Popularność serwisów dla rodziców wg Gemiusa

673 tys. użytkowników przyciągnął we wrześniu 2008 r. najpopularniejszy serwis adresowany do rodziców. Z witryn "parentingowych" korzystają przede wszystkim kobiety oraz osoby między 25 a 34 rokiem życia - wynika z analizy firmy badawczej Gemius.

Serwisy dla rodziców, nazywane również witrynami "parentingowymi" adresowane są do matek i ojców małych dzieci oraz osób spodziewających się potomstwa. Dostarczać mają wiedzy oraz praktycznych porad związanych ze zdrowiem, rozwojem i wychowaniem swych latorośli.

Z badania Megapanel PBI/Gemius wynika, że co ósmy (12%) internauta odwiedził we wrześniu 2008 serwisy adresowane do rodziców małych dzieci. Należy on do grupy doświadczonych internautów - ponad 78% użytkowników badanych witryn korzysta z sieci codziennie lub prawie codziennie, podczas gdy w całej populacji internautów odsetek ten jest niższy i wynosi 69%.

Nie jest chyba zaskoczeniem, że strony parentingowe odwiedzane są przede wszystkim przez kobiety (we wrześniu 2008 stanowiły one 64% użytkowników badanych witryn) oraz osoby młode - w wieku od 25 do 34 lat, a także z tytułem licencjata (w tej grupie zasięg wyniósł 16%).

Jeśli chodzi o pochodzenie użytkowników witryn parentingowych w obszarze wielkości gospodarstwa domowego - to najczęściej witryny te odwiedzane są przez osoby żyjące w trzy- i czteroosobowych rodzinach. Ponadto z omawianym witryn korzystają przede wszystkim: gospodynie domowe, bezrobotni, urzędnicy oraz pracownicy administracji. Grupy zawodowe, które były najmniej zainteresowane tematem to kierownicy niższego szczebla, osoby fizyczne oraz emeryci i renciści.

Wśród najpopularniejszych witryn parentingowych prym wiodą serwisy z portfeli znaczących graczy polskiej sieci. Największy zasięg odnotował serwis eDziecko.pl portalu Gazeta.pl - 4,32% (673 tys. real users) oraz witryny parentingowe portalu Onet.pl generujące zasięg 3,96% (617 tys. real users).

Jeśli chodzi o średni miesięczny czas na użytkownika liderem w omawianej kategorii jest serwis dla kobiet w ciąży i młodych mam - Noworodek.pl (1 godz. 59 minut), na drugim miejscu uplasowała się witryna Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian" (nasz-bocian.pl) ze średnim czasem na użytkownika 56 minut.

Źródło: http://audyt.gemius.pl