Przegląd Prasy 04.10

PolCard będzie autoryzował karty kredytowe on-line.

GAZETA WYBORCZA Wirtualna Polska uruchomiła w swoim sklepie internetowym stworzony przez PolCard system bezpiecznej autoryzacji on-line kart kredytowych. To pierwszy duży polski serwis, który wdrożył to rozwiązanie pozwalające - jak zapewniają jego twórcy - na pełną poufność przekazywanych danych o kartach płatniczych. Istotą systemu jest przekierowanie klienta sklepu na specjalne strony autoryzacyjne PolCardu, na których wprowadza swoje dane, sprawdzane automatycznie przez system, następnie przesyła je do sklepu z informacją o akceptacji. Cała operacja ma teraz trwać kilkanaście sekund. (s. 29)

Ministerstwo Łączności zdecydowało się na obniżenie ceny koncesji na UMTS, telefonię komórkową trzeciej generacji. Zainteresowana firma może ją mieć już za 650 mln euro, czyli o 100 mln euro mniej, niż wcześniej zakładano. Cena ma być teraz uzależniona od wielkości sprzedanego konkretnym operatorom pasma częstotliwości - im szersze pasmo tym więcej firma będzie musiała zapłacić. (s. 24)

PULS BIZNESU Zdaniem analityków wejście na giełdę firm zajmujących się głównie działalnością w Internecie, w tym portali, z których o takim zamiarze poinformowała Interia.pl, jest spóźnione. „Moment upublicznienia Interii nie jest najlepszy i spóźniony o co najmniej kilka miesięcy. (...)Na świecie mamy teraz do czynienia z rzeczywistą korektą i przeceną spółek internetowych” twierdzi doradca inwestycyjny CA IB AM Grzegorz Cimochowski. Zdaniem niektórych specjalistów, w Polsce sytuacja różni się jednak od trendów światowych, gdyż istnieje głód spółek z sektora IT, w związku z czym oferta Interii powinna cieszyć się zainteresowaniem inwestorów. (s. 15)

PRAWO I GOSPODARKA Nowa strategia korporacji IBM została przedstawiona wczoraj w różnych częściach naszego globu. Oparta została na nowej technologii, nowych cenach i nowym sposobie prowadzenia interesów. (s. 5)