Prezentacja technologii WiMax

Intel zademonstrował na zeszłotygodniowych targach Interop (Las Vegas) możliwości technologii WiMax, oferując uczestnikom szerokopasmowy dostęp do Internetu drogą radiową. Dostęp był możliwy na obszarze ok. 1000 km kwadratowych.

Podczas prezentacji Intel wymieniał w czasie rzeczywistym pakiety audio/wideo, dostarczając je drogą radiową do kilku miejsc: do centrum konferencyjnego Mandalay Bay, do stacji zlokalizowanej na polu golfowym (oddalonym o 20 km od Las Vegas) oraz do mobilnego użytkownika przemieszczającego się dookoła miasta.

Prezentacja technologii WiMax

Sygnały radiowe WiMax były wysyłane z dachu hotelu Stratosphere znajdującego się w centrum Las Vegas, na którym umieszczono stację bazową. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych średnia szybkość transmisji wynosiła 7 Mb/s. Rozwiązanie było oparte na intelowskim układzie scalonym PRO/Wireless 5116 (Rosedale) i sprzęcie izraelskiej firmy Alvarion (patrz zdjęcie obok; stacja bazowa BreezeMAX 3500 wspierająca technologię WiMax, używana przez dostawców usług sieciowych we Francji i Hiszpanii).

Intel ujawnił, że podobne sieci są już wdrażane w Korei i Japonii, a sieć WiMax w Tokio, pokrywająca swym zasięgiem centrum miasta, wejdzie do eksploatacji za sześć miesięcy.