Przegląd Tygodnia 08.09-12.09

W Polsce powstać ma sklep internetowy, z którego odpłatnie będzie można pobrać pliki muzyczne. Można rejestrować domeny z polskimi znakami. W rejonie EMEA wyraźnie wzrasta popularność telefonów komórkowych wyposażonych w aparaty cyfrowe. RIAA zawarło ugodę z pierwszym oskarżonym przez stowarzyszenie użytkownikiem P2P.

mBank uruchomił mKioski – miejsca, gdzie klienci banku mogą poprzez Internet uzyskać dostęp do swoich rachunków i pieniądze z bankomatu. Jak na razie takie punkty działają w jedynie w Łodzi, Krakowie i Częstochowie.

Serwis Praca portalu Gazeta.pl uruchomił kolejną edycję Internetowej Listy Płac, która obejmuje zestawienie zarobków Polaków w różnych branżach.

ComScore Media Metrix zaprezentowało narzędzie do pomiaru efektywności reklamy internetowej, które umożliwia użytkownikowi analizę kampanii reklamowej na podstawie zdefiniowanych przez niego parametrów. Podstawę wyliczeń stanowić będzie zgromadzony przez CMM panel użytkowników Internetu.

Firma Toshiba zamierza uruchomić bezprzewodowe punkty dostępu do Internetu w 72 klubach piłkarskich w Wielkiej Brytanii. Pierwszy, testowy hot spot pojawi się w Reading.

France Telecom rozpoczął skup akcji operatora telefonii komórkowej Orange. FT ma zamiar wydać 7,0 mld euro za udziały pozostające w rękach mniejszościowych akcjonariuszy. Oferta operatora potrwa do 7 października.

Portal Interia.pl oraz Telewizja Polsat poinformowały o rozpoczęciu współpracy nad multimedialnymi przedsięwzięciami z wykorzystaniem Internetu.

Chińskie Stowarzyszenie Internetowe wypowiedziało wojnę spamerom. Organizacja zamierza wyeliminować plagę niechcianych wiadomości, blokując listy przychodzące ze 127 serwerów, które rozstały rozpoznane jako źródła spamu.

Można rejestrować domeny z polskimi znakami diaktrycznymi zgodnie ze standardem kodowania przyjętym przez IETF. Naczelna Akademicka Sieć Komputerowa ogłosiła oficjalną premierę tych usług podczas Krajowego Sympozjum Telekomunikacyjnego w Bydgoszczy.

Przedstawiciele organizacji P2P United, zrzeszającej operatorów sieci bezpośredniej wymiany plików, poinformowali, że są gotowi zwrócić rodzicom Brianny Lahary 2 tys. USD. Taką kwotę zapłacić musieli rodzice dwunastolatki stowarzyszeniu RIAA za odstąpienie od procesu sądowego.

W ramach współpracy BBC i operatora telekomunikacyjnego Vodafone, miłośnicy brytyjskiej komedii "Hotel Zacisze" będą mogli pobrać fragmenty ulubionego serialu, przygotowane specjalnie dla użytkowników telefonów komórkowych.

Jeden z najpoczytniejszych ostatnio blogów – iracki pamiętnik wojenny autora podpisującego się pseudonimem Salam Pax został wydany w formie książki. Wydawca jest zdania, że zapiski pokażą prawdziwe oblicze konfliktu, który najbardziej dotknął ludność cywilną.

W rejonie EMEA wyraźnie wzrasta popularność telefonów komórkowych wyposażonych w aparaty cyfrowe - donosi raport brytyjskiej firmy Canalys.com.

W Bydgoszczy miało miejsce dziewiętnaste Krajowe Sympozjum Telekomunikacyjne. W tym roku w imprezie wzięło udział ponad 80 wystawców. KST oprócz prezentacji oferty rozwiązań telekomunikacyjnych jest jak zwykle miejscem licznych debat i branżowych seminariów.

Znany haker – Adrian Lamo – oddał się w ręce FBI. Policja poszukiwała go za dokonanie włamania na strony internetowe gazety New York Times w lutym 2002 roku.

