoich stronach. Tymczasem wpływy ze współpracy okazały się znacznie mniejsze od zapowiedzianych. Przykładem jest Living.com, w który zainwestowano 10 mln dolarów, spodziewano się natomiast zarobić 145 mln USD przez najbliższe pięć lat. Spółka właśnie upadła, zaś Amazon nie dostał ani centa z planowanych przychodów.

FINANCIAL TIMES Freeserve, największy brytyjski provider, zamierza wyjść z londyńskiej giełdy po ogłoszeniu najbliższego raportu kwartalnego. Spółka była największą z dotychczasowych firm nowych technologii notowanych na londyńskim parkiecie.