Poprawa życia celem nowej fundacji Tima Bernersa-Lee

Rozpoczęła działalność Fundacja World Wide Web, której założycielem jest Tim Berners-Lee, jeden z twórców WWW. Fundacja chce nauczać osoby niezamożne nowoczesnych technologii oraz zająć się upowszechnianiem dostępu do Internetu w krajach zacofanych technologicznie.

O oficjalnym rozpoczęciu działalności Fundacji World Wide Web poinformował Sir Tim Berners-Lee na 2009 Internet Governance Forum, które właśnie odbywa się w egipskim Szarm el-Szejk.

Fundacja uruchomiła dwa projekty. Celem pierwszego, noszącego nazwę "Web Alliance for Re-greening in Africa", a przygotowanego we współpracy z Uniwersytetem Amsterdamskim, jest znalezienie lokalnych firm skłonnych udostępnić mobilny dostęp do Internetu, z którego korzystaliby farmerzy w pustynnych rejonach Burkina Faso, Mali oraz innych regionach Afryki. Dostęp do mobilnego Internetu umożliwiłby lepszą komunikację między farmerami, dzięki czemu mogliby się wymieniać informacjami oraz szkolić się w efektywniejszej uprawie ziemi.

"To wspaniały projekt w którym chcemy wypracować lokalne rozwiązania odpowiadające tamtejszym problemom, które będzie można później zastosować w innych pustynnych obszarach na całym świecie" - powiedział Steve Bratt, dyrektor fundacji World Wide Web.

Drugi projekt przygotowano we współpracy z brazylijskim "Center for Digital Inclusion", inicjatywą, która próbuje walczyć z problemem ubóstwa. Fundacja wraz z Centrum rozpocznie nauczanie młodych ludzi przygotowywania treści zawierających grafikę i dźwięk, przeznaczonych dla telefonów komórkowych. Początkowo szkolenia będą się odbywać w ośrodkach w Ameryce Południowej, Europie i na Bliskim Wschodzie.

"Nie skupiamy się na samej technologii Sieci, ale na tym, w jaki sposób technologia może pomóc ludziom w poprawie ich sytuacji, stworzeniu nowych możliwości biznesowych, zaspokajaniu potrzeb rodzin w zakresie opieki zdrowotnej, poprawie edukacji czy nawet jakości rządzenia" - powiedział Bratt.

O powstaniu Fundacji World Wide Web poinformowano w ubiegłym roku.