Provider numer dwa w Europie

Trwa proces połączenia włoskiego Tiscali z holenderskim World Online. Fuzja ma wartość 4 mld dolarów. W jej wyniku powstanie drugi co do wielkości w Europie dostawca usług internetowych.

Tiscali nabyło wczoraj 96% akcji holenderskiej firmy World Online za 4 mld USD od jej akcjonariuszy w drodze publicznego wezwania. Cenę ustalono na podstawie średniego kursu akcji World Online z ostatnich 10 dni. Tiscali rozliczy się ze sprzedającymi, przekazując 0,4891 swojej akcji za jedną akcję World Online, nie później niż do 2 stycznia 2000 r.

Ta transakcja jest pierwszym krokiem do połączenia obu firm. Nowy, połączony provider pod względem liczby zarejestrowanych użytkowników będzie ustępował w Europie tylko niemieckiemu T-Online. Tiscali poinformowało w zeszłym tygodniu, że aby zmniejszyć jeszcze ten dystans myśli o kolejnych przejęciach.

Inwestorzy, obawiając się wysokich kosztów, jakie będzie musiało ponieść Tiscali, wyprzedawali od września (kiedy ogłoszono plan przejęcia) akcje włoskiego dostawcy usług internetowych. Straciły one od tego czasu 40% wartości. Tracił zresztą cały europejski indeks firm ISP. Potaniały także o 25% akcje World Online, co dla Tiscali stanowiło korzystną okoliczność.