Prokom Software obsługuje wybory w Polsce

Krajowe Biuro Wyborcze powierzyło spółce Prokom Software obsługę informatyczną wyborów samorządowych. Elektroniczne przetwarzanie danych, po raz pierwszy zastosowane w Polsce na taką skalę, będzie się odbywać na poziomie wybranych obwodów wyborczych, tam gdzie wyborcy oddają swoje głosy. Pozwoli to na skrócenie czasu oczekiwania na ostateczne wyniki z ok. dwóch tygodni do kilku dni.

Krajowe Biuro Wyborcze we współpracy z Prokomem stworzyło system informatyczny obsługujący wybory. Zastosowanie go już na poziomie komisji obwodowych oraz wprowadzanie danych do systemu poprzez trzytysięczną grupę pracowników samorządowych pozwoli sprawdzić mechanizm, który mógłby być wdrożony na szeroką skalę przy organizacji kolejnych wyborów, w tym referendum akcesyjnego do Unii Europejskiej.

Ponad 10% z ponad 25 tys. obwodowych komisji wyborczych będzie podczas wyborów samorządowych wyposażonych w komputer PC z modemem oraz stworzonym przez Prokom Software oprogramowaniem. Dane z protokołów obwodowych komisji wyborczych będą przesłane drogą elektroniczną do centralnej bazy danych Krajowego Biura Wyborczego. Ma to znacznie skrócić czas oczekiwania na ostateczne wyniki wyborów.

Ponadto komisarze wyborczy po raz pierwszy potwierdzą wyniki wyborów za pomocą podpisu elektronicznego. Wyniki głosowania po raz pierwszy będą publikowane na stronach internetowych PKW: www.pkw.gov.pl