Prawie 10 milionów Polaków zalogowanych w społecznościach

Z badania D-Link Technology Trend przeprowadzonego na zlecenie firmy D-Link przez MillwardBrown SMG/KRC wynika, że 31 % Polaków korzysta z serwisów społecznościowych.

Ponad połowa Polaków (53%) wie o istnieniu serwisów społecznościowych, a aktywnie korzysta z nich 31% społeczeństwa polskiego.

Podtrzymanie dotychczasowych znajomości oraz ciekawość to najważniejsze przyczyny korzystania z serwisów społecznościowych. Co czwarty internauta robi dla zabicia wolnego czasu, w celu znalezienia nowych znajomości oraz aby włączyć się do dyskusji na interesujące go tematy.

Badania D-Link Technology Trend dowodzą również o wysokim zaufaniu do internetowego dziennikarstwa obywatelskiego (46% respondentów uznaje że najciekawsze informacje dostępne w sieci pochodzą bezpośrednio od innych internautów), a jedynie co piąty (19 %) jako najciekawsze wskazuje teksty profesjonalnych dziennikarzy. Zaledwie 4 % respondentów wysoko ocenia treści zamieszczane przez firmy komercyjne.

Liderem popularności wśród serwisów społecznościowych jest Nasza-Klasa.pl: wg badania D-Link Technology Trend znają go niemal wszyscy internauci (90%), a 73% aktywnie z niego korzysta - co jest wynikiem lepszym, niż ogłoszony w kwietniowym megapanelu serwisów tematycznych PBI/Gemius. Kolejne miejsca w raporcie D-Link Technology Trend zajmują Fotka.pl (48 % słyszało o tym serwisie, 20 % korzysta), Sympatia.pl (odpowiednio: 28% i 7%) i Grono.net (26% i 11%).

Badanie D-Link Technology Trend na temat społeczności internetowych przeprowadzono w dniach 15-20 maja 2008 roku na reprezentatywnej grupie 1008 osób w wieku 15-75 lat.