Przegląd Prasy 02.10

Ruszył portal rynku pracy

GAZETA WYBORCZA Portal rynku pracy Pracuj.pl ogłosił swój oficjalny start. Jego twórcy zapowiadają, że przedsięwzięcie nie będzie serwisem z ofertami pracy, lecz raczej wyspecjalizowanym portalem informacyjnym (s. 21).

Według badań przeprowadzonych przez instytut ARC Rynek i Opinia dostęp do Internetu ma niecałe 14 procent Polek, jednak korzysta z niego zaledwie 5,8 procent. Z badań wynika, że z Internetu korzystają młode, dobrze wykształcone kobiety, studiujące, pracujące lub prowadzące działalność gospodarczą, mieszkanki większych miast. Co ciekawe, 64,1 procent polskich Internautek nie ma konta poczty elektronicznej, co może być spowodowane głównie tym, że większość Internutek to uczennice i studentki, korzystające z Internetu w szkole lub na uczelni. (s.26)

PULS BIZNESU Korkonet.pl liczy, ze wkrótce sfinalizuje rozmowy z inwestorem finansowym. Pomysł na monitorowanie najbardziej strategicznych miejsc w polskich miastach okazał się na tyle chwytliwy, ze może zostać przeniesiony do innych krajów Europy. (s. 8)

Jak twierdzą przedstawiciele portali, uruchomienie serwisów olimpijskich w Internecie było opłacalnym przedsięwzięciem. Chcąc wykorzystać zainteresowanie igrzyskami, planują przedłużenie ich działalności.

(s. 12)

PRAWO I GOSPODARKA Dekoniunktura na amerykańskim rynku komputerowym nie wpłynie silnie na kondycję polskich firm. Nasz rynek nie jest tak nasycony nowoczesnymi technologiami i ciągle jest na nie duże zapotrzebowanie, uważają menadżerowie polskich przedsiębiorstw informatycznych. Polskie spółki z branży IT, mimo słabych wyników w pierwszym półroczu, optymistycznie oceniają możliwość realizacji prognoz sprzedaży. (s.1)

Spółka zależna Elektrimu - VPN Service - podpisała z Ericssonem umowę o budowę sieci rozległej, pisze Prawo i Gospodarka. Kilka dni wcześniej inna firma grupy, Inter-Net Polska, poinformowała o budowie ogólnopolskiej sieci optycznej Teranet. Według cytowanego przez gazetę analityka DM BIG BG, Elektrim przyśpiesza swoją strategię wejścia w bardziej perspektywiczny rynek internetu i przesyłu danych, i należy spodziewać się zintensyfikowania inwestycji w ten segment pod koniec tego roku. (s.11)

WALL STREET JOURNAL NTT DoCoMo i America Online oficjalnie potwierdziły współpracę dotyczącą rozwoju serwisów Internetowych, które będą dostępne zarówno przez komputery osobiste, a także telefony komórkowe. DoCoMo zamierza zainwestować 100 mln dolarów w japoński oddział AOL.