America Online podpisała umowę z Reuters Group, w ramach której obie firmy połączą swoje usługi związane z oprogramowaniem do komunikacji internetowej. Tym samym użytkownicy komunikatora agencji Reuters będą mogli rozmawiać z posiadaczami oprogramowania AOL IM oraz ICQ.

Użytkownicy sieci P2P, przez wytwórnie nagraniowe uznawani z reguły za piratów, kupują więcej legalnych płyt CD, niż inny konsumenci - wynika z raportu opublikowanego przez firmę analityczną Music Programming Ltd. Co więcej, eksperci wskazują na ścisły związek między tymi dwoma faktami - ich zdaniem wielu internautów przed kupieniem płyty "sprawdza" ją, pobierając piosenki z Internetu.

Wielka Brytania ma być następnym europejskim krajem, który, podobnie jak Włochy, wprowadzi surowe kary za przesyłanie spamu. Jedna z przedstawicielek Parlamentu Europejskiego proponuje nawet kary więzienia. Czy w Polsce też będą ścigać spamerów? Więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/news.asp?id=58893

Stowarzyszenie RIAA poinformowała o zawarciu ugody z pierwszym z 261 użytkowników sieci P2P, pozwanych za nielegalna kopiowanie muzyki. Złowrogim piratem okazała się 12-letnia Brianna Lahara. Na mocy ugody jej matka zapłaci stowarzyszeniu 2 tys. USD, a przedstawiciele RIAA odstąpią od zarzutów.

Zapotrzebowanie na reklamę internetową wzrasta, co związane jest m.in. z ogólną poprawą na rynku reklamowym – wynika z sondażu przeprowadzonego przez MediaPost i InsightExpress wśród kupujących i planujących kampanie reklamowe.

Przedstawiciele koncernu Apple poinformowali, że z serwisu muzycznego iTunes Music Store pobrano od chwili jego uruchomienia w maju tego roku ponad 10 mln utworów. Firma wprowadza również na rynek nową wersję iPoda - jedynego przenośnego odtwarzacza audio, za pośrednictwem którego można odsłuchiwać nagrania pobrane z iTunes.

Sieć ma już wkrótce stać się wymarzoną krainą szczęścia dla polskich melomanów. Jak udało się nam ustalić, niedługo pojawią się krajowe sklepy muzyczne, skąd odpłatnie będzie można pobrać ulubione utwory. Rozmowy między wytwórniami trwają. Portale deklarują, że też będą zmierzać do popularyzacji muzyki online. Więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/news.asp?id=58846

Związek Banków Polskich razem z operatorami telekomunikacyjnymi rozpoczął promowanie usługi "Polecenie Zapłaty", dzięki której możliwe jest regulowanie zobowiązań płatniczych bez wychodzenia z domu.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Federalnej Komisji Handlu (FTC), w ciągu ostatnich pięciu lat, łącznie 27,3 mln Amerykanów padło ofiarą kradzieży tożsamości. Znacznie dotkliwsze straty finansowe wynikają z zakładania nowych rachunków, czy wynajmowania domów w imieniu ofiary, niż z pasywnego pasożytowania w oparciu o skradzione uprawnienia.

W bieżącym roku ponad jedną piątą budżetów firm na cele IT stanowić będą wydatki na inicjatywy związane z e-biznesem.

W ubiegły piątek pojawił się w Sieci brytyjski thriller "This is Not a Love Song", którego premiera odbyła się w Internecie.

Internetowe kanały dystrybucyjne plików muzycznych i filmowych zastąpią fizyczne nośniki takie jak CD i DVD – wynika z ostatniego raportu Forrester Research. Więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/news.asp?id=58800

Amerykański rząd zastanawia się nad uchwaleniem specjalnych wymogów cyberbezpieczeństwa, które musiałyby spełniać wszystkie krajowe firmy prywatne. Pierwszym z nakazów ma być przesyłanie odpowiednim instytucjom okresowych raportów na temat własnej polityki bezpieczeństwa.