Przegląd Tygodnia 24.11-28.11

W 2005 r. wydatki na e-reklamę wyniosą w Europie miliard euro. W minionym roku zmalało tempo przyrostu nowych internautów. TP S.A. została ukarana przez UOKiK za podwyżkę cen za ISDN. Rząd zaprzestał starań związanych z obniżeniem kosztów usług internetowych w Polsce. Polepsza się kondycja serwisów online. Użytkownicy coraz częściej płacą za treści w Internecie.

Chociaż udział reklamy internetowej w całym rynku reklamowym jest niewielki, to i tak Internet jest w tej chwili najbardziej dynamicznym i najlepiej rozwijającym się medium – twierdzą analitycy Forrester Research. Według ich prognoz, w 2005 roku wydatki na e-reklamę wyniosą miliard euro.

Kanadyjskie stowarzyszenie SOCAN (reprezentujące artystów i autorów piosenek) zamierza w przyszłym tygodniu skierować do tamtejszego Sądu Najwyższego prośbę o zmuszenie dostawców usług internetowych do płacenia tantiem za muzykę nielegalnie kopiowaną za pośrednictwem Internetu.

W minionym roku w porównaniu z 2001 r. tempo przyrostu liczby osób korzystających z Internetu lekko zmalało. Pod względem ilości internautów wciąż prym wiodą Amerykanie. Na drugim miejscu znajdują się Chiny, a na trzecim Japonia. Polska w rankingu znajduje się w „ogonie” – wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61483.html

W sądzie po raz kolejny pojawi się Jon Johansen, zwany również „DVD Jonem”, który stworzył i rozpowszechnił program służący do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD. Norwescy oskarżyciele zapowiadają, że tym razem uda im się skazać Johansena za naruszanie praw autorskich – podała agencja Reuters.

Minione trzy kwartały okazały się dla internetowej branży wydawniczej w USA bardzo korzystne. Z raportu opublikowanego przez Online Publishers Association wynika, że przez 9 miesięcy br. nastąpił wzrost w przychodach z e-reklamy o ponad jedną trzecią w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Klarują się plany HP związane ze stworzeniem sieci hot-spotów. Już 10 grudnia w Warszawie zostanie uruchomiony pierwszy z punktów dostępowych jakie HP przygotowuje we współpracy z siecią Coffee Heaven.

Rynek reklamy ma się coraz lepiej. W trzecim kwartale br. nastąpił kolejny wzrost wydatków na promocję. Według analityków z Nielsen Monitor-Plus, którzy badają rynek amerykański, minione trzy miesiące upłynęły pod znakiem 5,7% wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spór pomiędzy operatorem serwisu Allegro.pl, spółką QXL Poland, a jej byłym głównym udziałowcem, wkroczył w kolejną fazę. Poznańska prokuratura wstępnie postawiła zarzuty członkowi zarządu QXL Poland w związku z niekorzystnym rozporządzeniem mieniem spółki QXL Ricardo.

"Wprowadzenie przez Telekomunikację Polską S.A. zmian do umów o świadczenie usług ISDN jest bezprawnym nadużyciem przez spółkę pozycji dominującej na rynku" – uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Operator nie będzie mógł podwyższyć cen usług ISDN. Ma ponadto zapłacić 7 mln zł kary. Decyzja UOKiK ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Liczba osób, korzystających z legalnych serwisów, umożliwiających odpłatne pobieranie muzyki z sieci, gwałtownie wzrosła w ciągu pierwszej połowy br. - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Ipsos-Insight.

Hiszpańska policja aresztowała 23-letniego mieszkańca Madrytu, podejrzewanego o stworzenie i wprowadzenie do Sieci robaka Raleka, rozprzestrzeniającego się w podobny sposób jak osławiony Blaster.

Internetowa wersja dziennika "Rzeczpospolita" będzie miała nowy system archiwum oraz zmieniony kształt portalu. Projekt wykona i wdroży firma empolis Polska. System oparty będzie na gigantycznej bazie wiedzy.

Do tej pory nasz rząd nie wywalczył żadnych zmian w sprawie planowanej podwyżki VAT-u na Internet. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji nie wie, jak rozwiązać zaistniałą sytuację. Zaprzestano nawet prowadzenia rozmów z Telekomunikacją Polską w sprawie obniżenia kosztów połączeń. Czy kwestia wysokich cen za Internet już przestała nasz rząd interesować? Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61401.html

Ponad połowa spamu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, na drugim miejscu zalazły się Chiny, a za nimi Wielka Brytania. Przed Świętami Bożego Narodzenia zaleje nas jeszcze większa fala niezamówionych wiadomości niż dotychczas. Spamerzy już przygotowują się na tę okoliczność – wskazują analitycy zebrani na konferencji Narodów Zjednoczonych.

Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Online (OPA Europe) przedstawiło swoje prognozy dotyczące internetowego rynku wydawniczego. Właściciele serwisów online mogą odetchnąć z ulgą – w przyszłym roku spodziewany jest 15% wzrost w przychodach z tytułu e-reklamy. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61388.html

Drenaż mózgów z krajów Unii Europejskiej rośnie, podczas gdy wydatki na badania i rozwoj są najniższe w historii. Firmy europejskie chcą inwestować w B+R, ale w Stanach Zjednoczonych - to smutne ustalenia nowych raportów Komisji Europejskiej.

Papierową gazetę coraz częściej zastępujemy elektronicznymi serwisami informacyjnymi – wskazują badania przeprowadzone przez Online Publishers Association.

Krótsze wiadomości, więcej obrazu i dźwięku – takie zmiany w formacie informacji publikowanych online przedstawili uczestnicy konferencji przygotowanej przez Online News Association. Największy wpływ na kształt prezentowanych wiadomości będzie miało upowszechnienie się łączy szerokopasmowych, dzięki którym użytkownicy będą mogli bez problemu pobierać pliki multimedialne – wskazuje szef New York Times Digital. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61328.html

W naszym kraju wprowadzono przepisy unijne dotyczące prowadzenia działalności handlowej za pośrednictwem Internetu – podała Polska Agencja Prasowa. Znaleźliśmy się w gronie pięciu państw przystępujących do UE, które spełniły warunek dostosowania się do dyrektywy w zakresie e-handlu.

Wydatki Amerykanów na dostęp do treści publikowanych w Internecie sięgną w br. 1,4 mld USD - co oznacza ponad 10-proc. wzrost w stosunku do wydatków z 2002 roku, stwierdza raport eMarketera. W 2005 roku treści w Sieci zakupi 35,8 mln amerykańskich internautów.