Poniedziałkowy przegląd prasy

Holenderski koncern Philips ogłosił w sobotę, że w nadchodzących latach zamknie lub sprzeda 50 ze swoich 150 fabryk rozsianych po świecie. Intel spodziewa się w bieżącym kwartale około 20-proc. wzrostu sprzedaży. Holenderski koncern telekomunikacyjny Royal KPN podniósł prognozę zysku w 2003 r.

Gazeta Wyborcza

O 50 fabryk mniej

Holenderski koncern Philips ogłosił w sobotę, że w nadchodzących latach zamknie lub sprzeda 50 ze swoich 150 fabryk rozsianych po świecie. Decyzja ma pozwolić na ograniczenie produkcji "tak aby Philips specjalizował się w artykułach, które odróżniają go od konkurencji". Koncern boryka się z światowym spowolnieniem gospodarczym, spadkiem popytu na półprzewodniki; jednocześnie zaostrza się rywalizacja z istniejącymi i nowopowstałymi azjatyckimi konkurentami. (Poniedziałek, s. 18)

Parkiet

Intel zapowiada wzrost sprzedaży

Amerykański producent

Intel spodziewa się w bieżącym kwartale około 20-proc. wzrostu sprzedaży. Jej wartość wyniesie prawdopodobnie 7,3 - 7,8 mld USD - wobec 6,5 mld USD rok wcześniej. (s. 9)

Optymistyczna prognoza KPN

Holenderski koncern telekomunikacyjny Royal KPN podniósł prognozę zysku w 2003 r. Do takiego kroku skłoniła go dobra sytuacja finansowa spółki, która przez ostatnie cztery kwartały zanotowała wynik netto "na plusie", a także spadek zadłużenia. KPN w 2002 r. miał rekordową w historii holenderskiego rynku stratę. (s. 9)