Poniedziałkowy przegląd prasy

Emisja Simple pod znakiem zapytania. W ocenie specjalistów Prokom zrobił dobry interes. Producenci i importerzy urządzeń wielofunkcyjnych będą musieli uiścić opłatę z tytułu praw autorskich za zaległe miesiące, czyli od początku roku.

PARKIET

Emisja pod znakiem zapytania

Inwestorzy mogli zapisywać się na 2 mln nowych akcji Simple. Nowa emisja skierowana jest do dotychczasowych udziałowców. Od początku notowano jednak znaczą przewagę popytu nad podażą. Cena emisyjna wynosząca 2,2 zł raczej nie zapowiada sukcesu. (s.6)

Dobry ruch Prokomu

Za 400 mln koron, czyli ok. 14 – 15 mln USD za przejęcie kontroli nad jednym z największych czeskich integratorów, było dobrym posunięciem Prokomu. Firma będzie musiała dokonać zmian organizacyjnych w PVT aby dopasować ją do własnych struktur. Nakłady na ten cel nie będą jednak duże. Profile spółek są bardzo zbliżone. W ocenie specjalistów Prokom zrobił dobry interes. (s. 6)

PULS BIZNESU

Importerzy zapłacą za prawa autorskie

Producenci i importerzy urządzeń wielofunkcyjnych będą musieli uiścić opłatę z tytułu praw autorskich za zaległe miesiące, czyli od początku roku. Opłata sięga do 3% kwoty należnej z tytułu sprzedaży takich urządzeń. Firmy nie zapłaciły dotychczas ani złotówki bo Ministerstwo Kultury nie wydało rozporządzenia do obowiązującej od początku roku ustawy, określającego wysokość opłaty. Odpowiedni dokument został już jednak przygotowany. Przewiduje on, że prawo zadziała wstecz. Importerzy są oburzeni decyzją ministerstwa. (s 11)